www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Uctění památky 1. velitele 311. čs. bombardovací peruti RAF gen. Karla Mareše – Tomana

2018-04-17 06:14:25 | Hornické muzeum Příbram ©

V letošním roce uplyne 120 let od narození válečného hrdiny, 1. velitele slavné 311. čs. bombardovací peruti RAF ve Velké Británii v době 2. světové války, gen. Karla Mareše – Tomana, který žil v Kosově Hoře u Sedlčan na Příbramsku.

Foto

Pplk. Karel Mareš (vpravo), velitel 311. perutě, před startem.
(Foto Hornické muzeum Příbram)

Obec Kosova Hora ve spolupráci s Klubem POTYA o.s., Armádou ČR a v součinnosti s Hornickým muzeem Příbram připravila při této příležitosti na sobotu 21. dubna 2018 bohatý program, který začne v 8.30 mší svatou v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Sedlčanech slouženou za oběti z řad spojeneckých letců.

V 10 hodin se uskuteční odhalení pomníku a pojmenování nově zbudovaného parku na počest gen. K. Mareše – Tomana v nedaleké Kosově Hoře, spojené s připomenutím dějinných událostí historikem a ředitelem Hornického muzea Příbram Josefem Velflem, jenž se životními osudy tohoto válečného hrdiny dlouhodobě zabývá a v r. 1990 přispěl k rehabilitaci a navrácení hodnosti generála in memoriam, poté, co byl Karel Mareš – Toman komunistickým režimem degradován na vojína a i jinak perzekvován.

V rámci pietního aktu v Kosově Hoře bude představena též nová kniha s názvem Pomníky a památníky světových válek, z části pojednávající o osobnosti gen. K. Mareše – Tomana.

Ve 12 hodin odstartuje v Kosově Hoře turistický pochod v délce 3 km směřující po lokalitách spjatých s místem letecké bitvy z konce 2. světové války, při které zde 19. 4. 1945 položila život skupina amerických letců. Cílem pochodu je nedaleká Bořená Lhota, kde proběhne od 14 hodin Majáles vítězství plný hudby, prezentace historické válečné techniky, RC modelů vojenských strojů, ukázky činnosti vojenských potápěčů a další zajímavosti.

V 15 hodin se uskuteční přelet letky letounů JAS 39 gripen.

K této historické události se podařilo doposud shromáždit Hornickému muzeu Příbram rozsáhlou sbírku fotodokumentů i písemných materiálů týkajících se gen. Karla Mareše – Tomana a rovněž jeho letový deník z Velké Británie, ze kterého je patrné, že se osobně zúčastnil akce, na kterou se v době 2. světové války těšili snad všichni spojenečtí letci – 1. náletu na Berlín.

Vzpomínkové akci bude přítomna dcera generála, paní Dagmar Jungmannová a další čestní hosté z tuzemska i ze zahraničí.

Pplk. Karel Mareš z Kosové Hory u Sedlčan (vpravo), velitel 311. čs. bombardovací peruti v Anglii, při rozhovoru s prezidentem dr. E. Benešem (uprostřed).


Hornické muzeum Příbram ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka