www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Umlklý hlas

2019-09-19 08:21:10 | Květuše Ernestová ©

ZÁMECKÁ NOKTURNA, CHÂTEAU MUSICAL NIGHTS, unikátní cyklus nočních vokálních koncertů, vstoupil letos do svého jubilejního patnáctého ročníku.

Foto

(Zdroj fot autorka)

V letních měsících byly provedeny hudebně dramatické pořady POCTA EMĚ DESTINNOVÉ A MARII GÄRTNEROVÉ, jež prezentovaly vztah dvou svrchovaných sopranistek, české femme fatale světové operní scény Emy Destinnové (1878, Praha - 1930, České Budějovice) a proslulé Straussovy Salome a Elektry Marie Gärtnerové (1877, Zdice - 1965, Zbiroh), a hudebně historická freska SÍLA OSUDU EMY DESTINNOVÉ, která vyzdvihla esoterické, spiritistické a okultistické záliby této slavné umělkyně.

ZBIROH A SVOBODNÉ ZEDNÁŘSTVÍ

Po pěti letech se cyklus vrátil do legendami opředeného monumentálního sálu zámku v Lochovice, kde byla v pátek 13. září 2019 v 19 hodin uvedena premiéra jubilejního čtyřicátého zámeckého nokturna È MORTA? k výročím úmrtí slavných českých pěvců Matyáše Podhorského (1800, Praha - 1849, Praha), prvního českého Mozartova Don Juana, Kateřiny Kometové Podhorské (1807, Praha - 1889, Praha), primadony Stavovského divadla, a Klementiny Kalašové (1850, Horní Beřkovice - 1889, Bahia v Brazílii), múzy nejednoho básníka či hudebního skladatele. Hudebně dramatický pořad připomněl také jubilující současníky hlavních postav: berounskou rodačku, kuronskou dvorní pěvkyni Teklu Podleskou-Batkovou (1764-1852), učitelku Kometové Podhorské, Henriettu Nissen-Saloman (1819-1879), učitelku Klementiny Kalašové, světově proslulou Divu Adelinu Patti (1843-1919), která s Kalašovou zpívala na amerických zájezdech, přítelkyni Kalašové a slavnou Verdiho Aidu Teresu Stolzovou (1834-1902), rodačku z Kostelce nad Labem, ruského hudebního velikána Antona Grigorjeviče Rubinštejna (1829-1894) či Vojtěcha Náprstka (1826-1894) nebo Alberta Vojtěcha Friče (1882-1944). Není jistě bez zajímavosti, že praskoleský rodák, nositel rytířského kříže řádu Františka Josefa a papežského záslužného kříže, hudební skladatel Josef Nešvera (1842-1914), dedikoval operní hvězdě třech světadílů Klementině Kalašové své písně, a že syn lochovického učitele, dirigent Národního divadla František Picka (1873-1918), zhudebnil Vrchlického báseň È morta, věnovanou smrti umělkyně.

V programu zazněly operní árie a dueta z pera Wolfganga Amadea Mozarta, Vincenza Belliniho, Gaetana Donizettiho, Gioacchina Rossiniho, Giuseppe Verdiho, Antona Rubinštejna a Antonia Carlose Gomese. Zpívala Květuše Ernestová (soprán), která také na základě dobových pramenů a korespondence vytvořila scénář pořadu, a Andrej Beneš (baryton), laureát pěvecké soutěže legendárního barytonisty Giuseppe Taddeiho v Neapoli, u klavíru byl vítěz Mezinárodní varhanní soutěže v Magdeburgu a varhaník kostela sv. Vojtěcha v Praze Drahoslav Gric. V mluvených rolích okouzlila vybranou češtinou druhé poloviny 19. století Veronika Slavíková jako Kateřina Kometová Podhorská – žena, Klára Štochlová excelovala jako manželka hudebního skladatele Giuseppe Verdiho, pěvkyně a bývalá kurtizána Giuseppina Strepponi, Tereza Vokáčová vytvořila postavu Klementiny Kalašové – ženy, a Daniela Matysová donny da camera. Děj pořadu se odehrával v létě roku 1889 v provinční Praze, ve Verdiho vile v italské Sant’Agátě a v brazilské Bahii.

S účinkujícími se můžete setkat v listopadu na koncertě duchovní hudby HOMMAGE À DESTINN v kostele sv. Vojtěcha v Praze.

Srdečně zveme.


Květuše Ernestová ©


Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Věnujte prosím pozornost jízdním řádům, platným v době Nouzové stavu, které najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka