www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Zemřel kardinál Giovanni Coppa, čestný občan Příbrami

2016-05-18 14:13:40 | Mgr.Josef Vacek ©

Ve věku devadesáti let zemřel v pondělí 16. 5. 2016 na svátek svatého Jana Nepomuckého, titulární arcibiskup, kardinál a také čestný občan města Příbrami Mons. Giovanni Coppa, Po rozpadu československého státu v roce 1992 zastupoval Vatikán v Česku a necelý rok také na Slovensku. Byl věrným spolupracovníkem sedmi papežů, kteří mu často svěřovali delikátní a důležité úkoly.

Foto

(Foto Mgr. PhDr. Jan Traxler)

Nikoliv nadarmo mluvil papež František o hlubokém dojetí, které v něm odchod „drahého kardinála Giovanniho Coppy“ vyvolal. „Vážený muž církve, který věrně prožíval dlouhá léta své kněžské a biskupské služby, jež přinášela hojné plody,“ těmito slovy označuje Petrův nástupce papež František zesnulého kardinála v soustrastném telegramu, který adresoval děkanovi kardinálského sboru.

S radostí dodnes vzpomínám na čtvrtek 9. 11. L. P. 2000, kdy Svatá Hora zažila nebývalou slávu. Oslavovali jsme tehdy jeho 75. narozeniny za přítomnosti téměř všech biskupů Čech a Moravy. Jako starosta jsem měl čest předat mu čestné občanství Města Příbram s přáním, aby oslavenec nemusel už jezdit jen na svou Svatou Horu, ale také do „své“ Příbrami.

Později se do Příbrami často a rád vracel. Jeden snímků je z roku 2005, kdy jsme v jeho přítomnosti přátelsky poseděli s manželkou a také tehdejším provinciálem P. Stanislavem Přibylem CSsR v refektáři kláštera svatohorských redemptoristů.

Naposledy jsem měl možnost jej vidět na slavnost Nanebevzetí P. Marie 15. 8. LP 2008. Tehdy přijel poprvé do Příbrami jako ctihodný kardinál. Po slavnostní liturgii mariánského svátku projevil překvapivé přání. Chtěl se pomodlit nad hrobem svého velkého přítele a emeritního svatohorského rektora P. Josefa Břicháčka CSsR. Společně jsme se potom s jeho nástupcem arcibiskupem a nunciem Diegem Caussero a provinciálem P. Stanislavem Přibylem CSsR vypravili na příbramský hřbitov. Zde jsme se u hrobu „drahého otce Josefa“, jak ho tehdy pan kardinál Coppa označil, latinsky pomodlili. Z mého pohledu to byla jedna z nejemotivnějších chvilek, které jsem jako regionální politik zažil.

Pohřební obřady kardinála Giovanniho Coppy proběhnou dnes ve středu 18. května v 15 hodin u oltáře katedry ve Vatikánské bazilice. Liturgii bude sloužit děkan kardinálského sboru, kardinál Angelo Sodano, spolu s dalšími kardinály, arcibiskupy a biskupy. V závěru eucharistické slavnosti bude Svatý otec František předsedat obřadům Ultima Commendatio a Valedictio (tedy posledního rozloučení). Odpočinutí věčné dej mu Pane a světlo věčné ať mu svítí…..

Mgr. Josef Vacek


Mgr.Josef Vacek ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:tonda Vloženo: 2016-05-19 18:22:14 IP: 176.98.110.***
Lindo plně s vámi souhlasím.Pan Vacek opět se potřebuje zviditelnit ale proč.Je zde v Příbrami znám až moc. Nevím proč tento článek psal vůbec.Když by jsme šli do daleké historie p.Vacku do 13 až 15 století a dál k 20 století, co byla katolická cirkev?Vi to víte my to víme.Nikdy se cirkev neomluvila za zvěrstva co ona prováděla. Hlavně že se omlouváme sudetákum.Vašnosto je to hnus.
Autor:LR Vloženo: 2016-05-19 18:17:09 IP: 176.62.232.***
Že umřel pan kardinál G.Coppa je smutné, ale proč se přitom mám koukat na tvář pana Vacka ? Jeho níže uvedené vyjádření vůči diskutujícímu pozorovateli je naprosto neuvěřitelné . Tato mediální exhibice pana Vacka zavání jeho silným velikášstvím a bohužel Josefe dle mého názoru až stupiditou. Máš jako pocit, že kdo se osobně neznal se zemřelým panem kardinálem popř nebyl v životě pozván na Vatikánskou ambasádu na kávu je člověkem druhého řádu. To minimálně neslušné.
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2016-05-19 09:38:18 IP: 193.35.102.***
Pozorovatel: nevzpomínám si, že bych Vás někdy v přítomnosti pana kardinála Coppy viděl. A vzhledem ke svým historickým a osobním kontaktům se zesnulým, jsem si dovolil připomenout jeho památku. Až budete někdy pozván třeba na kávu na vatikánskou ambasádu, tak si tady mediálně exhibujte jak budete chtít.
Autor:Pozorovatel Vloženo: 2016-05-19 07:12:30 IP: 176.98.110.***
"Někteří" lidé se neštítí zneužít žádného prostředku, aby se mohli zviditelnit. Třeba i úmrtí tak významné osobnosti, jako byl zesnulý pan kardinál. Cítím to jako pokrytectví a hyenismus. O to smutnější, když autorem je ten, který se holedbá svým křesťanstvím. Redakci bych za to ale určitě nevinil.
Autor:J. Adámek Vloženo: 2016-05-18 20:16:11 IP: 95.105.59.***
Už jsme si vše podstatné k tématu myslím řekli. Prosím, nechme tuto diskusi už doznít. Mějme úctu k panu kardinálovi.
Autor:Světoběžník Vloženo: 2016-05-18 20:04:59 IP: 105.80.120.***
Opravdu chválím, že se zde připomíná životní dráha kardinála a čestného občana Příbrami. Avšak měl jsem možnost číst snad stovky diskusních příspěvků pana Vacka. A tak myslím, že se jen málokdo bude divit mému dojmu, že tady něco nehraje. Ta fotka, a že do textu opět vkládá sebe jako starostu... Že by se opět spíše než o pana kardinála jednalo o pokus zviditelnit před volbami pana Vacka?
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2016-05-18 19:54:15 IP: 46.135.3.***
Jaroslav: musím se Jaroslava Hodrmenta zastat, dodal jsem k článku ještě několik fotografií. Nebyly však technicky úplně dokonalé a tak se jako ilustrační fotografie dostala fotka, kterou mám sice hodně rád, ale k obsahu článku není úplně ideální. Nicméně jsem Jardovi vděčný za skutečnost, že dokázal rychle reagovat na úmrtí významné osobnosti, která je s Příbramí spojena více než se na první pohled zdá. Je smutnou skutečností, že jinak žádné příbramské tištěné a ani elektronické médium nedokázalo na skutečnost jakou je úmrtí čestného občana, zareagovat. A to se jedná od roku 1989 pouze o tři takové osobnosti.
Autor:Jaroslav Vloženo: 2016-05-18 19:50:38 IP: 89.103.205.***
Já vás nechci urážet. Pokud máte pocit, že vás pan Vacek o něco požádal a vy jste povinen jednak jeho přání splnit a jednak otevřít k tomuto tématu diskuzi, tak k tomu těžko můžu něco dodat. Je to váš byznys, vaše věc, váš názor, vaše zrcadlo. Můj názor je s přihlédnutím k místním poměrům, kdy se pan Vacek stává terčem posměchu a urážek na tomto plátku, že jste neměl k tomuto tématu otevírat diskuzi. Těžko se asi dočkáme vzpomínek na Giovanniho Coppu, pravděpodobně se dočkáme dehonestace pana Vacka. Ve svém důsledku se z dobře míněného článku může stát pošpinění památky Giovanniho Coppy. O nic jiném jsem nepsal.
Autor:Linda V. Vloženo: 2016-05-18 19:23:06 IP: 109.72.3.***
Souhlasím s p. Jaroslavem. Fotka je velmi nešťastně zvolená a už vůbec k ní není vhodná diskuse. Možná by jsme mohli rozebírat duševní stav p. Vacka, když už si chtěl popovídat.
Autor:J. Hodrment Vloženo: 2016-05-18 19:15:12 IP: 176.98.110.***
Ještě jednou, pane Jaroslave. Ačkoli jsem asi pochopil Vaše rozhořčení, je třeba respektovat, že nám zde p. Vacek sděluje svůj zorný úhel na výše uvedenou událost. A na to má jistě právo. Vámi citované přísloví "náš zákazník náš pán" je ve vztahu k žurnalistice na tomto serveru rozhodně zcela vyfabulované, navíc urážlivé, což bylo patrně Vaším cílem. Přikláním se k názoru, že by bylo lépe tohoto dialogu, zejména v souvislosti s předmětem výše uvedeného článku, zanechat.
Autor:Jaroslav Vloženo: 2016-05-18 18:58:21 IP: 89.103.205.***
Tak v tomto případě se velmi omlouvám. Chápu, nebýt Vacka, už žádné diskuze nemusíte otevírat. Dost dlouho. Tak holt památku Giovanniho Coppy uctíme skutečně ušlechtilým způsobem, diskuzí ve vašem plátku, pod Vackovou fotkou, kterého tady všichni milují. Pane to bude paráda. To bude úroveň. Prostě je potřeba naplnit staré dobré náš zákazník, náš pán. Až do této chvíle jsem si myslel, že se to žurnalistiky netýká. Už si to nemyslím.
Autor:J. Hodrment Vloženo: 2016-05-18 18:34:30 IP: 176.98.110.***
Pane Jaroslave, diskuse pod článkem, jehož autorem je p. Josef Vacek, je zde na přání autora. Ten ke svému článku také poslal fotografii. Já tudíž autora s ničím nespojuji. Možná by neškodilo, pane Jaroslave, kdybyste se nejprve zamyslel, jestli to dokážete, a až poté se nám pokusil sdělit svůj názor.
Autor:Jaroslav Vloženo: 2016-05-18 18:21:05 IP: 89.103.205.***
Komentář ke zprávě o zemřelém? O čem chcete diskutovat? Proč je tam fotografie Josefa Vacka? S čím ho zase spojujete? Pane Hodrmente, vy jste nemocný člověk a stoprocentní máčo.

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka