www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Václav Dvořák: Postřehy ze zastupitelstva

2019-05-03 07:01:48 | Ing. Václav Dvořák MBA ©

Dubnové zastupitelstvo nemělo na plánovaném programu nic významnějšího. Nebýt alespoň dvou bodů týkajících se parkování, bylo by zcela šedé, bez diskusní šťávy, vše předem dohodnuté a rozhodnuté. Ono ale bylo toto ZM významné spíše tím, co se na něm stát mělo, a nestalo.

Foto

Ing. Václav Dvořák MBA
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

První body se týkaly činnosti finančního výboru. Petr Rotter, jako předseda minulého FV, pochvalně okomentoval jeho činnost v roce 2018. Vedoucí ekonomického odboru potom přednesla plán práce FV na rok 2019, jak si jej nový FV odsouhlasil. Nová předsedkyně FV, paní Marta Frýbertová, se k němu nechtěla nijak vyjádřit. Obojí bylo rychle odhlasováno.

Alespoň minimální diskuse byla kolem poplatku za zábor veřejného místa pro kolotočové atrakce. ZM nedávno tento poplatek násobně zvedlo, proti čemuž se ozvaly protesty v duchu, že z Příbrami kolotoče zmizí, zanikne Prokopská pouť apod. Objevil se opoziční návrh snížit poplatek na stejnou výši, jak jej mají cirkusy. RM zastupitelům snížení poplatku nedoporučila. Přesto zastupitelé nakonec trochu neurčitě odhlasovali, že se tím budou v budoucnu ještě zabývat.

V prvním parkovacím bodu Šance navrhla, aby byli držitelé průkazů ZTP (zvlášť těžce postižený) a ZTP/P (ZTP s průvodcem) v Příbrami osvobozeni od placení parkovného. Koalice byla víceméně proti, opozice návrh podporovala. Koalice zároveň zdůrazňovala, že jí nejde o peníze z parkovného. V jejím podání se problém zvrtl do podoby, že budou-li tito lidé od poplatku osvobozeni, tak jim vyhrazená parkovací místa „nějak zmizí“, budou obsazena. Lepší prý je platit a mít jistotu, že místo k parkování bude. Moc jsem logiku těchto argumentů nepochopil. Objevila se ale správná připomínka, že není dobré schvalovat něco, u čeho si nejsme jisti možností technického provedení. Zastupitelé se nakonec shodli na tom, že RM dostane 3 měsíce na to, aby zastupitelům předložila ucelený návrh jak to řešit, s tím, že by držitelé těchto průkazů měli časově omezené bezplatné parkování (třeba na 2 hodiny). Jen nevím, jak zastupitelé počítali: má-li RM na hledání řešení 3 měsíce, tak jich má vlastně 5, protože v létě ZM nezasedá.

Druhý parkovací bod přišel s myšlenkou, že když si řidič zaplatí parkovné na jednom parkovišti, ale zaplacený čas plně nevyužije, mohl by jej dovyužít na jiném (ne dražším) parkovišti. Myšlenka to není špatná, jen její realizace musí být technicky možná a nikoliv složitá. Diskuse nebyla příjemná. Ze strany pana Krále jako navrhovatele byla chvílemi poněkud kostrbatá, složitá, neprodiskutovaná předem s příslušnými odbory města. Ze strany zejména starosty jsem evidoval zbytečnou jízlivost a zjevnou neochotu. Podle mého názoru měl tento bod skončit obdobně, jako ten předchozí. RM se měla dobré myšlenky chopit a dostat od zastupitelů nějaký čas na její hlubší promyšlení, dopracování. Místo toho byl návrh rovnou zamítnut.

Pro mne bylo nejzajímavější to, co se na jednání ZM nestalo. ZM jednalo v pondělí, den na to v úterý Jindřich Vařeka veřejnosti oznámil, že se vzdá úřadu starosty. Pokud tedy již byla věc „upečena“, tak bylo správné to nejvyššímu orgánu města sdělit. Prohlášení pana starosty z úterý jsem si přečetl a samozřejmě se snažím pochopit osobní rovinu jeho rozhodnutí. Alespoň k jednomu bodu tohoto prohlášení se ale musím vyjádřit. Starosta označil TOPku za trvalou brzdu a varoval před tím, aby se dostala na radnici. Vyjadřuji zde svůj pevný názor, že všech 5 současných zastupitelů za TOP jsou slušní lidé. Pánové Václav Švenda a Petr Vácha byli platnými členy staré RM a vážím si jejich příspěvku k přeměně našeho města, která v minulém volebním období proběhla. I voliči to ocenili navýšením mandátů této strany a domnívám se, že logicky očekávali pokračování staré úspěšné koalice.

Vítěz voleb ANO si zvolil jinou cestu, jiné koaliční partnery. Měl na to právo, v budoucnosti za to sklidí odměnu nebo trest, a konečné vysvědčení všem vystaví voliči. Není ale slušné TOPce upírat podíl na boji s předchozí vládní garniturou a přivlastňovat si všechny zásluhy (těžko lze prohlášení pana starosty vnímat jinak). Ano, i naši koaliční zastupitelé měli vedle svých předností také chyby. Stejně jako třeba já, starosta, či kdokoliv jiný. Jsem rád, že jsem pány Švendu a Váchu ve svém životě potkal jako spolupracovníky i osobnosti.

Ing. Václav Dvořák MBA


Ing. Václav Dvořák MBA ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2019-05-05 08:45:15 IP: 83.208.153.***
Glosátor: Ano, celou (smutnou) pravdu o mém odmítnutí kandidovat jsem veřejně neříkal a jen jsem ji lehce naznačil v jednom mediálním rozhovoru. Svým kolegyním a kolegům v ANO jsem to vysvětlil. V ANO se předpokládalo mé nástupnictví po Jindrovi Vařekovi. Já se tomu (v ANO) bránil a tvrdil jsem, že ideální by bylo, kdyby starosta pokračoval, a já mu dělal ekonomického místostarostu. Zároveň jsem bránil sbližování ANO s ČSSD vedenou Petrem Větrovským, pro mne byla partnerem TOPka. Následně se kolem mé osoby objevily nejrůznější pomluvy a lži, včetně té, že jednám tak, abych se stal starostou. V prostředí, kdy již na radnici moje spolupráce se starostou a místostarostkou naprosto zmrtvěla (mimo oficiální jednání RM), děly se kolem mne věci beze mne, jsem měl jedinou možnou odpověď: nebudu kandidovat vůbec. Nemá mne co doběhnout, působení v politice mne nezměnilo ani o píď.
Autor:Glosátor Vloženo: 2019-05-04 12:52:36 IP: 89.24.173.***
Máte pravdu, v konečné fázi jste vy odmítl kandidovat. Ale neříkáte celou pravdu o tom, co odmítnutí ANO předcházelo, jak vysoko jste původně mířil a co tedy bylo skutečným důvodem odmítnutí. Bojím se, aby vám pravda nedoběhla.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2019-05-04 11:11:09 IP: 83.208.153.***
Glosátor: Píšete, že mi vloni pod ANO kandidatura nevyšla. Odmítl jsem ji já, a kdybych tak neučinil, asi by mne čekaly "světlé politické zítřky". Odmítl jsem kandidovat i za jiné strany, nabídky byly. Že jednostranně hodnotím TOPku? Nikoliv! Jen odmítám její účelové jednostranné hanobení a upírání jejího podílu na práci minulého ZM a RM! To, co se v Příbrami za minulé roky stalo, není výsledek práce jednotlivce, ale celé koalice v čele s RM. Pan Švenda jistě udělal řadu chyb (a říkal jsem mu to do očí), stejně jako my radní za ANO (kterým jsem to říkal stejně). S jedním radním za TOP jsem dokonce vyloženě bojoval, občas to prosáklo i na jednání ZM. Srovnání s pány Soukupem a Zemanem je hodně vedle.
Autor:Glosátor Vloženo: 2019-05-04 10:36:23 IP: 83.167.254.***
Vždy, když čtu ta jednostranná hodnocení a chválu TOP 09 ze strany p. Dvořáka a opětování chvály od zastánců této strany, připadám si, že jsem na TV Barrandov a p. Soukup tam má našeho prezidenta. To mi připadá velmi podobné. Jestli také p. Dvořák nechystá nějakou kandidaturu, když mu to pod ANO loni nevyšlo. Koneckonců ANO bude za tři roky možná pryč (a Babiš ve výkonu trestu :)).
Autor:Jan Cikler Vloženo: 2019-05-03 21:25:13 IP: 88.100.243.***
Václave, chtěl bych poděkovat za podporu. Dlouho jsem přemýšlel, jestli mám vůbec reagovat na prohlášení pana starosty. Nakonec jsem se rozhodl po přečtení tohoto článku. Přeci jen k některým věcem není možné mlčet. Nechci se vyjadřovat k odstoupení pana starosty jako takovému. S ohledem na smutné události na konci minulého roku jsem přesvědčen, že se tento krok dá pochopit. Ani nechci hodnotit nesdělení svého rozhodnutí na zastupitelstvu. Prostě se takto rozhodl a měl na to právo. Musím se ale vyjádřit k tomu, co řekl na naší adresu, tj. na adresu TOPky. Vrátím se o pět let zpět, kdy jsme před volbami v roce 2014 doufali, že by se nám společně (ANO a TOP) mohlo podařit rozbít dvojblok ODS – ČSSD. Nakonec to dopadlo tak, že jsme byli dokonce schopni sestavit koalici. Že se pak něco zaseklo, to se někdy prostě stává. Ale chtěl bych připomenout, že to nebyla TOPka, která hned na prvním (nebo po prvním) zastupitelstvu přišla o pětinu zastupitelů. Aby to nebylo dlouhé, udělám skok do současnosti a pak zase před volby v roce 2014. Pan starosta si nyní pochvaluje spolupráci v koalici (radě) se zástupcem ODS. A varuje před spoluprací s námi. To už zapomněl, že ten stejný člen rady za ODS seděl v radě také v době, kdy se prodávala poliklinika a pozemky poblíž Evropské ulice. Zapomněl na to, jaká rozhodnutí učinila rada těsně před vypršením mandátu v roce 2014. Co jsme se pak společnými silami snažili napravit a snad i napravili? To, že jsme nyní na černé listině, vidím víc jako politikum, než vyjádření úspěšného starosty, kterým pan Vařeka bezesporu byl a který by proto svůj mandát mohl hodnotit s větším nadhledem. Doufám, že naše osobní vztahy zůstanou na dobré úrovni. Nakonec jsem tuto svou reakci napsal ne jako nějakou obranu, ale spíš jako vyjádření údivu a překvapení.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2019-05-03 15:01:15 IP: 83.208.153.***
Občan PB: Děkuji za uznání. Já jsem napsal, že se snažím pochopit osobní rovinu starostova rozhodnutí. A nerad bych to dále komentoval. Ano, já jsem již ve volbách nekandidoval a hodně mne mrzí, že jsem ve své práci nemohl pokračovat. K tomu ale potřebujete partu, se kterou táhnete za jeden provaz. To bohužel v posledním roce naší vlády přestalo fungovat. Dlouho jsem své myšlenky a postoje vysvětloval, než jsem došel k rozhodnutí nekandidovat, protože jsem bojoval marný boj. Veřejnost o tom dlouho nic nevěděla. Zároveň prosím, aby se nezapomnělo na to hlavní, co jsem v Postřezích zmínil: starosta měl o svém rozhodnutí informovat zastupitele.
Autor:Občan PB Vloženo: 2019-05-03 12:15:57 IP: 176.98.110.***
Pro V.Dvořák: Nechci Vás nijak urážet, velice si vážím Vaší profesionality a práce pro město, za kterou Vám patří dík. Ale pan starosta napsal, proč končí, je nutné to respektovat, i když se to některým nemusí zamlouvat. Dobrá zpráva je, že na radnici zůstane a bude příštímu starostovi pomáhat v rozjezdu. Ale upřímně, Vy jste odešel též a definitivně, a to v době, kdy by Vás město hodně potřebovalo, protože se rozjíždí náročné inv. akce. Nemusel jste se nikomu zpovídat, ale že jste to vzdal, to dost lidí překvapilo.
Autor:Světoběžník Vloženo: 2019-05-03 09:11:03 IP: 105.80.120.***
Pana Dvořáka uznávám jako ekonoma, který na radnici udělal kus práce. Je škoda, že ve své práci nepokračuje. Nevím zda měl k dispozici poslední zde zveřejněný článek p. Švendy v době, kdy svoje Postřehy psal. Pan Švenda mne svým posledním vyjádřením překvapil a hodně zklamal. Za mne si tu obhajobu a pochvalu od pana Dvořáka ani trochu nezaslouží.
Autor:IT Vloženo: 2019-05-03 08:58:05 IP: 176.62.232.***
P.Dvořák,tedy ne,ze bych vždy všemu od vás tleskal,ale tady musím uznat,ze jste frajer chlap. Podepisují vše ve vašem článku.Myslím,ze vy byste byl konečně starostou na svém místě.

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka