www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Nová éra Příbramské filharmonie

2016-04-21 07:01:37 | PhDr. Věra Smolová ©

Dne 19. dubna 2016 se v Galerii Františka Drtikola na Zámečku v Příbrami konal Jarní koncert Příbramské filharmonie a hostů. Za dirigentským pultíkem tohoto souboru, založeného již roku 1908, stojí od září 2015 Veronika Kopecká a svého úkolu se zhostila skvěle.

Program zahájil Koncert pro violu a orchestr c moll H. Casadesa. Sólový part výborně přednesl Ondřej Palkovský. Následovaly dvě známé árie z oper Georga Friedricha Händela v podání Aleny Kopecké, která disponuje mimořádně krásnou barvou hlasu, takže její vystoupení bylo už tradičně skvělé, a to i v Dvořákově písni Kéž duch můj sám. Koncert končil Symfonií C dur F. X. Duška, někdejšího hostitele a obdivovatele W. A. Mozarta v Praze, a tak není divu, že i jeho dílo v provedení Příbramské filharmonie poskytlo posluchačům radostné potěšení.

Na závěr jsem si záměrně ponechala zmínku o včerejším provedení Haydnova nádherného Koncertu pro violoncello a orchestr D dur. Sólistou byl Ondřej Kopecký a zvlášť během kadence si posluchači mohli vychutnat teplé tóny tohoto nástroje.

Shodou okolností jsem v těchto dnech narazila mezi našimi archiváliemi na program Koncertu k 750. výročí založení hornické Příbramě, který se konal před 50 lety, 14. března 1966. Hvězdou večera byl tehdy snad nejlepší český violoncellista, profesor Miloš Sádlo, který přednesl týž Haydnův koncert. Příbramskou filharmonii tehdy řídil dr. Václav Dražan, který Příbrami k jejímu jubileu věnoval skladbu Rodnému městu. Koncert se uskutečnil v zaplněném příbramském divadle.

Podle vyjádření přítomného pamětníka a někdejšího hráče Příbramské filharmonie to byl výjimečný zážitek před půl stoletím i včera, kdy prý Příbramská filharmonie hrála ještě lépe než kdysi, i když ve výrazně komornějším obsazení. Dovoluji si tedy popřát současné Příbramské filharmonii do dalších 50 let nejen dostatek zdatných a nadšených hudebníků, ale také zaplněné divadlo. Nakročeno má tedy opravdu dobře.


PhDr. Věra Smolová ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka