www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Vladimír Král: Vyhlásilo město tichou válku motoristům?

2019-03-15 08:50:55 | Mgr. Vladimír Král ©

V usnesení z jednání Rady města 4. března se takřka v závěru krčí na první pohled nenápadný bod. V důsledku ovšem může citelně znepříjemnit život příbramským motoristům – především těm, kteří kromě automobilů zároveň používají veřejnou hromadnou dopravu. Chystá se zpoplatnění parkování u autobusového nádraží, na parkovišti u finančního úřadu má vzniknout další část zelené parkovací zóny.

Foto

Parkoviště u příbramského nádraží.
(Foto autor článku)

V usnesení se dočteme, že bylo schváleno „rozšíření vymezené oblasti C zelené parkovací zóny ve spodní části autobusového nádraží v ulici Čs. armády, včetně pořízení dvou kusů parkovacích automatů.“

Nezpochybňuji, že v samotném starém centru v blízkém okolí náměstí a nemocnice je situace s parkováním problematická a určitá regulace může mít smysl. Ale zdá se, že v případě parkoviště v ulici Čs. armády nejde ani tak o usměrnění kritické situace (ta na tomto parkovišti příliš nepanuje), jako o snahu vytěžit maximum z peněženek řidičů. (Jako kdyby snad i bez parkovného neplatili kvůli motorismu různé přímé i nepřímé daně, které částečně jdou do městské pokladny.)

Když se vloni zprovozňovaly nové zóny, pan starosta uvedl: „Spolu se spuštěním nové MHD se v budoucnosti zřejmě spustí i další vlna reorganizace parkování v Příbrami. Budou pravděpodobně zavedeny nové zóny a nová placená parkovací místa. Smyslem těchto organizačních opatření by měla být podpora MHD na úkor automobilů v centru města.“

Uplynulo pár měsíců, nová MHD ještě spuštěna není (ani se podle všeho nechystá výrazné rozšíření nabídky spojů, které by aspoň částečně řešilo příčiny toho, proč řada obyvatel města dává přednost automobilům), ale parkování už se čile reorganizuje. Má výhrada směřuje i k tomu, že dané parkoviště podle mě nepatří v klasickém slova smyslu k centru města – to už by se stejně tak mohlo zpoplatnit parkování třeba i v Milínské ulici nebo na Rynečku. (To prosím není myšleno jako návod!)

Se záměrem podpořit MHD lze plně souhlasit. Ale domnívám se, že by bylo lepší nejdříve nabídnout vhodnou dopravní alternativu, a až poté omezovat nežádoucí jevy ve vnitroměstské dopravě. Nikoli jen spoléhat na to, že pouze proto, že se používání automobilů dostatečně znepříjemní, se lidé začnou ochotně mačkat v pomalých autobusech.

Navíc v souvislosti s deklarovanou podporou MHD ještě víc vyniká paradox aktuálního opatření. Jakou má logiku omezovat parkování přímo v dosahu autobusového a vlakového nádraží? Což není žádoucí právě to, aby motoristé přijeli k autobusům a vlakům a dále pokračovali v cestě ekologicky? (Nedělejme si iluze, že bezplatné miniparkoviště před vlakovou stanicí je dostačující.)

Nebo si skutečně někdo z radních myslí, že zavedením poplatku se zvýší motivace „přestupujícího motoristy“ k zaparkování? Nebo že občan dojíždějící za prací například do Jinců či Březnice přijede z Orlova nebo Kozičína na bezplatné P+R parkoviště na Drkolnov (namísto parkoviště u nádraží), odtud pojede (včetně čekání) hromadnou dopravou 15 minut na nádraží a poté bude pokračovat vlakem?

Nemohu se ubránit dojmu, že město zde jedná bez ucelené koncepce a začíná si z řidičů dělat pokusné králíky – tady, tady a tady zpoplatníme, uvidíme, jak to bude fungovat. (Přitom zatím pořádně nefungují ani parkovací zóny vyhlášené v loňském roce – stále nelze zaplatit kartou a na parkovišti u hřbitova není parkovací automat pro jistotu v provozu vůbec.)

Nebylo by smysluplnější počkat s jakýmikoli změnami režimu parkování ve městě přinejmenším do doby, než bude v rámci Akčního plánu zlepšování kvality ovzduší zpracována analýza dopravy ve městě (předpoklad zveřejnění do konce roku), a až podle jejích výsledků případně činit další opatření?

Jistě, individuální automobilová přeprava není vzorem ekologické dopravy. Ale lze řidičům něco zazlívat, když konkurenceschopná alternativa vnitroměstské dopravy často neexistuje? Jsou to stejní občané města jako kdokoli jiný. Proč mají být právě motoristé oběťmi neustálého utahování šroubů v režii radnice? Jsou snad trnem v oku podobně, jako jsme se to na posledním zastupitelstvu dozvěděli o provozovatelích kolotočů? Budiž, ale pak ať to aspoň vedení města řekne otevřeně.

Mgr. Vladimír Král,
zastupitel za Šanci pro Příbram


Mgr. Vladimír Král ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Karel Urban Vloženo: 2019-03-18 06:45:43 IP: 88.103.216.***
Moje připomínka je ve smyslu toho, že článek psal někdo jiný.
Autor:Vladimír Král Vloženo: 2019-03-17 23:33:39 IP: 109.72.13.***
Dobrý večer diskutujícím,ad milan milan: Podle kritéria nemožnosti zaparkování by se muselo zpoplatnit 80% parkovacích míst v Příbrami.Pro úplnost poznamenávám,že Vámi zmiňované obchody mají pro zákazníky parkoviště ve dvoře. K " nějakému" plánu - nejde o cosi nejistého v nedohlednu.Město v současné době pracuje na generelu dopravy,který jsem již připomínkoval na prosincovém Zastupitelstvu a který by měl být hotový do konce roku.Jeho výstupem má být mj."Rozvoj a optimalizace systému parkování".Pokud má město tento generel rozpracovaný ,jsem přesvědčen o tom , že osud parkoviště u nádraží by snesl těch několik měsíců odkladu.Považuji tedy za zcela žádoucí a logické nejdříve připravit u změn tohoto charakteru analýzu a koncepci (Vašimi slovy tedy "něco vymyslet") a následně poté případně do organizace s rozmyslem zasahovat.O tom všem chceme i otevřít diskusi na ZM dne 25.3.2019. ad Karel Urban:Velice mne těší povšimnutí o změně.Již při ustavujícím Zastupitelstvu jsem deklaroval,že jsme se poučili z chyb a že Šance 2018 není Šance 2014.K této změně,řekněme přečkání dětských nemocí,patří odlišnosti v kandidátce ale mj. i snaha o lepší (doufám) komunikaci.Změna byla myšlena naprosto vážně a hodláme v tomto vytrvat. K "výživnosti tématu" opakuji otevření konstruktivní diskuse na ZM v již zmíněný březnový termín.
Autor:Karel Urban Vloženo: 2019-03-17 19:30:41 IP: 89.102.187.***
Doprava v době předimenzovaných komunikací, tvrdý oříšek pro ty, co za to odpovídají, výživné téma pro kritiky v opozici. Mne zaujala jiná věc a to že autor článku významně změnil svůj vyjadřovací styl.
Autor:tonda Vloženo: 2019-03-17 18:38:38 IP: 176.98.110.***
Dobrý večer.řeknu Vám jen jedno souhlasim s panem Králem bydlím na Rynečku parkoviště malé.Kdo jede do práce do Phy autobusem zaparkuje na parkovišti u našich domů.To se týče i zaměstancu OS soudu Uřadu práce atd.Kde máme my potom parkovat.Všechna parkoviště se zpoplatní a co potom obyvatelé domů.Budeme parkovat kde? Když jsme žadali před X roky o parkovaci zonu pro č.p.132-133 tehdejší pan frajer nam schodil ze stolu.Víme kdo pan dul.Skal….Zpoplatní potom radnice parkoviště všude?
Autor:Tom Vloženo: 2019-03-16 19:41:00 IP: 176.98.110.***
Souhlas s panem Milanem, já bych peníze z parkování použil na vybudování dalších parkovacích míst tam kde je to možné.
Autor:milan.milan Vloženo: 2019-03-15 14:00:24 IP: 109.72.0.***
Úplně s vámi nesouhlasím, že by situace u finančního úřadu nebyla kritická. Zaparkovat zde a jít něco vyřídit na FÚ nebo do obchodů vedle, to je téměř nemožné.. K tomu Váš článek nenabízí alternativu - jestli za ní tedy nepovažujete myšlenku čekat až bude "nějaký" plán, pak něco vymýšlet, pak něco realizovat. Ono totiž pak přijdou třeba jiná vedení, nebo budou jiné požadavky ze strany řidičů, zkrátka doba pokročí.
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Věnujte prosím pozornost jízdním řádům, platným v době Nouzové stavu, které najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka