www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

NOW‘S THE TIME

2020-06-09 07:05:49 | Základní umělecká škola Josefa Slavíka Hořovice, Květuše Ernestová ©

Žáci Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice z klavírní a pěvecké třídy Květuše Ernestové připomenou svým koncertem dvojité jubileum Charlieho „Bird“ Parkera, fenomenálního amerického saxofonisty a skladatele, který svou tvorbou ve čtyřicátých letech umožnil vznik progresivního jazzového stylu zvaného bebop, založeného především na improvizaci a disonantních zvucích.

Foto

Hořovická radnice.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Charlie Parker (29. srpna 1920 v Kansas City – 12. března 1955 v New Yorku) umělec představoval ikonu subkultury hipsterů a později i beatnické generace, zosobňoval pojetí jazzového muzikanta jako nesmlouvavého umělce a intelektuála. Je jednou z nejdůležitějších a nejvlivnějších osobností jazzové historie, jeho hudba ovlivnila jazz jako před ním jen Louis Armstrong a po něm John Coltrane a Miles Davis.

Je považován za jednoho z nejvýznamnějších jazzových hudebníků a skladatelů všech dob. Jeho neotřelý přístup k melodii, rytmu a harmonii měl obrovský vliv na jeho současníky. Některé z jeho skladeb, jako například Billie’s Bounce, Antropology, Ornitology, Confirmation nebo Now`s The Time, jejíž jméno koncert nese, patří mezi jazzové standardy.

V různých obdobích svého krátkého života spojoval jazz s prvky dalších hudebních stylů od klasiky po hudbu latinskoamerickou; v tom ho pak mnozí následovali. Přestože zemřel v necelých pětatřiceti letech, vyšla mu zhruba dvacítka živých a studiových jazzových alb. Od roku 1992 se koná v New Yorku každoročně Charlie Parker Jazz Festival.

Koncert se uskuteční v pátek 19. června 2020 od 18 hodin v divadelním sále radnice v Hořovicích.

Účinkují vítězové a účastníci mezinárodních, celostátních a regionálních soutěží Zlatý oříšek, Mezinárodní pěvecká soutěž Olomouc, Allegro, Karlovarský skřivánek, Live Art!, Králodvorká Koruna, Talent Awards a Česko zpívá. Hostem večera bude hořovický saxofonový soubor SAXTET s uměleckým vedoucím Ing. Ondřejem Andrlem.

V programu zazní jazzové, swingové, filmové a muzikálové standardy.

Srdečně zveme.

Historii jazzu můžete říct čtyřmi slovy: Louis Armstrong, Charlie Parker.
(Miles Davis)


Základní umělecká škola Josefa Slavíka Hořovice, Květuše Ernestová ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka