www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Kapitoly z dějin Příbrami: Jak to bylo na počátku aneb Kdo byl Hroznata

2016-01-04 07:48:16 | PhDr. Věra Smolová a redakce ©

Ve středu 13. ledna 2016 od 17:30 hodin se bude ve Státním okresním archivu v Příbrami konat první z cyklu přednášek a zároveň první z našich akcí k 800. výročí od první písemné zmínky o Příbrami v roce 2016 s názvem "Kapitoly z dějin Příbrami". Doktorka Věra Smolová bude vyprávět o tom, jak to chodilo v Čechách a ve vládnoucí přemyslovské rodině kolem roku 1216, proč si vlastně pražský biskup koupil Příbram, jak Příbram musela být po několika desetiletích znovu vyměřena a postavena, jak to v Příbrami vypadalo až do husitských válek…

Na přiloženém obrázku (viz níže) je znak města Příbrami z roku 1580, jak byl poprvé barevně proveden v příbramském graduálu (zpěvníku), který si Příbramští nechali pořídit po svém povýšení na královské horní město (1579).

Měli totiž ze svého vysvobození z poddanství obrovskou radost, o kterou se tímto způsobem chtěli podělit i s těmi, kteří v Příbrami budou žít v budoucnosti.

Své těžce vydobyté a draze vykoupené svobody si vážili nade všechno, berme to tedy jako novoroční poselství našich dávných předků k příbramskému jubilejnímu roku!

Na dalším obrázku je fotografie originálu listiny z 20. června 1216, v níž se poprvé zmiňuje Příbram.

Znak města Příbrami z roku 1580.
Na obrázku je fotografie originálu listiny z 20. června 1216, v níž se poprvé zmiňuje Příbram (vyznačeno).


PhDr. Věra Smolová a redakce ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka