www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Výročí: před rokem proběhl zásah policie na příbramské radnici

2014-05-02 08:22:24 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Uplynul právě rok, kdy se na příbramské radnici, v kanceláři vedoucího odboru silničního hospodářství a investic Zdeňka Škalouda, objevila policie. Ta si v souvislosti s kauzou I. polikliniky údajně odnesla počítačová data a listiny. V březnu 2014 příbramská služba kriminální policie se souhlasem okresního státního zastupitelství obvinila tři takzvané obálkáře, mezi nimiž byl i vedoucí Škaloud. Již v dubnu 2014 však krajské zastupitelství toto usnesení na základě stížnosti obviněných zrušilo a věc vrátilo k novému projednání. Kauza I. polikliniky, která vznikla v září 2011, tedy stále pokračuje...

Foto

Výročí: před rokem proběhl v souvislosti s kauzou I. polikliniky zásah policie na příbramské radnici. Vyšetřování stále pokračuje.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

REKAPITULACE

Září - říjen 2011
V září 2011 náš server jako první zveřejňuje informaci, že se na úřední desce Městského úřadu v Příbrami objevila nenápadná listina ve formátu A5, kde je drobným písmem oznámen záměr prodeje budov I. polikliniky. Kauza I. polikliniky začíná.

Lékaři píšou otevřený dopis a podávají podnět k prošetření prodeje, organizují se petice, které podepisuje kolem šesti tisíc občanů. Poté v netransparentním výběrovém řízení, na základě otevření obálek beze svědků, údajně vítězí plzeňská společnost Triticum. Na své oficiální plzeňské adrese se však firma Triticum nenachází.

Jedním z členů tzv. obálkové komise, ustanovené radou města, je Zdeněk Škaloud, v jehož kanceláři k otevírání obálek došlo. Společnost Rodiso, účastník řízení, poté podává na příbramskou radnici žalobu, která se řeší dodnes.

Naše redaktory, kteří se snaží dozvědět se více a mají připraveny otázky k prodeji I. polikliniky, se Josef Řihák spolu se svým tiskovým mluvčím Jiřím Kubíkem snaží vyhodit z tiskové konference. Poté Řihák raději tiskovou konferenci ruší a další tiskové konference radnice již nepořádá.

Prosinec 2011
Následuje prosincové jednání zastupitelstva města. Občané jsou v takovém počtu, že se ani nevejdou do sálu. Musí takřka pět hodin čekat. Bouřlivě protestují. Místostarosta Ivan Šedivý řízení schůze nezvládá, naopak občany provokuje a uráží, pak jakoby nevidí hlásícího se Jindřicha Vařeku juniora, kterému neumožní vstoupit do diskuse. V závěru zastupitelé za ČSSD, vedené Josefem Řihákem, a ODS, vedené Ivanem Šedivým, přes protesty a proti vůli většiny občanů města protlačí schválení prodeje budov I. polikliniky společnosti Triticum.

Následuje první polistopadová demonstrace, jejímž mottem je "Posviťme si na radnici". Tohoto ojedinělého protestu se zúčastňuje na 600 protestujících občanů. Řihák později demonstraci označuje jako akci lidí, kteří se chtějí zviditelnit před krajskými volbami.

Rok 2012
Domněnka, kterou náš server zveřejnil, se ukazuje jako pravdivá. Příbramská policie vše šetří a monitoruje. Provádí rozsáhlou kontrolu účtů všech zúčastněných osob. A nakonec skutečně dokazuje, že šéf společnosti Triticum Jan Oulický, který I. polikliniku kupuje, je Řihákův dlouholetý známý. Vše však přes něj financuje Pavel Brejcha, další dlouholetý Řihákův přítel. Přes tato závažná zjištění elitní příbramský policista Emil Mašanka celou věc odkládá.

Stížnost, kterou proti tomu podává Rodiso na okresní státní zastupitelství, je státním zastupitelem Ondřejem Trčkou zamítnuta. Ve stížnosti bylo podle našich informací mimo jiné požadováno, aby byly zkontrolovány příslušné počítače zainteresovaných pracovníků příbramské radnice.

Na veřejné debatě s podnikateli vedení radnice mlží a zapírá. Pánové Řihák a Šedivý velmi trapně kličkují a na otázky z řad podnikatelů neodpovídají. Jejich vystoupení připomíná kabaret a posluchači reagují smíchem. Místostarosta Šedivý pronáší, že si zde připadá jako u lidového soudu. Zazní také slib Josefa Řiháka, že sám zorganizuje následující podobnou besedu, ve které odpoví na všechny otázky. Tento veřejně pronesený slib Řihák nikdy nesplnil.

V předvolebním období podává Josef Řihák několik žalob na ochranu osobnosti, zejména na novináře a opoziční politiky. Mezi žalovanými je i autor tohoto článku.

Rok 2013
Policista Emil Mašanka, který podává výpověď ve stejný den, kdy byl Josef Řihák zvolen hejtmanem Středočeského kraje, se na základě výběrového řízení, které je provázeno spornými okolnostmi, stává vedoucím krajského odboru veřejných zakázek. Na Kraji nato probíhá ještě několik podivných výběrových řízení, které jsou kritizovány jak z řad opozičních zastupitelů, tak i ze samotné ČSSD a novináři. Poté Věci veřejné a údajně i další subjekty podávají trestní oznámení, a to na Vrchní státní zastupitelství a protikorupční útvar. Pokračuje soud firmy Rodiso s Městem Příbram. U soudu jako jeden ze svědků vypovídá právě Zdeněk Škaloud.

Vedoucí odboru silničního hospodářství a investic Zdeněk Škaloud podává ke krajskému soudu na redaktorku Pavlínu Svobodovou žalobu na ochranu osobnosti. Jedná se o článek v čtrnáctideníku Příbramsko PLUS s názvem Vysoký úředník radnice v podezření, ve kterém autorka vyslovuje podezření z konfliktu zájmů. Zveřejnila fotografie, dosvědčující, že na příjezdové cestě ve spoluvlastnictví Zdeňka Škalouda pracovala firma Strabag, která zvítězila ve výběrovém řízení na rekonstrukci příbramského náměstí TGM. Jednání u krajského soudu dosud probíhá.

Kauza Škaloud
Ve čtvrtek 2.5/2013 se na radnici dostavují policisté. Podle našich informací si nechávají otevřít kancelář Zdeňka Škalouda. Podle vyjádření policie zasahovali příbramští policisté, údajně v doprovodu s okresním státním zástupcem. Tisková mluvčí Monika Schindlová nám sděluje, že "právo na podávání informací si vymínil státní zástupce."

Později se ukazuje, že se jedná okresní státní zástupkyni Mgr. Petru Vítkovou. Ta se zatím vyjadřuje v obecné rovině. Podle ní se jedná stručně řečeno o podezření ze spáchání přečinu při zadávání veřejné zakázky a při správě cizího majetku.

V kauze I. polikliniky padla první obvinění!
Březen 2014 - takřka po třech letech vyšetřování zahájili středočeští kriminalisté trestní stíhání čtyř osob. Oznámila to mluvčí středočeské krajské policie Štěpánka Zatloukalová. Jednalo se o stíhání úředníků příbramské radnice Věry Černé a Zdeňka Škalouda, externího právníka Tomáše Samka a jednatele firmy Triticum Jana Oulického.

Poté Krajské zastupitelství v Praze usnesení příbramské služby kriminální policie zrušilo. Důkaz takzvané "prázdné obálky" dosvědčující, že nabídka vítězné firmy Triticum nebyla v obálce s nabídkou nikdy uložena, nebyl krajským zástupcem Mgr. Martinem Erazímem uznán jako dostačující. Nařizuje pokračovat a prověřit další vyšetřovací verse a také právní kvalifikaci skutku. Šetření tedy stále pokračuje.

Vedení příbramské radnice v čele s Pavlem Pikrtem se vedoucího Odboru silničního hospodářství a investic Zdeňka Škalouda a vedoucí Městské realitní kanceláře Věry Černé zastalo, z jejich funkcí je neodvolalo s odůvodněním, že se jedná o presumpci neviny. Jmenovaní se tedy nadále zúčastňují všech jednání a rozhodování, souvisejících s jejich funkcemi, a to bez jakéhokoli omezení.

Komentář
Také hlavní aktér kauzy I. polikliniky, exstarosta Příbrami a středočeský hejtman Josef Řihák, ve všech svých funkcích zůstává. A navíc, ačkoli bylo naším serverem jasně prokázáno, že Josef Řihák více než půl roku nechodil na schůze Senátu, i když jen část jeho neúčasti na jednáních Senátu byla omluvena jeho zdravotní indispozicí, shromáždění středočeských delegátů ČSSD jej minulý týden opět doporučilo jako leadera do podzimních senátních voleb.

Toto rozhodnutí krajské konference ČSSD jasně svědčí o personální vyprahlosti středočeských sociálních demokratů. Jinak by se totiž v jejich řadách jistě našel jiný a hlavně perspektivní leader - nikoli politický matador a korifej, ověnčený řadou žalob a kontroversních kauz jak ve městě Příbrami, tak i ve své funkci středočeského hejtmana.

Josef Řihák je mimo jakoukoli pochybnost při vzniku kauzy I. polikliniky jejím hlavním činitelem. Tato kauza je stále v intenzivním šetření orgánů činných v trestním řízení. Rozhodně nelze vyloučit, že mezi obviněnými se časem může ocitnout i sám Josef Řihák.Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:A.I. Vloženo: 2014-05-08 07:01:30 IP: 5.39.91.***
Doufám, že až ANO vyhraje komunální volby, tak se konečně začne něco dít k lepšímu!
Autor:Tomáš Z. Vloženo: 2014-05-06 08:47:08 IP: 192.154.107.***
Ať už to orgány činné v trestním řízení řádně vyšetří a padni komu padni! Tohle už opravdu není možné...Žijeme snad v Kocourkově???
Autor:Petr K. Vloženo: 2014-05-06 08:19:25 IP: 89.102.145.***
Všechno jiné, než současná radnice je snad lepší. To, co se tady děje poslední čtyři roky je opravdu něco otřesného. Vláda dvou domluvených stran proti všem a hlavně proti občanům! Vymyslel jsem nový slogan, se kterým by mohla ČSSD a ODS jít do následujících voleb: Vpravo, vlevo, to je jedno, hlavně že to máme všechno!
Autor:Alice Hornová Vloženo: 2014-05-04 03:36:51 IP: 194.228.20.***
Škaloud? Není to ten Nostradamův potomek, který všechno vyvěští ze své židle aniž by přitom zvedl své ctěné pozadí a šel nějakou tu situaci alespoň zkontrolovat nebo za sebe poslat benjamínka? V Příbrami si již delší dobu připadám jako v kriminále. Jestli boží mlýny opravdu melou, tak ať melou trošičku rychleji.
Autor:Nový občan Příbrami Vloženo: 2014-05-03 14:56:03 IP: 109.72.12.***
Nemyslím si, že by to nám, "občanům" bylo jedno.. Občané však mají NYNÍ svázané ruce: na tahu je výkonná a soudní moc - Policie, soudy, st. zastupitelství. Občané budou na řadě při volbách: je to jen na nás, jestli se poté při volbách necháme od stran stávající koalice (ČSSD/ODS) koupit volebními sliby a "držhubným" anebo budeme trvat na změně - lepší vyhlídce pro občany i město jako takové.
Autor:Kubík Vloženo: 2014-05-02 23:42:02 IP: 109.72.12.***
Dost často se mi zdá že lidi ten rozum nemají a je jim to jedno.
Autor:přítel Vloženo: 2014-05-02 18:25:13 IP: 90.180.179.***
Kdo si myslíte, že jeho propagační činnost zaplatí? Inzerce do deníků a spol.? To přece půjde z krajských peněz, nikoliv socanských, vždyť kam se podíváte, inzerce je jen o něm. Dělá ze sebe pana božského, ale že se jeho tým nejbližších spolupracovníků podílel na tom, aby vyšetřování dalších zakázek na kraji vůbec neproběhlo? to mluví za vše.. Naslibuje každému nějaké peníze a po volbách na to stejně nebude mít. Snad lidi už vědí co je zač a dají svůj názor najevo. Rath byl alespoň chytrej, ale on? taková školácká chyba, kdy do obálky nedají nabídku, doufejme, že třeba v obvinění bude další osobou a to je ten účel oč státnímu zástupci šlo. Lidi, mějte rozum a vezměte do senátu někoho, kdo k něčemu bude.

REKLAMA

Město Příbram

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka