www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Nová výstava „Varhany nejen svatohorské“ 

2021-05-21 08:08:16 | Římskokatolická farnost Svatá Hora, Martina Jechortová ©

V prostorách Svatohorského poutního muzea v dolní chodbě barokní rezidence je pro vás připravena zbrusu nová expozice „Varhany nejen svatohorské.“ Víte, jak objednat nové varhany? Jak se takový nástroj navrhuje a co vše je třeba zohlednit?

Foto

Svatá Hora, basilika.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Areál Svaté Hory je stále otevřen každý den tak, jak tomu bývalo. Mše svaté probíhají v pravidelném pořádku, účast na nich je při dodržení stávajících vládních nařízení. Prodejna i svatohorské poutní muzeum je již od pondělí 10. 5. 2021 otevřeno

Nová výstava „Varhany“ na Svaté Hoře

V prostorách Svatohorského poutního muzea v dolní chodbě barokní rezidence je pro vás připravena zbrusu nová expozice „Varhany nejen svatohorské.“ 

Víte, jak objednat nové varhany? Jak se takový nástroj navrhuje a co vše je třeba zohlednit? Tušíte, jak různorodé mohou být varhanní píšťaly a kolik jich varhaní skříň ukrývá?
 
Kolik vína by se asi vešlo do největší z nich – a proč by nás to vůbec mělo zajímat?

Série panelů vás provede historií varhan v kontextu evropských dějin, vnitřní stavbou nástroje (a neopomene vás vtáhnout do problematiky pořízení nového nástroje). Samozřejmostí je pojednání o historii stavby dvou současných nástrojů, které zní svatohorskou bazilikou. Výstava je doplněna souvisejícími exponáty – hudebními nástroji, součástkami varhanního stroje, obrazovou dokumentací.

Na snadno ovladatelném přehrávači vás pak čekají hudební ukázky různých způsobů „míchání varhanního zvuku“,  registrace, porovnání různých typů varhan a další.

Expozice je přístupná v otevírací době prodejny/muzea. Vstup je bezbariérový.

Nedělní varhanní půlhodinky 2021

Letošní čtvrtá Nedělní varhanní půlhodinka v neděli 23. 5. 2021 v podání Ivany Michalovičové bude dostupná online na odkazu https://youtu.be/hIvCrWiuTg4 na Youtube kanálu Nedělních varhanních půlhodinek. Osobní návštěva koncertu není možná, bazilika bude v době od 13:45 do 14:45 pro veřejnost uzavřena.

V případě, že se vám koncert bude líbit, budeme vám vděčni za dobrovolný příspěvek - „vstupné“, který můžete poukázat na účet pořadatele koncertní řady BcA. P. Šmolíka 2701503160/2010. Aby váš dar byl použit na účely Půlhodinek, uvádějte vždy do zprávy pro příjemce heslo „Půlhodinky 2021“.

Potvrzení o daru na Půlhodinky je možné získat žádostí e-mailem na hudba@svata-hora.cz. Další interpreti se domlouvají dle aktuální epidemiologické situace.

Noc kostelů opět i na Svaté Hoře 28. 5. 2021

Pro letošní Noc kostelů organizátoři vybrali motto ze Žalmu 104, podobně jako tomu bylo v roce 2020. V textu této duchovní biblické písně se nejen objeví slovo noc, ale také se zde zmiňuje les a zvířata, takže je snadno patrné, kam letošní Noc kostelů míří - spíše na venkovní prostory. Ale i letos u nás uvítáme členy Orchestru Národního divadla. Podrobný program naleznete na stránkách Noci kostelů: https://www.nockostelu.cz/kostel/80/. Budete vítáni!

Zážitková noc na Svaté Hoře

Nabízíme nové termíny Noci na Svaté Hoře:
11. – 12. 6.
18. – 19. 6.
19. – 20. 6.

Zážitkový pobyt s názvem Noc na Svaté Hoře vám nebo vašim blízkým přinese množství netradičních pohledů na toto poutní místo.  Není to totiž pětihvězdičkový hotel, co hlavního můžete při přespání na Svaté Hoře zažít. Ostatně poutníci lehávali často jen na slámě. Ani té se však nemusíte u nás bát. Noční prohlídka ambitu, krápníková kaple při svíčkách, vyhlídky, o jakých se vám nesnilo, večeře s živou hudbou v barokní jídelně a mnoho dalšího. A samozřejmě také jedno překvapení…Těšíme se na vás!

Výstava "Akce K“ v rohové Mníšecké kapli
Akce K na Svaté Hoře - interaktivní výstava

Výstava připomíná výročí 71 let od brutální likvidace klášterů komunistickým režimem. Svatá Hora podobně jako další kláštery v Československu byla v noci z 13. na 14. dubna 1950 obsazena příslušníky Státní bezpečnosti (StB), Sboru národní bezpečnosti (SNB)a lidových milicí. Řeholníci byli násilně vystěhováni, drženi v internaci, nuceni pracovat v továrnách, nastoupit na službu do pomocných vojenských praporů (PTP) a mnozí byli odsouzeni ve vykonstruovaných procesech.

Expozice představuje osobnosti a řeholníky ze Svaté Hory, jejichž životní osudy se změnily během několika hodin. Zároveň nabídne návštěvníkům interaktivní prostor o rozměrech korekce v Leopoldově, Kvádr svobody, podcasty, nahrávky, vzdělávací materiály nebo představí linii zla. Výstava je součástí projektu Naučné stezky - Po stopách politických vězňů s názvem „Zapomenutá místa a příběhy, které nezůstanou zapomenuty.“ Vstupné dobrovolné.

Putovní výstava "Ve znamení tří deklarací“ je otevřena v rohové Plzeňské kapli

Úspěšná putovní výstava Ústavu pro studium totalitních režimů Ve znamení tří deklarací… Šlechta v letech nacistického ohrožení československého státu se věnuje tématu postavení šlechticů v Československu v kontextu mnichovských událostí roku 1938 a následného obsazení českých zemí nacistickým Německem. Jedná se o málo zmapovanou kapitolu našich moderních dějin. 

Výstava se zaměřuje na zástupce šlechtických rodin, kteří se za značného rizika zasazovali o jednotu zemí Koruny české a ve třech prohlášeních projevili svou podporu českému národu a lidu. Projekt si všímá na jedné straně kolaborace šlechticů, na straně druhé jejich účasti na protinacistickém hnutí a s tím i následných trestů. Téma přesahuje i do let poválečné perzekuce.

Autory projektu jsou historici z Ústavu pro studium totalitních režimů Dita Homolová a Zdeněk Hazdra, kteří výstavu připravili u příležitosti 75. výročí podpisu národnostního prohlášení české šlechty ze září 1939. Na jednotlivých panelech jsou představena např. tato témata: šlechta v protektorátní politice, nátlak na šlechtu k přijetí německé národnosti, ekonomická perzekuce šlechty, šlechta v odboji či šlechta inklinující ke krajní pravici a fašismu. Celá problematika je na závěr završena i osudy konkrétních osob, mezi které patří Zdenko Radslav a František Kinští z Vchynic a Tetova, Karel Belcredi, Weikhard Colloredo-Mansfeld, Karel IV. ze Schwarzenbergu, Jan Adolf z Lobkovic a mnoho dalších.

Výstava bude umístěna volně ke zhlédnutí POUZE do konce června 2021, vstupné dobrovolné.

Výstava "Svaté relikvie a jejich kult" v tzv. klenotnici v Proboštství

V roce 2019 byla prvně nainstalována výstava v tzv. klenotnici, prostoru proboštství na Svaté Hoře, které je běžně nepřístupné. V současné době je zde umístěna nová expozice o relikviích a relikviářích s názvem „Svaté relikvie a jejich kult“.
  
Zhlédnutí expozice je možné každý všední den ve 14 hodin s minimální účastí 3 osob nebo po domluvě. Začátek prohlídky je v prodejně v ambitech pod hodinovou věží. Rezervaci si můžete udělat na tel. čísle 318 429 943. Vstupné je 50 Kč.

Individuálně bude možnost každý den využít prohlídku areálu bez průvodce se zapůjčeným textem. Zpracován je v českém, anglickém a německém jazyce. Více informací v prodejně.

Také návštěvu svatohorského muzea není třeba objednávat, je k dispozici každý den v otevírací době prodejny.


Římskokatolická farnost Svatá Hora, Martina Jechortová ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka