Tentokrát v hlavní roli Josef Čapek
2025-05-13 08:08:56 | Tereza Petřek Todorová ©
„Nejen Karel Čapek/Tentokrát v hlavní roli Josef Čapek“. Tak se jmenuje projekt, na kterém pracovali žáci Základní školy bratří Čapků z Příbrami i střední Školy umeleckého priemyslu Trenčín v průběhu celého školního roku. Výsledky své práce studenti obou škol prezentovali na prestižní konferenci pořádané k výročí 100 let PEN klubu „Pocta Josefu Čapkovi: Psáno do mraků“.
(Zdroj foto: aitorka článku)
Ta proběhla na půdě AV ČR Ústavu pro českou literaturu 29. dubna pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila. Projekt incioval a podporoval Spolek přátel Památníku Karla Čapka.
V dubnu tohoto roku uplynulo 80 let od smrti předního českého umělce Josefa Čapka. Malíř, básník, spisovatel povoláním, duší pak filosof, který hloubkou svých myšlenek inspiruje čtenáře a milovníky umění po celém světě, zahynul mezi 13.-15. dubnem 1945 v koncentračním táboře Bergen – Belsen. Místo jeho posledního spočinutí není známo.
„Považovali jsme za vhodné připomenout v tomto čase mladým lidem osobnost a dílo Josefa Čapka, který se často ztrácí ve stínu svého bratra Karla, obzvlášť pak ve školních osnovách je Josef téměř neviditelný,“ říká předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová. A dodává: „Byli jsme ohromeni, s jakým nadšením a citem se studenti obou škol ujali témat velmi těžkých i pro mnoho dospělých lidí.“
Spolek přátel Památníku Karla Čapka už v září loňského roku oslovil dvě školy s nabídkou celoročního projektu, který měl studenty postupně seznámit s osobností a dílem tohoto českého velikána. Základní škola Bratří Čapků z Příbrami i střední Škola umeleckého priemyslu v Trenčíně se nabídky s nadšením chopily.
Příbramští studenti 8. A absolvovali tři projektová dopoledne a exkurzi do Památníku Karla Čapka pod vedením lektorek Spolku PKČ Kristiny Váňové a Terezy Petřek Todorové, během kterých se jim dostalo nejen velkého množství informací, ale měli možnost si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je „být“ Josefem Čapkem. Projektové dny byly tematicky rozděleny do tří sekcí: Josef Čapek malíř, spisovatel a život Josefa Čapka v koncentračním táboře. Studenti se dozvěděli, co podle Josefa Čapka znamená být malířem – učili se vidět svět očima malíře, vyzkoušeli si tvorbu kulis i knižní grafiky. V průběhu druhého dopoledne poznávali literární dílo Josefa Čapka, vyzkoušeli si divadlo, porozumění textu a zjistili, jak moc se Josefovo dílo prolíná s dílem Karlovým. Co mají společné a čím se naopak liší. Závěrečné dopoledne bylo věnováno velmi náročnému tématu závěru Čapkova života, kde se prostřednictvím básní Josefa Čapka, jeho skic a dalších historických dokumentů mohli vžít do hrůz každodenního utrpení posledních let Čapkova života a zjistit, že ani toto martýrium ho nezlomilo na duchu. V tento den měli žáci jedinečnou možnost osobního setkání s vnučkou Josefa Čapka Kateřinou Dostálovou.
„Zájem žáků, jejich vědomosti a zvídavost mě překvapili. Je úžasné vidět mladé lidi, kteří se zajímají o tak složitá témata,“ říká Kateřina Dostálová.
Žáci témata po celý školní rok dále rozvíjeli pod vedením svých učitelek Mgr. Petry Petráškové, Mgr. Lenky Luksové a Mgr. Moniky Žemličkové v hodinách českého jazyka a výtvarné výchovy s přesahem do výuky informatiky a s inspirativním vedením ředitelky školy Mgr. Aleny Mašikové. Sami studenti v závěru projektu připravili pásmo, které před odborným i laickým publikem předvedlo na společné akci Českého centra Mezinárodního PEN klubu, Společnosti bratří Čapků a Spolku přátel Památníku Karla Čapka, na půdě Ústavu pro českou literaturu a sklidili nadšený potlesk.
V tento den prezentovali svou roční práci také studenti střední Školy umeleckého priemyslu Trenčín zastoupené ředitelem školy PaedDr. Ivanem Štefkem a Mgr. art. Evou Olexíkovou, která měla na starosti realizaci projektu. „Keď sme ako škola dostali možnosť podieľať sa na tomto špeciálnom "poďakovaní" pánovi Josefovi Čapkovi, bola som nadšená a zároveň zvedavá, ako to uchopí súčasná mladá generácia. Na moju veľkú radosť sa dievčatá do toho vrhli tak, že neplávali len po povrchu, ale nachádzali si vlastné detaily, ktoré ich oslovili a otázkou bolo nájsť zodpovedajúci výpovedný štýl. Mojou snahou bolo, aby študenti osobnosť Josefa Čapka a jeho dielo transformovali cez seba.“
Výsledkem bylo devět uměleckých objektů, kufříků, které měly symbolizovat omezené množství věcí, které si mohli vězni s sebou přivézt a o které stejně při příjezdu do KT přišli a zároveň byly symbolem toho, co je v člověku nezabavitelné, co je natolik integrovanou součástí osobnosti Josefa Čapka, že ho o toto lidství nepřipravilo ani dlouholeté trýznění v koncentračním táboře. Umělecké ztvárnění obsahuje zkušenosti, hodnoty, vzpomínky na lidi i reálné zobrazení podmínek, které utvářely jeho osobnost.
Výsledky obou projektů byly veřejností přijaty s nadšením i ohromením. „Jsem si jistý, že tyto vynikající výkony studentů z Příbrami a Slovenska jsou dokladem toho, že Josef Čapek a jeho dílo má stále co říci. Pro mě to byl velmi silný zážitek vidět tyto mladé lidi a jejich nadšení!“ říká Ondřej Vaculík, předseda českého PEN klubu.
Ohromující výkon studentů obou škol nadšeně přivítal i slovenský velvyslanec Martin Muránsky, který účastníky oficiálně pozval k zopakování svých vystoupení v listopadu v prostorech Slovenského institutu.
Tereza Petřek Todorová
VIDEO: Pocta Josefu Čapkovi: Psáno do mraků
Zdroj: Czech centre Pen club
Tereza Petřek Todorová ©