www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Zimní údržba - zvýšený výskyt výtluků na silnicích I. tříd a jejich oprava

2021-02-19 09:24:12 | Mgr. Martin Buček ©

Po mírných zimách v několika předchozích letech má ta letošních obvyklý charakter. Bohužel silné mrazy, kolísání teplot i několik desítek stupňů Celsia a celkově vyšší úhrn sněhových a dešťových srážek, než na které jsme si již zvykli, nesvědčí konstrukcím komunikací.

Foto

(Foto ŘSD)

Těm nevadí ani tak nízké či vysoké teploty, pokud jsou stabilní bez větších výkyvů, jako právě střídání arktických teplot s těmi jarními.

Důležitým aspektem je právě četnost střídaní teplot, kdy jejich oscilace okolo bodu mrazu vede k častějšímu vytváření poruch. V době oteplení do prasklin, byť sebemenších, proniká voda, která následně v období ochlazení zmrzne a led zvětšením svého objemu narušuje celistvost konstrukčních vrstev komunikace. V důsledku dopravního zatížení, zejména těžkou nákladní dopravou, se pak z malých nerovností stávají výtluky.

Po oteplení ve Středočeském kraji v tomto týdnu evidujeme zvýšený výskyt těchto lokálních poruch, například na silnici I/4. Jen na jejich likvidaci v úseku mezi Milínem a hranicí kraje je vyčleněn pracovní reparační tým, který v průběhu dne v rámci běžné údržby zjištěné výtluky ihned opravuje a není-li to možné, tak je odpovídajícím způsobem označuje. Bohužel v zimním období nejsou v provozu obalovny a tak jsme při realizaci těchto oprav závislí nejen ve zvýšené míře na počasí, ale také pouze na studené balené asfaltové směsi. Takto provedené opravy jsou provizorní a dočasné. Například Intenzivní zatížení těžkou nákladní dopravou může znamenat i pouze několika hodinovou životnost. Řidičům se tedy může jevit, že k žádným opravám ani nedochází, ačkoliv tomu tak ve skutečnosti není.

Z výše uvedených důvodů budeme moci trvalejší řešení realizovat až s příchodem jara v rámci lokálních nebo souvislých oprav a rekonstrukcí. Zůstaneme-li u silnice I/4, zahájíme zbývajících 6 etap rekonstrukce povrchu komunikace a odvodnění mezi Milínem a Chrašticemi a současně na zbývající středočeské části I/4 zahájíme trvalejší výspravy teplou balenou asfaltovou směsí. Ještě ve 3. čtvrtletí roku bychom rádi zahájili rekonstrukci povrchu komunikace a odvodnění rámci akce „I/4 Chraštice - hranice kraje“.


Mgr. Martin Buček ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka