www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Vladimír Král: Deset nezodpovězených otázek k regulaci parkování v Příbrami

2019-03-27 07:02:32 | Šance pro Příbram, Mgr. Vladimír Král ©

Zasedání Zastupitelstva města 25. března 2019 mělo několik kladů. Ukázalo se, že občané se nebojí ozvat a zapojit do diskuse, když jim na něčem záleží. Uspěl alespoň jeden z řady našich návrhů, a to zveřejňování příloh k bodům jednání zastupitelstva.

Foto

Mgr. Vladimír Král, zastupitel za Šanci pro Příbram.
(Zdroj foto autor)

Potvrdilo se, že jakkoli pan starosta deklaroval v povolebním období nepolitickou politiku, hlasuje klub Ano zpravidla podle jednotného zadání. (Čest zastupitelům za Ano, kteří mají tu a tam odvahu hlasovat jinak.) A také zesílil můj dojem, že přijatelnost návrhů není dána ani tak jejich obsahem, jako tím, kdo je (ne)navrhuje.

Jedním z hlavních bodů zasedání byla regulace parkování. Chtěli jsme, aby se s další regulací počkalo na dokončení generelu dopravy a parkování. Tento návrh nebyl přijat. Omezím se nyní na některé otázky, k nimž mě vedou určité komentáře zastupitelů, kteří hlasovali pro okamžité rozšíření zpoplatnění, bez ohledu na dokončení generelu.

Naprosto souhlasím s nutností brát v potaz ochranu životního prostředí. Ale jak životnímu prostředí prospěje, pokud řidiči kličkují ulicemi města, aby se vyhnuli zpoplatněnému stání, nebo pokud město nepřímo nutí řidiče, aby od vlakového nádraží přejížděli o kilometr či dva dál na „správné“ odstavné parkoviště a pak se prostřednictvím MHD vraceli zpět k vlaku? V čem je přínosem pro životní prostředí nebo pro snížení provozu v širším centru, pokud chce město podpořit rychlé střídání parkujících vozidel u finančního úřadu, namísto celodenního stání řidičů přestupujících na vlak? A proč, pokud si samotná Rada uvědomuje aspekt ekologie, budou v Příbrami i dalších 10 let jezdit autobusy MHD na naftu?

Dále jsem v rozpravě zaznamenal komentář, že finanční úřad je veřejnou službou. To nezpochybňuji. Ale není stejně tak veřejnou službou např. veřejná vlaková doprava? (Navíc záležitosti v působnosti FÚ lze často vyřídit elektronicky. Kdežto teleportovat se zatím místo cesty vlakem bohužel neumíme.) A i kdyby skutečně bylo jediným kritériem pro zavedení parkovného zvýšení dostupnosti volných míst na parkovišti pro návštěvníky FÚ (ať už jsou odkudkoli), proč tedy nestanovit dobu zpoplatnění dle provozní doby finančního úřadu?

V debatě rovněž zaznělo, že regulace usnadní parkování u FÚ „místním“. Zde bych chtěl poukázat na to, že pod územní pracoviště FÚ Příbram spadá zhruba 70 měst a obcí. Je občan třeba z Dolních Hbit nebo Obecnice dostatečně „místní“ při parkování kvůli jednání na FÚ, ale běda, jakmile chce tentýž přespolní občan zaparkovat u nádraží kvůli přestupu na vlak nebo meziměstský autobus?

Také se domnívám se, že dojet na FÚ (či kamkoli jinam) prostřednictvím veřejné dopravy v rámci města je mnohem snazší než z 20 km vzdálené vesnice. (Zde mě velmi překvapilo, když z tábora příznivců další regulace zazněla poznámka o půlhodinovém čekání u FÚ na volné parkovací místo – jako kdyby právě takové situaci nešlo předejít použitím MHD.)

Další významnou nejasností spojenou se zavedením zelené zóny u nádraží je parkování lidí, kteří odjíždějí pryč vlakem na několik dní. Nařízení města o placeném stání vozidel i zákon o pozemních komunikacích totiž říkají následující: „...místní komunikace (lze) užít (...) k stání silničního motorového vozidla na dobu časově omezenou, nejvýše však na dobu 24 hodin.“ Stejné omezení (stání max. 24 hodin) platí dle parkovacího řádu i na parkovištích P+R. V obou případech se počítá s tím, že parkující každý den přijede a odjede, jinak tam parkuje v rozporu s pravidly. Na jakém městském parkovišti tedy vlastně v budoucnu má (resp. smí) parkovat řidič, který odjíždí vlakem na tři pracovní dny?

Rozumím argumentům o motivaci k vyššímu využívání MHD. Myslím ale, že řada občanů by ráda MHD používala častěji i bez rozšiřování parkovného – kdyby existovalo dostatečné pokrytí MHD. Jeden ze zastupitelů uvedl, že nikdo nikoho nenutí auto mít. Jak se asi na tento názor tváří obyvatelé třeba z Orlova nebo Kozičína, kde jede MHD párkrát za den, o víkendu vůbec? Modernizace vozového parku MHD je samozřejmě krok dobrým směrem. Jenže když spoj v jízdním řádu není, pak bohužel nepomůže, že ten nejedoucí autobus je moderní.

Dovedu pochopit, pokud je z pohledu města „problém“ vlastnictví druhého či dalšího auta v jedné domácnosti. Proč potom ale nezavést v ul. Legionářů takový systém, který by umožňoval parkování jen rezidentům a zároveň znevýhodňoval provoz, resp. parkování druhého a dalšího auta? Aktuální řešení je výhodné jen pro městskou pokladnu – rezidentům nijak zvlášť nepomůže, protože úprava se týká jen těch částí dne a týdne, kdy s parkováním v dané oblasti žádný problém není.

Je v pořádku, že ve prospěch regulace byly uvedeny postřehy z jiných měst. Jen je škoda, že třeba takový Hodonín nebo Tábor se, alespoň jak se zdá, hodí pouze jako příklady k podpoře záměrů vedení města. Proč si stejně tak nevezmou zastupitelé za Ano příklad z těchto dvou měst, pokud jde například o zveřejňování audiozáznamů ze zasedání zastupitelstva, které jsem nedávno navrhoval?

Měl jsem samozřejmě pro zasedání připravené návrhy alternativních řešení. Patří k nim následující opatření: Počkat na vybudování nových parkovacích stání pod kulturním domem, zvážit využití ploch Na Cihelně a Na Flusárně (plus zajištění přístupu pro chodce směrem ke sportovním halám), odradit zpoplatněním jen jednu skupinu řidičů (buď krátkodobě, nebo dlouhodobě parkující), vytvořit v ul. Legionářů „zónu A“ (nebo její obdobu – „zóna A“ již funguje v oblasti Komenského náměstí).

Na závěr chci poděkovat všem občanům za podněty a zájem, který v otázce regulace parkování projevují. Je to pro nás velkou podporou. Tématu aktuální i případné budoucí regulace parkování se chceme nadále pozorně věnovat.

Mgr. Vladimír Král,
zastupitel za Šanci pro Příbram


Šance pro Příbram, Mgr. Vladimír Král ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Honza B. Vloženo: 2019-04-03 09:24:05 IP: 109.72.3.***
Hezké výměny názorů , ale nic. Jsem přesvědčen ,že koblihy si stejně udělají co budou chtít.Nebude to lehký pane Král ,ale fandíme vám. Příbram dle mého názoru nejsou jen samý ovce.
Autor:Vladimír Král Vloženo: 2019-04-01 22:41:47 IP: 109.72.13.***
Pěkný večer, jsem rád, že jsme se navzdory různým náhledům na věc dobrali určité shody. Už jen dovětek k vysvětlování atd. ze strany města. Myslím, že by bylo přínosem, kdyby vedení města o tom, co chystá, informovalo s předstihem včas. Aby se to nejen opozice, ale především občané (parkování se týká tisíců lidí, ne jen pár desítek zastupitelů) dozvídali včas, ne až zpětně. Domnívám se, že informace či vysvětlení předem může být jen k užitku. Rozhodně mi nejde o všechna rozhodnutí. Ale zrovna třeba plány v oblasti systému parkování a dopravy považuji za celkem zásadní. (Jen příklad: pan starosta v reakci na nedávné rozproudění debaty k tématu parkování publikoval článek, kde uvádí sedm souvisejících opatření. Některá už byla známá dřív, některá byla novinkou. A zde bych považoval za vhodné, kdyby tyto plány byly zveřejňovány s určitou samozřejmostí, nikoli jen pod tlakem situace. Např. záměr "řešení parkování v Hrabákově ulici" předpokládám nevznikl až v polovině března.)
Autor:milan.milan Vloženo: 2019-04-01 06:59:20 IP: 109.72.0.***
No, za pozitivní bych bral, že na něčem se shodneme, na něčem ne. Ale to je u mě úplně fuk, to by bylo třeba na politické úrovni. Asi trošku chybí dialog, ale ono asi kdyby se všechna rozhodnutí měla dlouze vysvětlovat a obhajovat (hlavně před opozicí), tak bysme toho tady moc neměli... Zrovna parkování je holt téma ošemetné, ale je potřeba do toho říznout, nehledě na politické body. Protože slavný generel ještě není, kdoví kdy bude a až bude, co nám přinese.. Čekat další třeba rok, třeba rok a půl a pak se dozvědět to, co už víme - tedy že potřebujeme parkovací plochy?
Autor:S930 Vloženo: 2019-04-01 06:42:06 IP: 109.72.5.***
pane Králi bezva, nyní se již shodneme i na tom, že parkovací místa mají být zpoplatněna. Na způsobu se neshodneme, nicméně věřím, že i zde bychom našli společnou řeč. Nicméně k Vámi uváděným lhůtám (stavební povolení...atd) jste zapomněl jaksi připočítat dobu po kterou se budete v zastupitelstvu dohadovat (viz plavečák)
Autor:Vladimír Král Vloženo: 2019-03-30 22:33:10 IP: 109.72.13.***
ad milan milan: Co se týká kroužení, potíž je v tom, že žádná celá část města se nezpoplatňuje. Dále, i kdyby se zpoplatnila (pro nerezidenty) např. celá Příbram I, problém ("kroužící řidiči") se částečně přesune do Příbrami II atd. K riziku, že generel nemusí být úplně k užitku, pokud se mezitím město zařídí bez ohledu na něj. Na to už jsem poukazoval ve svém úvodním projevu na zastupitelstvu i později během rozpravy (text projevu i záznam zastupitelstva najdete na internetu). Pokud to skutečně budou (já doufám, že ne !!!!!) dílem jen vyhozené peníze poplatníků, pak tím hůř, nemyslíte? Zde si troufám říct ,že nejsme úplně ve sporu... Ptejte se však se stejnou naléhavostí vedení města, které ho objednalo, co od něj čeká. Rozhodně se nedomnívám, že se situace s parkováním vyřeší mávnutím kouzelného proutku . Naopak bych si přál, aby město nejdřív předložilo k diskusi ucelenou představu,chcete - li soubor opatření,(výhled). Co, kdy a kde chce v následujících letech v oblasti parkování realizovat. A až pak přejít k samotné realizaci. V duchu přísloví, jak jsem také zmínil na zastupitelstvu, dvakrát měř a jednou řež.
Autor:Vladimír Král Vloženo: 2019-03-30 22:02:01 IP: 109.72.13.***
ad S930: Nefandím dohadování se nad slovíčky vytrženými z kontextu (nepsal jsem například nic o tom, že MHD by měla jezdit každé 3 minuty ani že by měla být zdarma). Stavební lhůty: výběrové řízení pro parkoviště u nemocnice zahájeno 5/2017, ukončeno 6/2017, smlouva podepsána 8/2017, parkoviště ve zkušebním provozu 2/2018. Ano, předtím ještě projekt a stavební řízení - ale PD byla zadaná 4/2016. V pořádku, opravuji se, nebyl to rok, ale dva. (PD na tři P+R parkoviště byla zadána současně, opět vše dokončeno 2018.) To mi stále přijde na město celkem pohotová reakce, oproti vámi zmíněným 5 až 7 letům. Co se týká příkladu s novými parkovacími místy (10, 11 atd.), souhlasím. Neshodneme se pouze v tom, kdo (resp. jak) by měl nová parkovací místa platit. Ano, parkovací místa jsou jen pro motoristy. Ale i motoristé jsou občany města a zároveň navíc platí daně (odvozené od vlastnictví auta), které dílem končí v městském rozpočtu. Pak je otázka, kolik parkovacích míst je "správné" platit z daňových příjmů rozpočtu a kolik za nové parkovné. Co se týká aut, která budou stát jinde, neměl jsem na mysli nelegální parkování na trávníku. Šlo mi o to, že určitá část řidičů bude hledat nejbližší bezplatné místo v dosahu cíle. V současnosti ve staré Příbrami například Charvátova, Hálkova, Fibichova. Což je problém pro obyvatele v těchto ulicích. Nevím, jaká je vaše představa o "fungování" regulace parkování v ul. Legionářů. V době (časech), kdy se má platit, tam žádný problém není. A v době, kdy tam problém je, se parkování nereguluje. Co se týká vašich posledních slov: "Zkrátka se najde jiné řešení jako například to, že na ten vlak dojdete pěšky, MHD, někdo Vás sveze." I zde souhlasím. Ale jak už jsem se ptal v diskusi dříve. Co brání *už dnes* těm, kteří požadují zpoplatnění kvůli zvýšení počtu volných míst, dostat se na ten vlak nebo FÚ pěšky nebo MHD? V čem je méně reálné "jet MHD, protože parkoviště je plné" než "jet MHD, protože parkoviště (zde jen kopíruji vaši úvahu) neexistuje"?
Autor:Petr Vloženo: 2019-03-30 21:57:11 IP: 176.98.110.***
Pane S930 rád Vám zodpovím proč se používá slovo generel. Česky je to totiž soubor opatření a bohužel na tohle sousloví je dosud plno lidí dost alergických. Viz "Soubor opatření ke zdokonalení soustavy plánovitého řízení národního hospodářství" z roku 1980 . Jinak samozřejmě jde se obejít i bez něj. Ale i když stavíte boudu na nářadí, tak nějaký plán je celkem dobrý, natož když se snažíte organizovat dopravu.Ono totiž vše něco stojí a když pak zjistíte, že je Vám to k ničemu, nebo dokonce to dělá situaci ještě horší, je to trochu problém. Jinak samozřejmě máte pravdu, že by se mohlo tvrdě vyžadovat správné parkování, případně plošně zpoplatnit paušálem parkování, pokud vlastník vozidla nedoloží trvalé umístění vozidla na svém, nebo pronajatém pozemku. Kdysi to bylo jako trvalé umístění vozidla i ve velkém technickém průkazu. Ale opravdu si myslíte, že je to v současné době, kdy automobil slouží jako "sociální" doprava (už při jízdě jednoho člověka se blíží ve variabilních nákladech k ceně běžného jízdného ČD), prosaditelné bez nepokojů a volebního debaklu politického subjektu, který to prosadí?
Autor:S930 Vloženo: 2019-03-30 14:48:38 IP: 86.49.224.***
Kdepak pane Králi, my si asi rozumět nebudeme. Obávám se, že jen točíte téma o které jste přesvědčen, že je pro Vás plusové. Ale popořádku. Principiálně mám 10 parkovacích míst. Jsem tedy schopen zaparkovat 10 aut. Jakmile budu mít 11 aut tak mám problém. Zpoplatním těch 10 parkovacích míst. Mezi původními 10, kteří mohli zaparkovat se se 100% jistotou najde ten, který vyřeší parkování jinak (nechme teď stranou jak). Takže OK, vyřešil jsem problém? Jistěže, ale pouze krátkodobě, protože za chvilku budu mít těch aut 12. Nicméně za určitou dobu zpoplatnění jsem vybral tolik peněz ze můžu postavit vedle dalších 5 parkovacích míst. Nechám je zpoplatněné. Než přibudou další 3 auta tak vyberu další peníze a přistavím další parkovací místa. Až do té doby kdy už nemám kam stavět. V takovém případě Game Over. Legrace, ale zamyslete se nad tím, protože je v tom kus pravdy.....Kolik ročně přibude aut v Příbrami ? Proč si tedy takovou studii nenecháte udělat. Víte jaký by to byl bič na starostu, kterého byste tím donutil jednat ?........auta nezmizí, jen budou stát jinde. Jasně, že ano, vždyť jsme přeci Češi. Kašleme a pravidla a na morálku, hlavně vlastní prospěch, vše ostatní ať shoří. V takovém Švýcarsku byste na tohle neměl ani myšlenku. Takže v čem je chybka ? Já Vám to prozradím: ve vymahatelnosti práva, morálky, zákona. Jestli se najde kretén, který zaparkuje na trávníku a policista (jedno jaký) to ignoruje tak ta chybka je tady. Zkrátka do litrového džbánu tři piva nenalijete.......postavit parkoviště na městském pozemku za rok? No vidím, že jste toho moc nepostavil a neměl jste nikdy co do činění s jakýmkoliv státním aparátem. Myslím, že jsem Vám to ozřejmil ve svém předchozím komentáři. Za rok možná budete mít sepsáno co vlastně chcete a než se dostanete ke stavebnímu povolení tak už nebudete řidičem.......Rezidentní karty v ulici Legionářů a problematika kolem, to je přeci stejná písnička jako na náměstí 17.listopadu. I přesto, že máte rezidentní kartu tak nezaparkujete. Ona Vám totiž tu jistotu negarantuje. Nicméně to funguje. A jak píše milan.milan, proč neustále (a nejenom od Vás) slyšíme slovo Generel ? To nikdo neumí česky ? A co si od toho slibujete ? A jsem zase u toho státního aparátu a milan.milan to vyjádřil zcela jasně. Máte pocit, že lidi přemluvíte aby parkovali slušně? Anebo, že jim postavíte parkoviště aby se mohli všude dostat (asi celou PB vyasfaltujeme) anebo, že bude MHD jezdit každé 3 minuty na všechna místa a zdarma ? Ne takhle to nefunguje. Lid to začnou chápat až začnou platit. To je jediná cesta. Platit za komfort. A mimochodem, zkusil jste si představit, že by u té Obory ten finančák nebyl? Pak by to parkoviště bylo plné těch, kteří jedou někam vlakem. A teď si představte, že ta to parkoviště není (ono tam také ani nebylo). Co by se asi stalo ? Zkrátka se najde jiné řešení jako například to, že na ten vlak dojdete pěšky, MHD, někdo Vás sveze....
Autor:milan.milan Vloženo: 2019-03-30 13:10:50 IP: 176.98.110.***
Pane Králi, částečně ve svých příspěvcích pravdu máte, ale částečně bohužel vůbec ne. Pokud se zpoplatní celá část města, kroužení nebude mít smysl, jelikož nebude kam kroužit. Tím pádem bude mít každý možnost zaparkovat. Situace s parkováním je složitá, určitě, ale bohužel naše město není disponované ani pozemkově, vůbec ne peněžně, aby to vyřešilo šmahem ruky. A generel dopravy? Co od něj pořád všichni čekáte?? Firma, která ho za nesmyslné peníze zpracuje, nám řekne kolik míst kde chybí. Ale těžko nám řeknou - jo, je to pohoda, postavte tři parkoviště a je po problému. Vůbec nemluvím o tom, že borci z firmy nebudou z PB, takže nejméně polovinu informací budou tahat z pracovníků úřadu, MP, TS...
Autor:Vladimír Král Vloženo: 2019-03-29 21:39:40 IP: 109.72.13.***
Vážený pane Pánku, zpoplatnění v ul. Legionářů komfort nezvyšuje. Přes den, kdy se má platit, tam problém s místem není. Problém je večer a o víkendu (sportovní a kulturní akce). A v té době se neplatí. Pokud tam v 18:00 přijede rezident, bude mít po zavedení modré zóny úplně stejné možnosti jako nerezident. Bez ohledu na to, že případně má rezidentní parkovací kartu. Co se týká autobusového nádraží, odhaduji, že aut tam bude pořád zhruba stejně. Je tam plno už v sedm ráno, jedna polovina zaměstnanci FÚ, druhá cestující. Ideální cílovka pro měsíční kartu. Viz také můj předchozí komentář. Kromě toho, jakou regulační roli či logiku má výběr parkovného u FÚ v sobotu, kdy je parkoviště prázdné ? A ještě poslední poznámka. U nemocnice se po zpoplatnění parkovišť moc nezměnilo na tom, že řidiči přesouvají auta na neplacená místa před domy místních obyvatel. Dřív "kroužili" v okolí, protože nebylo místo. Loni se tam otevřelo nové velkokapacitní parkoviště, ale řidiči krouží dál, protože se tam platí. Přitom toto parkoviště se závorou je často poloprázdné. (To se zřejmě částečně změní zpoplatněním parkování u hřbitova, ale zároveň obávám se zesílí i "kroužení".) Samozřejmě , motorista, který chce platit, zřejmě najde místo o něco rychleji. Ale je to výhodné oproti dnešku i v celkovém součtu, z pohledu všech dotčených "účastníků" (včetně nemotoristů) ?
Autor:Vladimír Král Vloženo: 2019-03-29 21:09:25 IP: 109.72.13.***
ad S930: To, že provoz auta něco stojí, nijak nerozporuji. Jde mi o princip, ne o dvacetikorunu denně. Jde mi o to, proč si ve městě nastavíme systém právě tak a ne jinak. Pokud by například nebylo parkovné v PB vůbec žádné, přibývalo by aut ne 700 ročně, ale 1400 ? Osobně o tom nejsem docela přesvědčený. Auta (dnešní ani budoucí) samotným rozšířením parkovného podle mě nezmizí, jen budou stát jinde (lze vidět ve starém centru). Primárním řešením podle mne nejsou poplatky (s výjimkou určitého počtu míst u nemocnice, kde lze pochopit požadavek jistoty zaparkování), ale parkovací kapacity + rozvoj MHD. Dále, generel dopravy a parkování má být hotový do konce tohoto roku. Postavit na městském pozemku parkoviště je otázka maximálně jednoho roku. Zpevnění ploch třeba Na Flusárně nebo Na Cihelně ani to ne. Ano, v Praze parkují řidiči na kraji města. Ale taky mají jistotu, že jim tam od 7 do 20 hodin pojede každých pět až deset minut metro, ve všech cca 60 stanicích. Jen řečnicky, o kolika zastávkách MHD v Příbrami můžeme říct totéž ? Pravda , nejsme velkoměsto. Ale proč potom tedy nekopírovat spíš Písek, Strakonice nebo Klatovy, kde je zpoplatněné jen nejužší centrum. U FÚ možná nově bude pár volných míst navíc, ale stejného výsledku lze dosáhnout i vysokým půlhodinovým poplatkem pro omezený počet stání (a zbytek nadále ponechat v režimu "první přijede, první parkuje"). Dále, vůbec nezpochybňuji vhodnost přepravy autobusem. Ale zajímá mne: V čem je rozdíl, když dnes na FÚ pojede MHD motorista A, který ví, že může mít problém zaparkovat, nebo když v budoucnu pojede MHD motorista B, který ví, že by musel platit parkovné? P. S. Nemám v úmyslu obhajovat pohodlnost. Spíš nevidím úplně jednoznačně, že by snad lidi měli auta hlavně (jen) z pohodlnosti nebo jen kvůli cestám 2 km napříč Příbramí.
Autor:Pánek Vloženo: 2019-03-29 20:31:12 IP: 90.176.86.***
Zdravím tondo, S930 to pojmenoval naprosto přesně - prostě je daleko víc aut než parkovacích míst. K tomu dodám, že za současného stavu taky nezaparkujete. Dobrým příkladem je Praha - po zavedení modrých zón se na Praze 1 a 2 výrazně parkování zlepšilo a dnes je situace stejná s dobou před zavedením regulace. A v Příbrami to dříve nebo později dopadne stejně a jedinou možností jak pokračovat s regulováním dopravy bude cena. V ideálním případě první auto levně a další za raketu.
Autor:tonda Vloženo: 2019-03-29 18:14:12 IP: 176.98.110.***
dobrý den pane Panek, supr názor ale když budu mit rezideční kartu a zaprkuje tam ten co ji ji nemá? co stim budu čekat dvě hodiny MP a na odtah.Abych já a jiní mohli zaparkovat
Autor:tonda Vloženo: 2019-03-29 18:07:20 IP: 176.98.110.***
to je vše krásný co tady píšete. četl jsem příspěvek P. Konvalinky.Děs a hruza.
Autor:Pánek Vloženo: 2019-03-29 16:38:14 IP: 90.176.86.***
Ono nám zpoplatnění parkoviště komfort spíš přidá, protože na něm půjde zaparkovat. Dnes to v běžném pracovním dnu možné prakticky není.
Autor:S930 Vloženo: 2019-03-29 07:17:55 IP: 109.72.5.***
Pane Králi, my si nerozumíme. Jako řidič musíte počítat s tím, že provoz Vašeho vozu něco stojí. Včetně parkovného. Musíte také počítat s tím, že ve městě, které je zastavěno z větší části vícepatrovými budovami nebude lehké zaparkovat. Musíte počítat s tím, že v tom samém městě jsou některá parkovací místa zpoplatněna. Takže pokud si pořídíte auto a pak jako řidič bulíte, že nemůžete zaparkovat před domem v jehož 4.patře bydlíte tak nejste moc bystrým. Čili aktuálně by se měla vést diskuse kde a za kolik, když už. Pokud to ještě zjednoduším tak pokud ve 30 000 městě jezdí 30 000 aut pak je problém s parkováním zcela zřejmý. Ale to je prostá matematika, která nás vůbec nezajímá, protože se máme velmi dobře. A z druhé strany: legislativa této země je tak hloupá, zkostnatělá, přebytečná...atd (doplňte cokoliv), že není v silách žádného subjektu (a to ani státního) aby byl schopen reagovat na rychle se měnící situaci (dovolila si před 15 lety rodina s dětmi 2 auta ?). Mluvím tady o tom, že pokud není žádná koncepce parkování v Příbrami, jak Vy a někteří diskutující tvrdíte, pak její vypracování nebude trvat měsíc či dva, ale bude to nejdříve za 5 až 7 let (a to díky hloupé legislativě, nesmyslné soutěže, dotace, granty, podání žalob...atd). Ale za tu dobu v Příbrami přibude množství aut, možná i lidí....atd. A to, že je před FÚ parkoviště ? A město ho zpoplatní ? No a co má být? Ano ubere nám to všem na komfortu, protože buď pojedeme MHD anebo budeme muset zaparkovat jinde a dojít pěšky (když nechceme platit za ten luxus, že zaparkujeme přímo před domem).Taky tam to parkoviště být nemuselo. Taky tam nemusí být FÚ. Jsme příliš zhýčkaní a pohodlní. Stejná situace je v Praze i v Plzni. Zaparkujete jinde (jako v PB), dojedete metrem, busem (jako v PB) a zbytek pěšky (jako v PB, ale tady je luxus, že je zastávka přímo před FÚ)
Autor:Vladimír Král Vloženo: 2019-03-28 20:46:11 IP: 109.72.13.***
Dobrý večer diskutujícím a děkuji za reakce.ad S930: Nemyslím si , že stovky aut ročně tady přibydou jen kvůli tomu, aby se lidé dostali autem na opačný konec města velikosti Příbrami. Osobně auta beru jako normální součást města. Z Příbrami nikdy nebude druhá Modrava. Jestli má být někde klid (kde? u nádraží, u aquaparku?), pak by tam nesmělo být parkoviště žádné a silnice jen pro veřejnou dopravu. Chodit pěšky nebo používat MHD může každý i dneska, tomu přece nikdo nebrání. Píšete "jak chcete dostat auta z města". Tomu by však myslím měla předcházet diskuse, která,(jaká) konkrétně auta potřebujeme z města dostat. Domnívám se, že vedení města by mělo nejdřív jasně sdělit, kde auta chce a kde nechce, z jakého důvodu, jak to prospěje občanům (souhrnně) oproti stavu před změnou. Až pak případně regulovat. Zatím je to bohužel takový kočkopes. Několik příbramských zastupitelů za ANO zdůvodňovalo zpoplatnění u nádraží tím, aby se lidé dostali lépe autem na finanční úřad. Těchto zastupitelů se ptejte, proč je nutné jezdit na FÚ autem. Když nejedou veřejnou dopravou ani Příbramáci, co máme co "nařizovat" lidem z okolí, kde jede autobus třeba čtyřikrát denně? Jinými slovy, o (ne)cestování autem zdaleka nerozhoduje jen parkovné. Souhlasím s vizí města bez nadměrného počtu aut. Jenže k tomu je nejdřív třeba vybudovat bezplatná monitorovaná parkoviště na okraji města (zejména na severu a východě) a rozšířit počet spojů MHD, především na periferiích. A až poté případně omezovat auta. Opačný postup nepovažuji za smysluplný. Velkoměsty typu Praha či Plzeň bych neargumentoval, tam mají velmi spolehlivou a frekventovanou kolejovou (tramvaj, metro) hromadnou dopravu. A co se týká jiných měst, i příklady s pouze umírněnou regulací samozřejmě existují (viz třeba vedlejší text Ing. Dvořáka). Jenom už ze zkušenosti vím, že tyto příklady nemají směrem k současným zastupitelům ANO žádný významný účinek.
Autor:tonda Vloženo: 2019-03-28 19:23:55 IP: 176.98.110.***
Muj názor zpoplatní se všechna parkoviště a my co bydlime nezaparkujeme,Viz Příbram 3 Ryneček.Pane Kral jste supr.
Autor:Petr Vloženo: 2019-03-28 17:49:12 IP: 176.98.110.***
Nejvíc člověka mrzí, že zastupitelé tvrdí, že na generelu se pracuje, byl slibován už na projednávání parkovacího domu. A pak najednou prohlásí, že se bude soutěžit. To opravdu netuší, co se aktuálně děje na radnici?
Autor:Honza B. Vloženo: 2019-03-28 13:45:35 IP: 109.72.3.***
Sledoval jsem celkem pozorně Vámi zmiňované zastupitelstvo. Problém s parkováním v uvedené lokalitě se nás dotýká přímo.Velmi oceňuji Váš přístup pane Král a řekl bych že naplňění přísloví "hrachem házet na zeď" vystihuje vše .Bude patrně nutné ozvat se i jako SVJ společně .Podle mne (potvrzuje i diskuse zde i absolutní neznalost faktů zastupitelů ANO včetně místostarosty ) žádný generel neexistuje a bude potřeba to "dotáhnout". Akorát není známo kdy. Tady se odpovědí na Vaše otázky nedočkáme.To mi věřte.Spíš se tedy ptám. Kde jen udělali "soudruzi z NDR chybu " ?
Autor:S930 Vloženo: 2019-03-28 11:52:30 IP: 109.72.5.***
pane Králi, pokud si chcete koupit automobil musíte (a to bych chtěl zdůraznit) počítat s tím, že jeho provoz něco stojí včetně parkování. Pokud si do rodiny koupíte auta dvě tak musíte počítat dvojnásob. A když tři..... Takže, jestli je někdo finančně negramotný (a bohužel z finančním vzděláním napříč generacemi je to velmi slabé) tak si nemá pořizovat něco na co nemá (ale to je takový náš národní sport). Nikdo si nechce přiznat, že náš osobní blahobyt roste podstatně rychleji než ten celospolečenský. Cože to tu plácám? Prostě Vy si můžete koupit dvě auta daleko rychleji než je (nejenom) tohle město (vedené kýmkoliv, třeba i Vámi) schopno pro ně vytvořit infrastrukturu. A tedy i místo pro parkování. Znovu opakuji my všichni si to nechceme uvědomit, kašleme na to a vesele si kupujeme další kárky abychom se svezli 300 metrů na nákup. Takže jak ty auta chcete dostat z města, z míst kde by měl být klid a chtěli bychom chodit pěšky? Znáte jinou účinnější metodu než jsou peníze? Jak řeší návštěvu FÚ v Praze obyvatelé okolních vesnic? Jak to řeší v Plzni? Proč starostovi neomlátíte o hlavu příklady z jiných, Vámi vybraných, měst? Zase jen plácnutí do vody bez věcné argumentace.
Autor:S930 Vloženo: 2019-03-28 11:40:58 IP: 109.72.5.***
p.Hadač je opět odborníkem na všechno, tedy zejména na dopravní infrastrukturu. Ano dlouhá léta, která odpracoval (?) v tomto odvětví mu poskytují přímější pohled na věc. Nikoliv však detailní.
Autor:Richard Hadač Vloženo: 2019-03-28 08:22:43 IP: 194.213.41.***
Pane Králi, měl jste to štěstí, že jste se mohl osobně zúčastnit předpremiéry 8. řady kultovního seriálu Hra o trůny, která se konala v pondělí 25.4. v sále bývalé budovy Rudných dolů - celosvětová premiéra se koná až 14.4.2019. Jak již řekl p. Buršík k projednávání dotací "...ať diskuze proběhne, ať si každý řekne to svoje, my všichni uvidíme, že to je osobní zájem ...", ví se vše dopředu i to kdo, co a jak navrhne (nebo spíše že vše co navrhne někdo mimo "koalici" je osobní zájem), scénář je napsaný a je nutné zahrát pouze před lidmi to divadélko. Pana Švendu (jeho slovy) si dovolím pokárat, za naprosto nepřístojnou poznámku, že se v minulých 10-15 letech (myšleno před jeho nástupem na Radnici) v regulaci dopravy neučinilo nic - od tak slušného člověka bych takovouto "hloupost" neočekával. K celé kauze regulace dopravy se pouze zmíním v tom duchu, že jsem se hluboce mýlil, když jsem myslel, že se na Generelu dopravy již pracuje - dozvěděl jsem se, že se bude teprve soutěžit zpracovatel. Jestli si někdo myslí, že tedy Generel bude do konce roku 2019 (jak bylo deklarováno), tak je blázínek - aby byl opravdu kvalitně zpracovaný, tak mu musí předcházet podrobné průzkumy a analýzy a musí se zohledňovat i změny v dopravě v průběhu času (různá roční období apod.). Zatím to spíše vypadá, že letos se to horko těžko vysoutěží, příští rok se to (snad) vypracuje, 2021 se to bude projednávat ve všemožných komisích a v ten volební rok 2022 se z toho vytrhne několik "populárních" opatření.
Autor:Petr Vloženo: 2019-03-27 19:43:32 IP: 176.98.110.***
Parkoviště patří k nádraží,nikoliv k finančáku, alespoň podle logiky, dle které se umožňuje koupit rezidentní karty. Kdo od parkoviště bydlí přes vozovku není rezident, ale cizák, který ať platí plnou cenu i když před domem nemá možnost zaparkovat.
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Věnujte prosím pozornost jízdním řádům, platným v době Nouzové stavu, které najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka