www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Středočeský kraj chce mít kvalitní žáky a úspěšné maturanty

2021-02-17 07:42:56 | Středočeský kraj ©

Po řadě nesouhlasných stanovisek odborné i laické veřejnosti k plánovanému sloučení příbramských gymnázií vydal Středočeský kraj tiskovou zprávu, kterou níže zveřejňujeme v plném znění. Máme tak možnost podívat se na podrobnosti chystaných změn.

Foto

Středočeský kraj
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Středočeský kraj optimalizuje školství, chce ho mít kvalitní s žáky úspěšnými u maturit

Odstranit nadbytečnou kapacitu středních škol, která v konečném důsledku vede ke snížení kvality a efektivity řízení škol, hodlá v následujícím období vedení kraje. „Kapacita našich středních škol je naddimenzovaná, odpovídá populaci devadesátých let. Konkrétně je tomu tak zejména na Rakovnicku, Kutnohorsku a v Příbrami. Naopak dynamicky se zvyšující počet obyvatel v okresech Praha-východ a Praha-západ není provázen odpovídající vzdělávací strukturou, a to je třeba řešit,“ říká radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN).

Coby zodpovědný zřizovatel musí kraj začít co nejdříve s nápravou stavu a s prosazením optimalizace počtu škol i oborové struktury. V minulosti se sice o něco podobného pokoušel, konkrétně v roce 2006, a o optimalizaci školství se debatovalo i za minulého vedení, nicméně nikdo rozhodný krok neučinil. „Nyní je proto před námi úkol vysvětlit veřejnosti, co to vůbec optimalizace škol je, a proč je nutná. Že je to nástroj, který nám umožní eliminovat obory, o které uchazeči nemají zájem a z nichž nenacházejí uplatnění. Že musí dojít k odstranění duplicitních oborů, a naopak je třeba zavést ty, které nejvíce chybí – moderní obory v oblasti IT, kybernetiky, pedagogiky, zdravotnictví a sociálních služeb,“ zdůraznil radní Milan Vácha. Cílem kraje je podle něj dosáhnout toho, aby nabídka odpovídající modernímu vzdělávání 21. století. K tomu kromě pestré nabídky oborů patří inovativní metody výuky, příprava na studium na vysokých školách a propojení výuky a praxe.

Upozornil také na to, že ruku v ruce s tím, musí dojít i k optimalizaci školské infrastruktury. Řada velkých školních areálů je podle něho ve špatném technickém stavu, odborné učebny mají vybavení ze 70. let, některé části areálů kraj pronajímá, anebo si pronajímá cizí budovy. „Ředitelé našich škol jsou vyhořelí, demotivovaní a zavaleni administrativou. I těm chceme pomoci,“ prohlásil radní Milan Vácha. Kraj proto chce prosadit profesní vzdělávání managementu škol, sdílení odborných kapacit a služeb, efektivní správu školních budov a areálů.

Měří-li se kvalita středního vzdělávání neúspěšností u maturitních zkoušek, je Středočeský kraj v tuto chvíli na 12. místě ze 14. Kapacita jeho středních škol a školských zařízení činí 55 775 žáků, přičemž školy navštěvuje pouze 35 074 (63 %) a volných míst zbývá 20 701 místo (37 %).

Aktuální návrh optimalizace škol, vychází ze závěrů optimalizační komise, které schválilo i zastupitelstvo kraje v červnu loňského roku. Nyní se přistoupilo k dalšímu kroku a prověřují se již konkrétní kroky, které by mohly vést k samotné realizaci. Tyto kroky bude ještě projednávat výbor zastupitelstva a následně bude postoupen samotnému zastupitelstvu k definitivnímu schválení. První etapa se týká čtyř škol ve čtyřech okresech.

Optimalizace projednaná s Výborem pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost 5. 1. 2021 dle návrhu z 1. 6. 2020 (Poznámka redakce: chyba v pravém sloupci, třetím řádku, kde text vybíhá z tabulky a je tudíž neúplný, není na straně redakce)


Návrh na sloučení škol a školských zařízení je nyní projednáván s řediteli jednotlivých škol, místní samosprávou. Poté budou předloženy ke schválení Zastupitelstvu Středočeského kraje. Harmonogram jednotlivých slučování se může lišit. U některých škol to může být dlouhodobější proces, jinde je zase šance se přestěhovat v relativně krátkémm čase výrazně větší.

Sloučení gymnázií v Příbrami je navrhováno k 1. 9. 2022. Do školního roku 2024/2025 bude zachován provoz v obou budovách. Bude zachováno osmileté i šestileté gymnázium a výuka v cizím jazyce tak, jak dnes probíhá v gymnáziu pod Sv. Horou. Ředitelkou sloučené školy by měla být od 1. 9. 2022 Mgr. Iva Kadeřábková z gymnázia Legionářů. Statutárním zástupcem ředitelky pak Mgr. Karnet, který bude do sestěhování působit na adrese pod Sv. Horou.Středočeský kraj ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Honza B. Vloženo: 2021-02-18 14:40:07 IP: 109.72.3.***
Dneska gymnázium. A co zítra ? Doufám ,že se Radnice "pochlapí" a jasně se postaví proti likvidaci dalšího školského zařízení na území Příbrami.
Autor:pavel Vloženo: 2021-02-18 05:16:10 IP: 176.98.110.***
Ad pí. Malátková a pí. Pánková: Jistý smysl by to možná dávalo, pokud by se potvrdilo, že v osobním zájmu jiného člena Rady kraje (shodou okolností také ze STAN), je zřízení nové školy, snad také gymnázia, v okrese Praha - západ, které by mohli navštěvovat studenti, pro něž už nebude místo např. v Příbrami. Pro některé lidi je totiž, bohužel, vzdělávání jen "kšeft". Na nějakých žácích, studentech, jejich rodičích a rodinách, jim nijak nezáleží, stejně jako jim je ukradená naše budoucnost. Zatím pan Vácha přičinlivě, byť poněkud hloupě a nemotorně, plní roli mouřenína. Činí-li tak z přesvědčení (nezdá se být příliš bystrým), nebo je nějak osobně "motivován", bych si netroufal spekulovat.
Autor:Marika Pánková Vloženo: 2021-02-17 11:39:00 IP: 46.135.27.***
Z okolí Prahy dojíždějí děti na Dobříš i do Příbrami. Teď se na Dobříš budou ještě snažit dostat zoufalí žáci 9.tříd, pro které v Příbrami nebude místo (což nebude, když se zruší dvě třídy). Pan radní uznává, že děti z okolí Prahy by novou vzdělávací instituci potřebovaly, ale nejsou peníze. Tak se zavřou dvě třídy v Příbrami, aby míst bylo ještě méně. Dává to někomu smysl?
Autor:Hana Malátková Vloženo: 2021-02-17 10:28:37 IP: 176.98.110.***
Krajská administrativa chce nabízet inovativní metody výuky. To je pěkné. Proto navrhuje sloučení Gymnázia pod Svatou Horou, které jako možná jediné v kraji nabízí výuku v cizím jazyce inovativní metodou, která mění metodologii výuky cizích jazyků, metodu CLIL. Chce nabízet přípravu na studium na vysoké škole tím, že sloučí příbramská gymnázia a ve městě ubyde každoročně 60 gymnazistů. A ještě se diví, že Příbramáci jsou proti. No ano, jsou proti, protože to nedává smysl.

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka