www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Vzácný film z Březových Hor

2015-03-19 08:25:57 | Redakce a PhDr. Věra Smolová, Státní okresní archiv Příbram ©

Ve Státním okresním archivu Příbram právě probíhá výstava Obrazy z dějin Vrchu Březového. Originály březohorských pergamenových listin jsou doplněny mapami a fotografiemi, předměty z každodenního života březohorských obyvatel a audiovizuální prezentací Březohorský Slavín, která ukazuje historii Březových Hor a jejích obyvatel, kteří se o svou obec významně zasloužili. Architekt Bc. Michal Profant nás při té příležitosti upozornil na vzácný film z Březových Hor, zdejšího hřbitova, dolů a také Příbrami. Nyní máte možnost se na tento krátký film podívat...

Foto

(Foto NFA)

Architekt Bc. Michal Profant podrobil tedy film podrobnějšímu zkoumání a zjistil následující:
„Na úvodním záběru Příbrami je budova dnešní knihovny (1922), ale zato tam není novostavba Bílé růže (1928). Trochu zaráží celkem moderní stožár elektrického vedení u huti. Možná by se dal přesně film datovat tím, kdy byl postaven nový vysoký betonový komín na Anně – na záběrech již je, ale vedle něho kouří ještě starý (nedlouho po dostavbě nového zbouraný).

Elektrifikace závodu měla proběhnout 1925-1927 (viz el. stožár), s tím zřejmě souvisí i komín na Anně – nová elektrocentrála s kotelnou.

Na záběrech březohorského náměstí má Ševčinský důl ještě spojovací můstek k sypům – ty měly být 1919 přestaveny na sokolovnu, otázka je, kdy zmizel most. Vojtěch má ještě malou věžičku, ta byla ve 20. letech odstraněna. Celkově ale odchylka v datování asi nebude veliká, určitě se jedná o 20. léta 20. století.“

Svůj názor připojil také Zdeněk Kunický:
"Dobrý den, děkuji za zajímavé postřehy k dataci filmu a připojuji svůj názor.

Souhlasím s p.Profantem, elektrifikace hutě byla dle dokumentů zahájena roku 1925. Na záběrech před hutí, jak p.Profant uvádí, již je vidět sloup elektrického vedení, to by znamenalo, že film byl pořízen někdy po roce 1925.

Na snímku hutě je současně myslím již i elektrostatický filtr Cottrell-Moller, postavený v roce 1927, není zde však ještě stavba nové pražírny, zahájená v roce 1932.

Dovolil bych si tedy datovat pořízení snímku hutě někdy mezi roky 1927-1932."


Link na film na stránkách Národního filmového archivu (NFA). (Film je bez zvuku):
http://film.nfa.cz/portal/avrecord/0066065

Anotace filmu na NFA:
Před námi je panorama Příbrami se zasněženou krajinou, těžní věží s otáčejícím se kolem a kouřícím komínem. Dělníci tlačí důlní vozík se stříbrnou rudou, horníci vycházejí po směně z dolu. Stříbro se odlévá do kulatých misek. Kůň odváží naložený vůz s rudou. Horníci pózují před kamerou. Následuje záběr kostela sv. Vojtěcha v Březových Horách u Příbrami. Rodina nakládá na vůz nůše. Na hřbitově je památník horníkům, kteří zahynuli při požáru v dole 31.5.1892. Jedna žena poklekne na hřbitovní klekátko. Kůň táhne důln í vozíky na rudu po kolejích. Dva horníci v uniformách stojí na stráži před vchodem do důlní štoly s nápisem Zdař Bůh. Rodina stojí v zasněžené krajině proti zapadajícímu slunci. Děti kolem chalup sáňkují a koulují se. Unavení horníci pózují před kamerou. Záběry budov hutí na stříbro a olovo v Březových Horách. Lidé jdou do práce. Chalupy mezi zasněženými haldami hlušiny.


Redakce a PhDr. Věra Smolová, Státní okresní archiv Příbram ©


Tato diskuse již byla ukončena.

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka