Středočeský kraj schválil předběžný krok k zápisu Karlštejna do seznamu UNESCO
2024-11-22 08:05:11 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©
Rada Středočeského kraje schválila návrh na zařazení hradu Karlštejn na takzvaný Indikativní seznam České republiky, což je klíčový krok k jejich budoucí nominaci na Seznam světového dědictví UNESCO. Udělil také souhlas k zapojení významných středočeských keltských lokalit Závist a Hradiště do mezinárodního projektu.
Hrad Karlštejn z jihozápadní strany.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Hrad Karlštejn byl založen okolo patrně roku 1348 jako soukromé reprezentační sídlo českého a římského krále, později císaře Karla IV. Zrovna ustanovený římský císař Karel, který se vrátil z cesty do Říma právě kvůli císařské korunovaci, však účel ještě rozestavěného hradu pozměnil. Padlo rozhodnutí užívat jej jako důmyslně vojensky střeženou královskou klenotnici.
České korunovační klenoty, do té doby přechovávané v katedrále svatého Víta v Praze, se poprvé na Karlštejně krátce ocitly až počátkem 20. let 15. století na příkaz Karlova syna Václava IV. Vzápětí král Zikmund oba soubory královských insignií nechal z obav před husitskými bouřemi vyvézt z Českého království. Po skončení husitských válek byly na Karlštejn navráceny k úschově roku 1436 pouze české královské klenoty a setrvaly zde s krátkými přestávkami až do roku 1619.
Karlštejn je tedy původně středověkým královským hradem. Nachází se na katastrálním území Budňany v městysi Karlštejn v okrese Beroun. Leží uprostřed chráněné krajinné oblasti Český kras.
Hrad je v současné době ve vlastnictví České republiky a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Veřejnosti je přístupný nepřetržitě od roku 1905, patří tak k jedněm z nejdéle zpřístupněných památek na území Československa a České republiky. Od 30. března 1962 je veden jako národní kulturní památka.
Nejcennějšími dochovanými prostorami na Karlštejně jsou kaple sv. Kateřiny a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mariánské věži a kaple sv. Kříže ve Velké věži, na jejichž výzdobě se podíleli přední mistři českého gotického malířství.
Mgr. Jaroslav Hodrment ©