www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Září v lesní školce

2021-10-08 08:04:55 | Tereza Petřek Todorová ©

První měsíc letošního školního roku utekl jako voda a děti už stihly spoustu zajímavých aktivit. Navázaly nová přátelství, seznámily a sžily se s rytmem a prostředím lesní školky i jejím nejbližším okolím a naučily se mnoho nového.

Foto

Září v lesní školce.
(Zdroj foto: autorka článku)

Měsíc září přinesl hned dvě slavnosti. První slavnost seznámila děti s osobností Svatého Václava a s ním souvisejícím tématem sklizně, mletí obilí i pečení chleba.

„Svatý Václav – to byl dobrý král, úrodu nám požehnal. Tak jako český kníže i děti v naší školce se učí mlátit obilí, mlít zrno, zadělávat těsto a péct chléb,“ říká Miluše Jekoschová, zakladatelka mokrovratské lesní školky Dítě v lese. Děti a jejich rodiče přinesli do školky ukázky své sklizně, ze kterých jsme spolu s dětmi připravili různé pokrmy a děti tak byly svědky růstu, sklizně i zpracování plodin a mohly si společně pochutnat na plodech své práce. Teplá polévka z domácí zeleniny vařená v kotlíku nad ohněm a k tomu voňavý chléb, na který vlastnoručně namlely zrno, zadělaly těsto a upekly ho v peci – zázrak, který vzniká pod jejich rukama a který sami ochutnají.

Druhou významnou slavností, kterou děti v září ve školce prožily je Slavnost Svatého Michala a cesta k drakovi pro jablko. V průběhu měsíce si děti vyráběly dřevěný meč, který jim měl pomoci v boji s drakem.

„Cesta k drakovi je posilou pro odhodlání k dobrým činům a překonání strachů a nejistot,“ říká Miluše Jekoschová. Příchodem do školky děti vstupují do nové etapy svých životů, poprvé opouštějí známé prostředí svých domovů a přicházejí trávit čas s dětmi a dospělými, které dosud neznaly. Takový krok od nich vyžaduje notnou dávku odvahy, otevřenosti vůči novým věcem a zážitkům, ale i schopnost čelit vlastním strachům. Cesta k drakovi jim pomáhá ukotvit sebe sama v nové situaci, ubezpečit se, že zvládnou čelit svým strachům ať už sami nebo s přítelem, který je na cestě do neznáma doprovodí a bude jim oporou.

V následujících měsících nás spolu s dětmi čeká ještě mnoho dobrodružství, pokud byste se chtěli s vašimi dětmi připojit, stále máme ještě dvě volná místa, neváhejte nás kontaktovat. Srdečně vás zveme také do Liščátek – klubu pro děti od dvou do tří let. Každý čtvrtek od 10 do 13 hodin. Společně s mámou nebo tátou budeme tvořit z přírodních materiálů jako je ovčí rouno, včelí vosk, dary maminky Země, zpívat, tančit, hrát si a poznávat les. Více informací získáte na www.ditevlese.cz.

Tereza Petřek Todorová


Tereza Petřek Todorová ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka