www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Dělostřelci poprvé vysílají do mise záložáky, budou obsluhovat houfnice DANA

2024-05-22 07:37:36 | 13. dělostřelecký pluk `Jaselský`, kpt. Ing. Gabriela Kugler ©

Jinečtí dělostřelci celý letošní rok působí pod německým velením v alianční misi eFP v Litvě. Vůbec poprvé od 2. světové války v Pobaltí nasadili těžkou techniku, konkrétně několik kanonových houfnic DANA. Premiérově se v této misi představí také vojáci aktivní zálohy, kteří v létě vyrazí do litevské Rukly jako obsluhy tohoto děla.

Foto

Samohybná kanónová houfnice vz. 77 DANA.
(Zdroj foto: autorka článku)

S 132. dělostřeleckým oddílem, který v Litvě stráví půl roku, vyjedou dvě rotace vojáků AZ, kteří se vystřídají po třech měsících. Záložáci se na misi připravovali společně s profesionály a certifikaci zvládli bez problémů.

„Ačkoliv se jedná o zkušené vojáky AZ, kteří u pluku slouží několik let, nastupovali do přípravy na misi s hendikepem – vždyť 20 dní výcviku ročně se nemůže rovnat celoroční přípravě profesionálních vojáků. Přesto se do této výzvy pustili s vervou a pílí a náskok profíků dohnali – o čemž svědčí, že úkolové uskupení bez problémů zvládlo jak národní certifikaci, tak i mezinárodní kontrolu celého mezinárodního praporu, která obvykle probíhá až během nasazení,“ prozradil náčelník skupiny pro přípravu aktivní zálohy 13. dělostřeleckého pluku kapitán Jiří Mrzena, který oceňuje nejen obětavost svých záloh, ale zejména jejich zaměstnavatelů: „Výcviků bylo v rámci přípravy na misi skutečně mnoho.“

Dvě pětičlenné skupiny záložáků doplní 150 vojáků 13. dělostřeleckého pluku, kteří mají celý tento rok v Pobaltí na starosti palebnou podporu tankovým a mechanizovaným jednotkám.

„V Litvě máme nasazenu samohybnou kanonovou houfnici vz. 77 DANA, vozidlo MKPP Titus (místo koordinace palebné podpory) a lehké obrněné vozidlo průzkumu,“ upřesnil velitel úkolového uskupení major Roman Buldra.

Jeho vojáci se na misi připravovali společně s Němci, Belgičany, Nizozemci a Nory – tedy s národy, s nimiž budou v Pobaltí za několik týdnů chránit východní hranici NATO.

„Hodnotící cvičení za využití simulačních technologií bylo nesmírně cenné. Byli jsme postaveni před různé incidenty, které mohou nastat v konfliktu s vysokou intenzitou, a to od napadení vlastních jednotek dělostřeleckou palbou přes budování ženijních zátarasů k řešení odsunu raněných a poškozené techniky. Jako průzkumné prostředky byly využity i bezpilotní prostředky, které byly v hojnosti používány i nepřítelem,“ upřesnil velitel úkolového uskupení.

V roli nepřítele se na cvičení Dynamic Bison v německém Altmarku představily německé tanky Leopard, které má nově ve výzbroji i česká armáda. „Naživo za použití simulačních technologií jsme si mohli vyzkoušet i přímou střelbu z našich děl na tyto tanky a bylo nesmírně zajímavé vidět, jak se chová tank Leopard při útoku na palebné postavení jednotlivých čet,“ doplnil Buldra.

• Mise eFP (enhanced Forward Presence) je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu v roce 2016.
• Spočívá ve vytvoření bojových uskupení umístěných ve státech tvořící východní křídlo NATO.
• V Litvě působí kromě Čechů rovněž Nizozemci, Němci, Norové, Lucemburčané a Belgičané.
• V Rukle je nyní nasazen 131. dělostřelecký oddíl, v létě jej vystřídá 132. dělostřelecký oddíl.

Představení výzbroje a výstroje.


13. dělostřelecký pluk `Jaselský`, kpt. Ing. Gabriela Kugler ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka