www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Všímejte si opuštěných dětí!

2024-05-27 06:43:56 | PČR, por. Bc. Monika Schindlová, DiS. ©

Dne 25. května, je Mezinárodním dnem pohřešovaných dětí. Den, jehož symbolem se stala pomněnka, anglicky forget-me-not („nezapomeň na mě“), byl poprvé vyhlášen v roce 1983 v USA.

Foto

Všímejte si opuštěných dětí!
(Foto z upoutávky)

Smyslem tohoto dne je upozornit veřejnost na fenomén pohřešovaných dětí či dětí na útěku a rovněž vyjádřit poselství naděje a solidarity rodičům, kteří nemají o svých dětech žádné zprávy a nevědí, co se s nimi stalo.

V České republice si Pomněnkový den připomínáme již od roku 2004. Pro rychlé a úspěšné nalezení pohřešovaných dětí funguje systém pátrání, jeho součástí je i mobilní aplikace ECHO, která je přímo propojena na policejní databázi pohřešovaných osob v ohrožení. Systém umožňuje bezprostřední zapojení sdělovacích prostředků a také široké veřejnosti do pátrání. Právě rychlost je v těchto případech jedním z rozhodujících faktorů.

Loni proběhlo na Příbramsku celkem 44 pátracích akcí, z uvedeného počtu se téměř polovina týkala právě dětí.

Co vlastně dělat, pokud se nám ztratí dítě?

I když je to těžké, zachovat klid, malé děti se často jen někde „schovávají“. Důležité je prohledat místa, kde bylo dítě naposledy a nebezpečná místa v okolí, dále kontaktovat rodinu, přátele a sousedy. Pokud je stále dítě nezvěstné, zavolat policii přes tísňovou linku 158. Při oznámení je nutné uvést podrobný popis dítěte včetně markantu (pihy, brýle, vada řeči, jizvy apod.), popis oblečení, zdravotní stav a další informace podstatné pro pátrání. Samozřejmě je důležité poskytnout policii aktuální fotografii.


PČR, por. Bc. Monika Schindlová, DiS. ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka