www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Stěnu u nové vlakové zastávky pokryje graffiti, součástí je také legální plocha pro sprejery

2021-06-07 07:54:24 | Město Příbram, Eva Švehlová, DiS. ©

Zhruba před rokem byla v Příbrami do provozu uvedena nová vlaková zastávka v blízkosti Junior klubu a areálu Nového rybníka. Cestující nyní mohou sledovat vznik velkoplošného graffiti za samotnou zastávkou.

Foto

Jeden z návrhů.
(Zdroj město Příbram)

„Otevření nové zastávky nás přivedlo k úvahám, jak vylepšit okolí nástupiště. Stěna za vlakovou zastávkou přímo vybízí k tomu, aby se stala cílem sprejerů. Tuto myšlenku jsme začali ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem, který má v areálu za stěnou sídlo, rozvíjet a nyní nám zde vzniká unikátní dílo, jehož motiv je historický a edukativní zároveň. Kromě samotného velkoplošného graffiti zůstane na stěně volná legální plocha, na které se budou moci svobodně realizovat sami sprejeři,“ uvedl starosta města Jan Konvalinka.

Blízkost vlakové zastávky předurčila název projektu legální stěny – Train Gallery. „Jsme rádi, že lidé jedoucí vlakem budou mít díky této stěně určité zpestření. Motivy na volných plochách, které jsou určené ke kreslení, se budou měnit, a to znamená, že cestující budou mít stále co sledovat,“ přiblížil Vlasta Ševr z Městského kulturního centra.

Samotné velkoplošné graffiti bude mít několik motivů, přičemž tím stěžejním je odkaz na sbory Integrovaného záchranného systému s poděkováním za jejich práci, a také vzpomínka na zásah při požáru Svaté Hory z roku 1978.

Zmiňované velkoplošné graffiti pochází z „dílny“ příbramského rodáka Igora Rajiče, který kvituje vznik volných legálních sprejerských ploch: „Legální stěny jsou určeny ke sprejování, a měly by tak předcházet tomu, aby se tvorba umělců objevovala na místech, která ke graffiti nejsou určena.“ Tuto myšlenku doplnil starosta Konvalinka slovy: „Legální graffiti plocha je součástí Programu prevence kriminality města Příbram na rok 2021 a nabídne nejen možnost legálně malovat na velkém formátu, čímž by měla zabránit realizaci graffiti na městské či soukromé zástavbě, ale zároveň bude podporovat a rozvíjet uměleckou činnost mládeže.“

Celé dílo bude dokončeno v průběhu několika dnů.

Eva Švehlová, DiS.,
tisková mluvčí


Město Příbram, Eva Švehlová, DiS. ©


REKLAMA

Město Příbram

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka