www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Solidarita místo dvojího metru aneb Proč jsem se vzdal zastupitelské parkovací karty

2019-09-11 08:22:04 | Mgr. Vladimír Král ©

Na konci dubna předložila Šance pro Příbram v zastupitelstvu návrh na zrušení parkovného na zpoplatněných městských parkovištích pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P. V rozpravě mj. padl alternativní návrh na bezplatnost po dobu 2 hodin.

Foto

Zastupitel za Šanci pro Příbram Mgr. Vladimír Král.
(Zdroj foto autor)

Po obšírné debatě bylo tehdy nakonec přijato usnesení, ve kterém zastupitelstvo pověřilo Radu města Příbram tím, že rada předloží zastupitelstvu návrh na změnu podmínek.

Proto pro mě bylo nemilým překvapením, jak nedávno zaznělo v médiích a nyní i při zasedání zastupitelstva, že rada nakonec rozhodla o tom, že parkovné pro osoby se ZTP a ZTP/P bude zachováno. (Bez nového projednání v zastupitelstvu – vím, že ceník parkovného je v kompetenci rady, ale přesto jsem očekával, že se v souladu s usnesením bude o záležitosti znovu jednat.)

Zaznamenal jsem různé argumenty, proč že je stávající situace vlastně v pořádku. Třeba ten, že osoby s průkazem ZTP nejsou automaticky nemajetné. Jistě, ale důvodem ke zvýhodnění občanů se ZTP přece primárně nejsou majetkové poměry, nýbrž snížená pohyblivost, a tím logicky větší potřeba vlastnit a používat automobil. (Současně ovšem pochopitelně platí, že jim jejich stav často komplikuje uplatnění na trhu práce.) Důvodem tedy je jakási společenská ohleduplnost.

Jiným argumentem bylo, aby se na parkovacích místech rychle střídala parkující auta. Jenže když osoba ZTP parkuje na náměstí, protože pracuje 8 hodin v bance nebo potřebuje na úřad či do nemocnice, bude tam snad kvůli zpoplatnění kratší dobu? Vyčkává jen tak pro radost v čekárně ordinace nebo protahuje jednání s úředníkem, protože nemusí spěchat kvůli parkovnému? To myslím nedělá žádný rozumný člověk.

Ano, možná někdy místa, vyhrazená pro občany se ZTP, bývala v době bez poplatků obsazená častěji než dnes s poplatkem. Ale ti, kteří přijedou „pozdě“, mohou dle okolností případně použít – také vzhledem k větší dostupnosti volných míst po zavedení nových parkovacích zón – „neZTP místo“. Ne každý držitel průkazu ZTP potřebuje normovaný větší prostor kolem vozu.

Rada města místo vstřícnosti – i kdyby to měly být jen ony dvě bezplatné hodiny – dala přednost ztížení situace pro celou skupinu (s hlavním argumentem, že někteří jednotlivci systém zneužívali). Tento pohled je pro mě zklamáním. Jakkoli může být kontrola zneužívání složitější, nemůže to přece být důvod k tomu, aby 90 % poctivých doplácelo na 10 % „chytrolínů“. S tímto uplatněním kolektivní viny se naprosto neztotožňuji.

Ze všech uvedených důvodů nesouhlasím s tím, že majitelé ZTP průkazů mají za parkování platit. Tím spíš když my zastupitelé máme povolení k bezplatnému parkování u radnice. Ruku na srdce, opravdu si zastupitel „zaslouží“ parkování zdarma víc než vozíčkář, který jede třeba na úřad?

Osobně si to nemyslím. Na protest proti postoji rady, a zároveň jako projev solidarity se všemi čestnými držiteli povolení pro ZTP, jsem proto svou zastupitelskou parkovací kartu během zasedání zastupitelstva 9. září vrátil panu starostovi. Protože se mi nepodařilo dosáhnout změny ve prospěch držitelů průkazů ZTP, nevidím důvod k tomu, abych měl v takové situaci větší výhodu než ti, kteří ji skutečně potřebují.

Dovedu si představit, že někdo ze čtenářů možná namítne, že toto téma je v kontextu veškerého dění ve městě zanedbatelné. V pořádku. O to smutnější mi přijde, že v této „maličkosti“ nebyl průchodný žádný kompromis ve prospěch občanů.

Vladimír Král,
zastupitel za Šanci pro Příbram


Mgr. Vladimír Král ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Tomáš Mosler Vloženo: 2019-09-13 20:15:48 IP: 194.228.79.***
@Profous Nic ve zlém, ale úvod vašeho komentáře na mě působí dojmem (snad mylným) zbytečného okopávání kotníků, co kdyby se opravdu podařilo (ať už komukoli) změnit podmínky pro ZTP k lepšímu. Na zasedání zastupitelstva jsem byl fyzicky přítomen a nevšiml jsem si, že by pan Král říkal, že s kartou může parkovat všude. Ani z poznámky "bezplatné parkování u radnice" v článku mi nepřijde, že by snad směl parkovat kdekoli ve městě. Před jakou přesně dezinformací se tedy snažíte uchránit čtenáře svou větou zakončenou slovy "nikde jinde"? *** K parkovacím kapacitám u radnice - pokud už srovnávat, tak důsledně. O těch několik "zastupitelských" míst (myslím, že jsou ještě nějaká za rohem) zde soupeří, jak ostatně sám uvádíte zde i v podobném komentáři u vedlejšího článku, řádově desítky vozidel. Zatímco o srovnatelný počet běžných míst s parkovacími hodinami se "perou" tisíce vozidel všech ostatních občanů Příbrami. (Přetlak na bezplatných místech dále logicky vzrostl rozšířením zpoplatněných zón.) *** K ostatnímu - všechny vámi uvedené výhody ZTP jsou stanoveny zákonem. Máte za to, že město podle vás nemá/nemůže/nesmí udělat nad zákonný rámec obecně pro jakoukoli část občanů (nebo pro všechny občany) ani o píď navíc? Nebo vám vadí právě a pouze "něco navíc" (ze strany města) pro ZTP? (Celoplošná výjimka pro ZTP už v Příbrami existovala, až do jara 2018.)
Autor:Profous Vloženo: 2019-09-12 20:03:27 IP: 89.102.146.***
Při sledování výstupů zastupitele Krále mi bylo hned jasné, jak to pochopí příbramská veřejnost. Pan Král je bojovník za práva invalidů a nebojí se dát v plen svoji parkovací kartu. Občané, zajímejte se o to, jaké požitky tato karta nabízí. Zastupitel na ni může bezplatně parkovat na třech místech před radnicí a nikde jinde!!! Každý občan i invalida může před radnicí parkovat zdarma na dobu vyznačenou dopravní značkou s povinností mít ve voze parkovací hodiny s vyznačením času počátku parkování!!! Neplacená parkoviště musí být povinně vybavena normovaným počtem stání pro invalidy (o čemž se můžete všichni přesvědčit na mnoha starých i nově vybudovaných parkovištích, např. u finančního úřadu či proti poliklinice Ravak). Dále má každý invalida možnost požádat na městě o vyhrazené stání u svého bydliště (pokud to dopravní situace umožňuje, klidně i na barevné zóně, prostě tu barevnou čáru pro jedno invalidní stání vynecháme). Dále může invalida požádat o příspěvek na dopravu ve výši 550 Kč měsíčně. Jde o státní příspěvek vyplácený přes Úřady práce. Nechci dále rozvíjet možnost příspěvku invalidům na pořízení osobního automobilu až do výše několika stovek tisíců. Pro zjednodušení používám pojem invalida a ne ZTP,ZTTP, ZTP/P. Průkaz invalidy ponechávaný ve vozidle byl legislativně sjednocen, včetně fotografie oprávněné osoby. Kontrola je tedy jednoduchá. Určitý problém se jeví v barevných parkovacích zónách. Je naší národní zvyklostí hledat známého, výhodičku, protekcičku pro sebe. Nelze však tuto vlastnost skrývat za sociální cítění. Pokud někdo zaměstnává invalidy, což je chvályhodné a státem podporované i finančně, měl by jako podnikatel či státní instituce sám řešit a žádat a umožnit těmto zaměstnanců parkování před svými objekty. Nelze proklamativně pro takto úzkou skupinu invalidů žádat celoplošnou výjimku na veškeré parkování po městě Příbram. Pane Walčisko, ta tři místa u radnice na parkovací kartu 25 zastupitelů, kteří ji mají dle vás morálně vrátit nic nevyřeší. Nepodléhejte emocím své emeritní generality a uvažujte racionálně.
Autor:Honza B. Vloženo: 2019-09-12 09:51:20 IP: 109.72.3.***
Dlouhodobě sleduji aktivní přístup pana mgr.Krále a velmi oceňuji.Ve výše zmiňované a dobře popsané problematice parkování ZTP je pohled na asociální přístup příbramské radnice velice smutný.Držím palce,více takových zastupitelů.
Autor:Redakce Vloženo: 2019-09-12 08:57:59 IP: 176.98.110.***
Příspěvek autora JanaT byl vymazán pro porušení Kodexu diskutéra.
Autor:panek Vloženo: 2019-09-11 18:30:26 IP: 88.103.114.***
Máte pane Walczysko jiné řešení nedostatku parkovacích míst?
Autor:Jana Vloženo: 2019-09-11 12:03:15 IP: 109.72.12.***
...napsal zastupitel sice s trvalým pobytem v Příbrami, ale údajně bydlící úplně jinde.
Autor:tom Vloženo: 2019-09-11 11:02:31 IP: 109.72.12.***
Pokud by nedocházelo v centru města k zneužívání karet ZTP tak by radnice určitě k zpoplatnění nedošlo. Jinak vše kontroluje MP Příbram a přistupuje k tomuto problému s rozumem.
Autor:Petr Walczysko Vloženo: 2019-09-11 10:37:17 IP: 37.48.59.***
Plně souhlasím. Vedení radnice jen kouká, jak z občanů vytáhnout peníze. Začalo to daní z nemovitosti, přes rozšiřování placených parkovacích zón až po tuto záležitost. A co bude následovat? Je to trend. Měli by zastupitelé, kteří pro to hlasovali vrátit parkovací kartu, to by bylo morální.
Autor:S930 Vloženo: 2019-09-11 10:10:33 IP: 109.72.5.***
..... tu kartu jste odevzdal až teď ? Jak dlouho sedíte v zastupitelstvu ?

REKLAMA

Město Příbram

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka