www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

O lípě Charlotty Masarykové

2015-10-21 16:09:48 | PhDr. Věra Smolová ©

Dnes se slavnostně otevírá naučná stezka v Lesoparku Litavka. Zároveň zde bude vyhlášen nový památný strom – lípa Charlotty Masarykové, manželky prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka.

Foto

Vysoká Pec, Jamky, v pozadí Lazec.
(Foto Státní okresní archiv)

Lípa byla zasazena 25. dubna 1926 za slunného, ale větrného počasí při stromkové slavnosti, kterou uspořádalo Sdružení rodáků z Vysoké Pece a okolních obcí. Tento spolek zakoupil pro své obce a pro příklad budoucím generacím už během předcházejících čtyř let 420 stromků k vysázení.

Smyslem této slavnosti bylo podle dochované spolkové kroniky povzbudit lásku občanů ke stromům a uctít památku obětí první světové války. Lípa měla připomínat budoucím generacím, že „samostatnosti naší drahé republiky nemohlo být dosaženo bez součinnosti všech vrstev národa.“ Už dřívější starostové obce se snažili, aby „ladem ležící plocha tzv. Jamky se počala rovnati a osazovati ať již stromy divokými, neb ovocnými“.

Během devadesáti let se podoba Jamek, pozůstatků po intenzivní hornické a hutnické činnosti minulých staletí, nikoliv však po rýžování zlata, výrazně změnila. Nová naučná stezka je výtvarně velmi zdařilá a potěší nejen pamětníky, ale i mladé rodiny. Již během instalování jednotlivých panelů jsem potkávala děti, které si nadšeně ukazovaly obrázky a plnily kvízy, které jsou pro ně na panelech připraveny. A jistě neškodí ani jim u památného stromu připomenout něco vážnějšího z osudů naší země.

Na připojených obrázcích je vidět onu památnou lípu počátkem třicátých let 20. století. Druhý obrázek z roku 1932 ukazuje, proč Jamky dostaly své jméno - za výstavbou ve Vysoké Peci jsou totiž právě ony vidět, ještě bez současného březového porostu.

PhDr. Věra Smolová

V Jamkách.


PhDr. Věra Smolová ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka