www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Jak si užít „koupačku“ bez nehod?

2024-07-03 06:46:29 | PČR, por. Bc. Monika Schindlová, DiS. ©

Teplé počasí, prázdniny, dovolené to vše nahrává trávení volného času u vody. Některé výlety k rybníku, k řece či na koupaliště však končí tragicky, proto je třeba dodržovat pár základních pravidel. Voda může být nebezpečný živel, pokud jsou lidé nezodpovědní, přeceňují vlastní schopnosti a zbytečně hazardují.

Foto

(Ilustrační foto archiv)

Zcela zásadní pravidlo zní – nikdy nenechávat malé děti u vody bez dozoru, ani na malou chviličku. Neplavec by měl mít vždy řádné plovací pomůcky, mezi ně rozhodně nepatří nafukovací kruh, může prasknout nebo z něj může dítě snadno vyklouznout. Na plavidla patří děti pouze v záchranné vestě a s helmou na hlavě. Záchranná vesta s nosnou přední částí a límcem zajistí ve vodě přetočení na záda. Důležité je zapnutí jistícího popruhu mezi nohama. Bazény a zahradní jezírka by měla být vždy zabezpečena, pokud od nich odcházíme, např. oplocením, zastřešením, pevným zakrytím.

I když dítě obstojně plave, neznámá voda, rozlehlá hladina, vlny, to vše může způsobit, že malý plavec zazmatkuje. Plavání ve vlnách je velmi vysilující. Nebezpečné jsou i teplotní rozdíly jednotlivých vrstev vody především při skocích do vody. Prudké ochlazení těla může způsobit svalovou křeč, proto by člověk neměl skákat do vody, pokud je přehřátý a rozpálený po opalování.

Nebezpečné jsou i skryté předměty pod hladinou, jako kameny, kmeny vyvrácených stromů, do neznámé vody proto nikdy neskáčeme. Vodní rostliny v rybnících nebo ve slepých ramenech řek nebezpečné nejsou, jejich dotek na těle ale může být pro člověka nepříjemný a může začít zmatkovat nebo se do dlouhých šlahounů rostlin zaplést. V takovém případě je nutné se uklidnit a zaujmout splývanou polohu na zádech. Navíc pokud je ve vodě vymezený bezpečný prostor např. bójkami, pohybujme se pouze v něm. Rizikem je především pohyb v plavební dráze.

V případě záchrany tonoucího je na místě opatrnost, bezpečnost zachránce je vždy na prvním místě. Topící se člověk má tendence se chytat čehokoliv, tedy i jiných lidí a je schopen stáhnout je pod hladinu. Ani fyzická převaha není zárukou úspěšné záchrany, pokud někdo bojuje o život ze všech sil. Ideální je tonoucímu hodit třeba záchranný kruh na laně, eventuálně mu pomáhat ve větším počtu lidí a vždy s nějakou vhodnou plovoucí pomůckou.


PČR, por. Bc. Monika Schindlová, DiS. ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka