www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

4. Jóga v každodenním životě

2015-06-22 05:50:00 | Bc. Jan Slaba ©

Máme pro vás další zajímavý článek, ve kterém se tentokrát budeme věnovat pojmu jógové cvičení a jeho významu v našem životě. Cvičení jógy má blahodárný vliv na celý organismus, rozvíjí sílu a pružnost na tělesné i duševní úrovni. Součástí jógové tradice jsou také dechové a meditační techniky pro klidnou a jasnou mysl. Obecně lze tvrdit, že jóga je pro každého, a je také slučitelná s každodenností života ve městě a stresu.

Foto

(Ilustrační foto archiv)

Co znamená slovo jóga?
To slovo slyšíte na každém rohu, jako by pojem jóga byl fenomén dnešní doby, ale jste si skutečně jistí, že víte, jaký má toto slovo význam?

Spousta klientů si přijde jednou týdně zacvičit jógu, avšak zde jejich cesta začíná, ale také končí. Cvičení nedává poté hlubší význam, kterým právě jóga disponuje. Jóga není pouze cvičení jednou týdně.

Jóga je životní styl, do kterého patří nejen cvičení, ale také stravování, dýchání, relaxace, meditace, rituály, techniky, jednání a další. To znamená každodenní práci na sobě samém. Nejen na svém těle, ale také hlavně duši. Většina naší populace se právě o onu duši nestará a nevěnuje jí dostatečnou pozornost, avšak následně přichází vyčerpání, stres, napětí, syndrom vyhoření a v neposlední řadě lidé zjišťují, že jejich život není úplný a nemá konkrétní smysl.

Jóga není pouze systém cvičení, které má rekondiční a rekonvalescenční, terapeutické účinky. Spojením vědomého řízení dechu, zaujímání ásan (pozic) a výdrže v nich, dochází k cílenému uvolnění fyzických, ale hlavně psychických blokád, a tím dochází k redukci napětí a stresu, které jsou charakteristické pro současnou dobu.

Benefity
Jóga se zaměřuje především na zpružnění a zpevnění páteře, velkých kloubů a svalů, které mají tendenci ke zkracování. Zlepšuje držení těla, vyrovnává svalové dysbalance a pomáhá uvolňovat svalové spasmy v oblasti páteře, čímž odstraňuje či eliminuje její časté bolesti. Pomáhá i při migrénách, dýchacích a oběhových onemocněních. Díky působení jednotlivých ásan, sestav cviků podporuje funkci vnitřních orgánů, endokrinních žláz, orgánů spojených s trávením, podporuje detoxikaci těla, omlazuje a vitalizuje organismus. Cílem jógy je především harmonizace těla a mysli. Jednoduše řečeno jde o zastavení změn v mysli všemi možnými prostředky, protože jen tehdy může člověk zažít vnitřní pocit klidu, ticha a míru.

Který styl bude pro mne nejlepší?
Jistě jste již slyšeli o tom, že existuje spoustu stylů jógy, např. Hatha jóga, Power jóga, Gravid jóga, Ashtanga jóga, Vinyasa jóga a spousta dalších. Všechny styly však stále vychází z jedné jediné jógy. Jednotlivé styly se liší dle cíle a existují mezi nimi mírné rozdíly. Každému sedí jiný styl, a proto je možnost se věnovat tomu, co vás skutečně zaujme. Každý z nás si může vybrat ten druh jógy, který mu je nejbližší.

Dovolím si také tvrdit, že kolik existuje instruktorů jógy, tolik je odlišná daná lekce. Nikdy nenatrefíte na dva stejné lektory se stejnou lekcí. Některý z lektorů vám bude sedět více, některý méně, ale jistě naleznete toho svého pravého, kterého již nebudete chtít opustit a budete věrný právě jeho hodinám.

Co sebou?
Na jógu potřebujete pouze své oblíbené sportovní oblečení (nejlépe legíny a tričko), dále také svou jogamatku (ve většině studií k zapůjčení) a nápoj (nesycená voda).

Odpovězte si na otázku, které cvičení Vám poskytne tolik benefitů jako právě jóga?

Nalezněte cestu zpět ke svému já, a to prostřednictvím jógy.


A autorovi:


Bc. Jan Slaba

Bc. Jan Slaba
www.lifegym.cz

Vzdělání:
2010-2013 Vysoká škola tělesné výchovy a sportu PALESTRA s. r. o. – sportovní a kondiční specialista
2013-současnost Vysoká škola tělesné výchovy a sportu PALESTRA s. r. o. – wellness specialista

Rekvalifikace a certifikáty:
2013 Kurzy ATAC - Poradce pro výživu a suplementaci
2013 Kurzy ATAC - Poradce pro výživu managerů
2013 VŠTVS PALESTRA - Fitness trenér
2013 VŠTVS PALESTRA - Masér pro sportovní a rekondiční masáž
2013 VŠTVS PALESTRA - Cvičitel zdravotní tělesné výchovy
2014 Dexter academy - Osobní trenér fitness
2014 IQ Pohyb academy - Závěsný systém core
2014 IQ Pohyb academy - Závěsný systém body


Bc. Jan Slaba ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka