www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Zavádění parkovacích zón pokračuje dle schválené koncepce

2019-03-20 11:34:09 | Město Příbram, Eva Švehlová, DiS. ©

Informace o zavedení dalších parkovacích zón vzbudila emoce. Je nutné uvést ucelené informace, kdy zavedení těchto zón má být pro občany města oproti mimopříbramským výhodou. V souladu s vloni přijatou koncepcí se parkovací zóny rozšíří například na parkovišti pod autobusovým nádražím, v ulici Legionářů nebo v oblasti staré Příbrami.

Foto

Nové parkoviště u Oblastní nemocnice v Příbrami.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Ve městě máme čtyři barevně oddělené parkovací zóny, které jsou dle lokality zpoplatněné. Jedná se o zónu červenou, která se nachází pouze v samotném centru města, tedy na náměstí T. G. Masaryka. Další jsou zóny zelená, modrá a oranžová.

Jaký je účel barevných zpoplatněných zón?
K zavedení barevných zón se přistoupilo především proto, že v centru města je parkovacích míst nedostatek. Cílem regulace parkovného, tedy zavedení parkovacích zón, je udržení rovnováhy mezi parkováním rezidentů, krátkodobým parkováním a parkováním místních i mimopříbramských, kteří odjíždějí dále za prací hromadnými prostředky.

Šest korun za pracovní den
Barevné zóny jsou zpoplatněny. Na některých se platí po hodinách, jinde jde provést zvýhodněnou celodenní platbu. Platby účtované za hodinu stání se vybírají po celý den v červené a modré parkovací zóně. Zelená parkovací zóna poté motoristům nabízí varianty celodenního stání nebo nákupu měsíčních parkovacích karet. Právě při nákupu zmíněné měsíční parkovací karty vyjde parkování v pracovních dnech na šest korun za celý den.

Rezidentní a parkovací karty
Občané města budou oproti přespolním ve výhodě, především v modré parkovací zóně. V této zóně jsou dostupné rezidentní parkovací karty – fyzická osoba zaplatí 200 korun měsíčně a právnická osoba pak 600 korun měsíčně. Při koupi parkovací karty na delší (půlroční či roční) dobu, vyjde karta ještě levněji.

Motoristé, kteří potřebují své auto zaparkovat na celý den pak mohou využívat parkovací karty, které je možné zakoupit v parkovacích automatech v zóně zelené. Parkovací karta vyjde na 120 korun měsíčně.

Parkoviště P+R
Město v minulosti vybudovalo „odstavná“ parkoviště P+R, tedy parkoviště, kde můžete při další cestě za zaměstnáním autobusovou či vlakovou dopravou automobil bezplatně zaparkovat na celý den. Tato parkoviště jsou na Drkolnově a v Čechovské ulici.

Nová parkovací místa
Město zároveň intenzivně pracuje na vyhledávání vhodných míst, kde by se dala vybudovat jednotlivá parkovací místa. V současné době se připravuje projekt zásadního řešení parkování v Hrabákově ulici, a to především s důrazem na zvýšení bezpečnosti mnoha set žáků tamních škol.

Parkovací zóny

Červená zóna – náměstí T. G. Masaryka – platba 25 Kč za hodinu parkování, bez možnosti zakoupení rezidentní či parkovací karty. Parkovací automat je v provozu ve všední dny od 8 do 16 hodin.

Modrá zóna – ulice Osvobození, náměstí 17. listopadu, Václavské náměstí, ulice Střelecká, Zahradnická, Gen. R. Tesaříka, Jiráskovy sady (Zlatý kříž), Hornické náměstí, Dvořákovo nábřeží, ulice Na Příkopech, Tyršova, okolí Zámečku-Ernestina, ulice Gen. R. Tesaříka (parkoviště u nemocnice), ulice Jinecká (parkoviště na Hvězdičce). V přípravě je ulice Legionářů a lokalita staré Příbrami.
Platba v modré zóně je zpoplatněno částkou 15 Kč/hod. a je zde možnost zakoupení rezidentních karet. Parkovací automaty jsou v provozu ve všední dny od 7 do 18 hodin a v sobotu od 7 do 12 hodin.

Zelená zóna – Fibichova ulice, parkoviště v ulici Primáře Trnky (parkoviště pod hřbitovem, které bude zprovozněno v jarních měsících) a v přípravě je parkoviště pod autobusovým nádražím.
Platba v zelené zóně je 15 Kč/hod., maximálně však 30 Kč/den. V zelené zóně si motoristé přímo v parkovacím automatu mohou koupit parkovací karty za 120 Kč/měsíc. Parkovací automaty jsou v provozu ve všední dny od 7 do 18 hodin a v sobotu od 7 do 12 hodin.

Oranžová zóna – „stará“ Milínská u Nováku. Platba činí 20 Kč/hod. nebo 50 Kč/den. Parkovací automat je v nepřetržitém provozu.


Eva Švehlová, DiS.,
tisková mluvčí


Město Příbram, Eva Švehlová, DiS. ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Richard Hadač Vloženo: 2019-03-25 07:59:11 IP: 194.213.41.***
F. Pokorný: Informován pravděpodobně jste, co Vám však příliš nejde je používání cizích slov - nejsem si vědom žádného svého výkladu či prohlášení (přiznám se, že jsem si výklad slova "expozé" musel vyhledat). Co se týče vykopávání válečných seker, tak k tomu můžu říci, že se ve svých příspěvcích držím tématu popř. reaguji na něčí názor názorem svým, tudíž si dovoluji v této záležitosti s Vámi nesouhlasit. Ve svých příspěvcích vždy vyjadřuji svůj názor na danou věc, i pod tímto článkem se dočtete, že (v kostce řečeno) můj názor je vyčkat na Generel dopravy, který Radnice zpracovává a měl by být do konce roku dokončen a teprve následně činit další postupné kroky dle tohoto dokumentu k řešení dopravy. Nikde se nedočtete, že se zónami nesouhlasím či něco podobného.
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2019-03-22 19:15:37 IP: 176.98.110.***
F. Pokorný: rekonstrukce čpavkového hospodářství a kompletní výměna chladících trubek pod ledovou plochou byla investice, která zachránila provoz zimního stadionu na dalších dvacet let. A pokud v loňském roce došlo k individuálnímu selhání obsluhy, je to problém vedení příspěvkové organizace, nikoliv nějaké systémové chyby při rekonstrukci. Stejně tak vyčítat neodhalenou dřevomorku, dvacet let po dokončené rekonstrukci knihovny je opravdu rána pod pás. A pokud bychom neinvestovali několik desítek milionů korun do rekonstrukce zázemí Kulturního domu, tak už dnes město nemusí shánět dotaci na další opravu tohoto památkového objektu. Jinak ve výčtu financí investovaných do infrastruktury města jsem zapomně na 50 bytů v rekonstruovaných Horymírových kasárnách v Příbrami IV. Tím jenom potvrzuji, že jsme získané finance “neprojedli”, ale podle potřeb města investovali.
Autor:Redakce Vloženo: 2019-03-22 17:37:12 IP: 176.98.110.***
Vyzývám diskutující, aby pokud možno zanechali osobních invektiv a drželi se tématu, jinak budu nucen tuto či ostatní dosud otevřené diskuse uzavřít. Ostatně není povinností redakce tyto diskuse otevírat. Dále některým diskutujícím opakovaně a důrazně připomínám, že každý diskutující (tedy autor diskusního příspěvku) má dle autorského zákona právo (a často i rozumný důvod) používat pseudonym neboli nick. Je rozdíl mezi anonymem a pseudonymem. Tudíž by za použití nicku neměl být diskutující kritizován či dokonce urážen a použití nicku by také nemělo být zneužíváno jako „argument“ proti němu. J. Hodrment
Autor:F. Pokorný Vloženo: 2019-03-22 16:49:48 IP: 176.98.120.***
Pane Hadači, dohadovat se s vámi nemíním, o vašem expozé jako pravé ruky p. Škalouda za řihákovské éry jsem informován velmi dobře. Tak probůh nevykopávejte válečnou sekeru, nikoho to už fakt nezajímá. To co nás všechny opravdu zajímá, je přítomnost a hlavně budoucnost dopravy a parkování ve městě a to je a pravděpodobně i nějakou dobu bude tvrdý oříšek pro každé vedení města, ať už z té či oné partaje. Mně zajímají výsledky, např. v podobě nových parkovišť, a ta už tady vidím. To ale evidentně nestačí, je třeba pokračovat, jak sám píšete a tady s vámi souhlasím, na základě komplexního a odborného posouzení. Ve hře jsou další parkoviště, parkovací dům a pochopitelně také neoblíbené, emoce vzbuzující ale nezbytné parkovací zóny.
Autor:milan.milan Vloženo: 2019-03-22 14:23:52 IP: 176.98.110.***
No a město se z toho pořád nemůže vzpamatovat...
Autor:Richard Hadač Vloženo: 2019-03-22 07:46:14 IP: 194.213.41.***
F. Pokorný: Josef Vacek se pouze bránil ataku pí. Frýbertové a myslím si, že to učinil naprosto věcně a kultivovaně. Je pravdou, že někomu může takovýto výčet být trnem v oku, ale jelikož vím, že se jedná o pouhý zlomek, tak rozhodně nesouhlasím s tvrzením, že se jedná o "sebechvalné litanie". A v neposlední řadě nezapomeňte, že jako starosta skončil již před dlouhými 17 lety.
Autor:F. Pokorný Vloženo: 2019-03-22 07:23:59 IP: 176.98.120.***
Pane Vacku, ty vaše sebechvalné litánie kulhají na obě nohy. Ve vámi rekonstruovaném plavečáku nefunguje takřka vše, na co se člověk podívá. Vaše rekonstrukce čpavkového hospodářství nedávno skončila rozsáhlou havárií. V knihovně J. Drdy se po té vaší rekonstrukci musel vyměňovat strop prolezlý dřevomorkou. Stav kulturáku? Atakdále. A pozornost od tématu odvádíte vy, ne paní Frýbertová. My tady teď mluvíme o problému parkování, jestli jste si toho nevšiml. Místo abyste se zapojil do řešení, jen problému parkování politicky zneužíváte. Což ve vašem případě už nikoho nepřekvapí.
Autor:Richard Hadač Vloženo: 2019-03-21 20:57:08 IP: 176.62.232.***
Doprava se opravdu řeší v podstatě všude, ale pozor uvědomte si, že doprava není jen parkování, ale je to mnohem širší problematika a ovlivňuje ji nespočet dalších faktorů. A právě proto je nejodpovědnějším přístupem řešení komplexní a řešení ve spolupráci s odborníky, kteří se uvedenou problematikou zabývají. Není šťastným řešením postupovat systémem okamžitých nápadů - vždyť město zpracovává takovýto komplexní materiál, tak proč nepočkat do konce roku (to zase tak dlouhá doba není) a potom se seznámit s možnostmi, návrhy - ale musí být síla (především politická) prosadit některé i případně nepopulární kroky. Třeba se u strany (hnutí), které činí kroky dle PR zmýlím.
Autor:Luboš Vloženo: 2019-03-21 15:39:44 IP: 176.98.110.***
Tak tomu říkají v Praze - dodatečné zdanění? A já myslel, že díky zónovému dělení mají v Praze možnost místní obyvatelé parkovat. Nikdo přeci neříká, že tato myšlenka je nejlepší ani všespásná, ale jak jinak by to města měla dělat? Na vybudování nových ploch chybí množství financí a pozemky (i kdyby byly) - musela by ustupovat zeleň.. Kritiku tu vyplodím také, ale rada, ta je drahá..
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2019-03-21 13:13:04 IP: 46.135.85.***
Marta Frýbertová: finance, které město Příbram získalo prodejem akcií bývalých státních podniků, jsme rozhodnutím zastupitelstva investovali zpět do infrastruktury města. Byli jsme poslední radnicí, která dokázala postavit desítky bytů pro mladé a sociálně slabé (nástavby Náměstí 17. listopadu Příbram VII, nástavby Dlouhá a Milínská ulice Příbram III, nové byty v brownfieldu bývalé šachty Anna na Březových Horách. Zahájili jsme také rekonstrukci divadla a jeho zázemí, rekonstrukci inženýrských sítí v rámci kulturního domu a rekonstrukci knihovny Jana Drdy. Dále rekonstrukci plaveckého bazénu, rekonstrukci čpavkového hospodářství na zimním stadionu, zastřešení II. ledové plochy zimního stadionu a výstavbu nové tribuny a zastřešení fotbalového stadionu na Litavce. Dále jsme dokončili výstavbu Domova seniorů na Březových Horách. Stejně jako dopravní spojku Karla Kryla a Seifertova v Příbrami VIII. A investovali do obnovy objektu Švejk Příkopy, který měl již propadlé vnitřní konstrukce. A na rozdíl od současného vedení města jsme se také nebáli rozhodnout o postupu v klíčových investicích a dokázali následně svá rozhodnutí obhájit. Ve svém diskusním příspěvku jste opět použila osvědčenou taktiku, odvést pozornost od tématu plánovaného dodatečného zdanění příbramských občanů v ulici Legionářů formu vynucené koupě parkovacích karet.
Autor:Marta Frýbertová Vloženo: 2019-03-21 11:56:03 IP: 109.72.12.***
Pane Vacku, už se opakuji, ale také se ptám proč jste s tím nezačal vy? Peníze jste měli. Jenom příjmy z prodeje majetku (převážně bytů) od roku 1999 do září 2001 činily 155.700.000 Kč a další příjmy v roce 1999 byly z prodejů akcií ČEZ, a to 93.347.780 Kč, plus za akcie Středočeské plynárenské 32.944.500 Kč a v roce 2001 ještě 5.557.800 Kč za prodej akcií ČS-Erste, jak vyplývá z ratingových zpráv. Za poslední čtyři roky se pod novým vedením radnice ve městě konečně vybudovalo pět nových parkovišť a to není zrovna málo!
Autor:Luboš Vloženo: 2019-03-21 10:14:18 IP: 176.98.110.***
Tak jako v jiných případech, i zde současná staro-nová radnice si vytahuje Černého Petra a snaží se s ním hrát. Ať už to je aquapark, kulturák, parkování, teplárna, křižák, Novák, zkrátka to, na co se roky ani nesáhlo a byl to problém, to se snaží řešit. Spousta těchto kostlivců má prapočátky hodně let zpátky, kdy se na nic podobného koncepčně nemyslelo. Opravovalo se všechno možné, prodávalo se všechno možné (aby na to bylo - a dnes už opět není). No, holt polistopadová éra našeho města se vyvíjela tak, jak se vyvíjela (stejně jako v celé republice) a teď to někdo musí řešit a my v tom musíme žít nejlépe jak umíme.
Autor:Jana Vloženo: 2019-03-21 08:43:09 IP: 109.72.4.***
Čistokrevný populismus pana Vacka, zřejmě žije na jiné planetě. Všechna velká města u nás i v zahraničí řeší problematiku parkování. Použití barevných zón je standartním nástrojem pro určitou regulaci a jak správně pan Vacek pochopil přesune vozidla do jiných částí, kde je je situace zatím příznivější.Jaká opatření jste pane Vacku přijal vy , když jste byl na radnici z hlediska výhledu i prognózy dalšího nárůstu vozidel.Všichni chceme jezdit nakupovat, do práce, za zábavou k lékaři, v rodinách je dnes více vozidel, tak asi nějaká regulace musí být, když předchozí generace politiků architektů podcenila tento fakt a nevybudovali se podzemní parkoviště, parkovací domy apod.
Autor:Tom Vloženo: 2019-03-21 06:45:51 IP: 109.72.2.***
A že jste to nezačal řešit když jste byl na radnici
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2019-03-20 21:40:56 IP: 176.98.110.***
Nový systém neřeší problém parkování, pouze stanovuje platební podmínky pro občany, kteří si zaplatí možnost, pokud bude volné místo (v plánu je opět prodej většího množství karet než je parkovacích míst), na něm zaparkovat. V ulici Legionářů v Příbrami VII má být cílem údajná přednost rezidentů před návštěvníky zimního stadionu a plaveckého bazénu. To co se na první pohled vypadá jako rozumná myšlenka, je na druhý pohled rafinovaným taháním dalších peněz z kapes občanů. Co bude následovat, po zavedení nové placené zóny v této ulici? Přesně to samé, co se dělo v centru když byly zavedeny první parkovací zóny. Majitelé vozidel bez rezidentní parkovací karty zaparkují v nejbližší ulici, kde rezidenční parkování doposud zavedeno není. Problém se tedy neřeší, pouze přesune na vzdálenější ulici. Město Příbram a jeho odbor dopravy si zároveň tímto řešením připravují do budoucna půdu k tomu, aby i jiné ulice Březohorského sídliště mohli v budoucnosti za „mírný“ poplatek „osvobodit“ jednak od příbramských občanů, kteří si odmítají koupit placenou parkovací kartu. A také od “mimopříbramských nájezdníků”, kteří mají tu drzost a chtějí do našeho města přijet za přáteli, kulturou nebo sportem osobním vozem a zároveň slušně zaparkovat.
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Věnujte prosím pozornost jízdním řádům, platným v době Nouzové stavu, které najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka