www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Kam za dobříšskou listopadovou kulturou

2019-10-18 09:01:05 | Kulturní středisko Dobříš, Mgr. Jindřiška Kastnerová ©

Koncert jedné z z nejzajímavějších kapel současnosti "Zrní", řada koncertů, výstav a beseda v rámci akce "Sametový podzim 1989 - 2019" nebo "Snow film fest 2019". Podrobný přehled...

Foto

(Zdroj foto: Kulturní středisko Dobříš)

Dobříšská kultura - listopad 19

8.11. Zrní - koncert
Jedna z nejzajímavějších kapel současnosti. Intimitu a pokoru z desek dokáží na koncertech přetavit v obrovskou energii, kde se jde na dřeň hudebního i osobního zážitku. Hýbou hranami i niterními pocity, vzývají k tanci i pozornému poslechu.
Čtyři Honzové a jeden Ondřej spolu hrají už od roku 2001. Mezitím poslali Hrdinu počítačové hry do světa, Následovali kojota, složili Soundtrack ke konci světa a důvěrně popsali Jiskřící, co nevymyslíš. Někde tam polétává i cena Anděl za objev roku 2012, nominace na další Anděly v roce 2014 (kapela roku, klip roku a žánrová cena Alternativní hudba) nebo mohutný koncert po Björk na Colours od Ostrava v roce 2017.
S talentem na melodie a mísením moderního zvuku je kapela Zrní ikona novátorství. Jejich osobitý projev na pódiu je stejný, jako jejich muzika: autentický, hutný, energický a hypnotický. Bez kalkulu, kompromisů a velkého vydavatele sklízejí jejich desky ceny a nominace.
Společenský sál KD Dobříš, pátek 8. listopadu 2019 od 20.30 hod. Vstupné: 200,- (předprodej) a 230,- (na místě). Předprodej vstupenek v trafice U Davida. Rezervace vstupenek pro zájemce, kteří nejsou z Dobříše, na tel.: 318 521 302.

Sametový podzim 1989 - 2019 (akce v KS Dobříš)

15.11. The Plastic People of the Universe - New Generation - koncert
Původně apolitická kapela pozdních hippies se přes noc stala symbolem potlačování aktivit takzvané nezařazené mládeže. Vše vyvrcholilo roku 1976 uvězněním několika členů. S tím nesouhlasila skupina opozičních intelektuálů v čele s Václavem Havlem, která vyvolala kampaň za jejich propuštění. Jejich úsilí vyvrcholilo v lednu 1977 Chartou 77.
V r. 1982 byl donucen k emigraci Vratislav Brabenec a posléze se skupina rozpadá. Ke sjednocení kapely dochází koncertem u příležitosti dvacátého výročí vzniku Charty 77. Na koncert navazují domácí i zahraniční turné, která však končí úmrtím Mejly Hlavsy. Po jeho smrti se kapela nakonec rozhodne pokračovat dál v hraní. V roce 2015 ale po neshodách v kapele a odchodu některých původních členů, dochází k omlazení PPU a pokračování činnosti s podtitulkem New Generation. Posléze obnovuje činnost i druhá kapela The Plastic People of the Universe s Vratislavem Brabencem a Josefem Janíčkem... A spory o to, kdo je pokračovatelem původních PPU se vedou dál...
Nicméně na Dobříši se můžeme těšit na sestavu The Plastic People of the Universe - New Generation, která již na předchozích dobříšských koncertech nadchla publikum svým skvělým hudebním výkonem. Sestava: Jiří "Kába" Kabeš - viola, theremin, zpěv, Joe Karafiát - kytara, zpěv, Vojtěch Starý - klávesy, Václav Březina - baskytara, Jan Ježek - bicí.
Kvůli politické rovině věci bylo často přehlíženo, že "Plastici" jsou ve své kategorii avantgardního rocku jednou z nejoriginálnějších kapel na světě. Nedali se přirovnat k ničemu. Měli za sebou inspirujícího gurua, básníka Ivana Martina Jirouse, a ve svém středu nadaného skladatele, "Mozarta undergroundu" Milana Hlavsu. Jejich koncepci a hudební vizi dodnes obdivují znalci experimentálních proudů ze všech kontinentů.
Společenský sál KD Dobříš, pátek 15. listopadu 2019 od 20.30 hod. Vstupné: 180,- (předprodej) a 200,- (na místě). Předprodej vstupenek v trafice U Davida. Rezervace vstupenek pro zájemce, kteří nejsou z Dobříše, na tel.: 318 521 302.

16.11. Vernisáž výstavy fotografií Handy Rysové - Listopad 89 a dny poté..
Hana Rysová (1945) profesionálně fotografuje od roku 1964. Dětství prožila v Dobříši, odkud se vydala do Lysé nad Labem k učení v oboru malíř písma. V letech 1968–1977 je zaměstnána jako fotografka a propagační pracovnice ve Filmovém podniku Praha a studuje dálkově FAMU pod vedení prof. Šmoka. Prošla řadou zaměstnání, byla i biletářkou, uklízečkou nebo redaktorkou časopisu. V 90. letech pracovala jako fotoreportérka časopisu Rock & Pop. Fotila řadu významných osobností ze společenského  a uměleckého prostředí, spolupracovala s fotografem Karlem Plickou, geologem Václavem Cílkem, sochařem Mojmírem Preclíkem nebo s písničkářem Janem Burianem. Od roku 1974 uspořádala 101 výstav. Je spoluautorkou mnoha knih. Žije a pracuje v Praze a na Dobříši. V r. 2017 obdržela za svůj přínos městu na poli kultury Cenu města Dobříše.
Tematické okruhy její tvorby jsou velmi rozmanité od předrevolučních fotografií bigbíťáků i osobností disentu a kultury vůbec, až po snímky krajiny, stromů, kamenů či architektury, které jsou charakteristické pro její tvorbu posledních dekád.
Na této výstavě vám ale chceme představit její dokumentární snímky listopadových událostí r. 1989, které, jak věříme, svou autentičností a pravdivostí zaujmou nejen pamětníky, ale i generace o mnoho mladší...
Speciální pozvání míří k iniciátorům a hybatelům revolučních dějů na Dobříši... Přijďte, věříme, že to bude příjemná příležitost k neformálnímu setkání, možná po mnoha letech.
Výstavní sál KD Dobříš. Vernisáž se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2019 od 17.00 hod. Výstava potrvá do 22. 12. 2019. Otevřeno po – čt 8.30 - 16 hod., pátek a sobota zavřeno, ne 14 - 16 hod. Vstup zdarma!

16.11. Beseda s účastníky sametové revoluce na Dobříši
Od 18.00 hodin na vernisáž výstavy volně naváže beseda ve společenském sále KD, kterou s pozvanými hosty uvede a povede zastupitel města Mgr. Adam Böhm (pořádá město Dobříš).

17.11. Václav Havel - Audience
Slavná aktovka našeho předního dramatika se odehrává v 70. letech v kanceláři jednoho malého, bezvýznamného pivovaru, kde místní sládek a spisovatel Vaněk (co tu za trest koulí sudy) společně zjistí, že je to všechno na hovno. To jsou paradoxy, co?
Hraje místní ochotnické Podbrdské národní divadlo - Marek Smetana (sládek) a Vít Ebrle (Vaněk). Režie: Martin Zajíček.
Společenský sál KD Dobříš, neděle 17. listopadu 2019 od 18.00 hod. Vstupné: 100,- Kč. Předprodej vstupenek v trafice U Davida.

19.11. Travesti show Techtle Mechtle a Kočky v novém pořadu "Tančírna"
Oblíbená travesti show přijíždí s novým zábavným pořadem nazvaným „Tančírna“. Na své si přijdou však nejen milovníci tance, ale také dobré zábavy a legrace. Kromě nové posily souboru slečny Saši se na vás těší známé oblíbené tváře – Dolores, Cathrin a Gina. neboli páni Lukáš, Martin a Jirka. Tančírna vás zaručeně roztančí a vy zapomenete na všechny starosti!
Společenský sál KD Dobříš, úterý 19. listopadu 2019 od 19.00 hod. Vstupné: 290,- (předprodej) a 310,- (na místě). Předprodej vstupenek v trafice U Davida. (Pořádá skupina Techtle Mechtle, info na www.techtlemechtlerevue.cz Komerční pronájem sálu)

21.11. Snow film fest 2019
Každý rok od října do prosince do více než 200 českých a slovenských měst přináší SNOW FILM FEST ty nejlepší filmy o zimních sportech z celého světa i z domácí produkce.
V programu je 6 pečlivě vybraných filmů – finalisté ze zahraničních festivalů a novinky z domácí produkce. Na své si přijdou milovníci extrémních zážitků, čerstvého prašanu, arktické pustiny i sportovní fanoušci.
Program:
19:30 - 1. promítací blok
Queen Maud Land (USA)
Střípky ze života horolezce (ČR)
Ice and Palms (Německo)
21:20 - 2. promítací blok
Surfer Dan (USA)
Onekotan (Rakousko)
Můj Svět (ČR)
Více informací o filmech na https://snowfilmfest.cz/filmy-2019/
SNOW FILM FEST je zimní brácha podobného festivalu Expediční kamery a společně jsou daleko největší akcí svého druhu u nás.
Společenský sál KD Dobříš, čtvrtek 21. listopadu od 19.30. Vstupné: děti, studenti (do 26 let), senioři a ZTP 50,- Kč; ostatní 100,- Kč.

24.11. Taneční čaje
Společenské setkání všech bez rozdílu věku. Hrají a zpívají Patronky, Tři v tom a dal... Na všechny se velmi těší pořadatelé z Okrašlovacího spolku Dobříš.
Společenský sál KD, neděle 24. listopadu od 17 hodin, vstupné dobrovolné.

29.11. Fast Food Orchestra - koncert
Nomádi tuzemských i zahraničních dálnic, Fast Food Orchestra rozváží reggae a ska rytmy po klubech i festivalech již od roku 1998. Poslední z diskografie osmi desek nese název Struny. Deska je zároveň i podstatným mezníkem, kdy se kapela jednou a provždy rozhodla pro hraní v rodném jazyce.Největší devizou kapely jsou však živá hraní, při kterých s oblibou vtahují diváky do děje.
Pro hudbu kapely je typická stylová rozmanitost. Hudba Fast Food orchestry mísí prvky reggae, dancehallu, ragga, rocksteady, punku, hip-hopu, popu nebo breakbeatu.
Společenský sál KD Dobříš, pátek 29. listopadu 2019 od 20.30 hod. Vstupné: 250,- (předprodej) a 280,- (na místě). Předprodej vstupenek od 4.11. v trafice U Davida. Rezervace vstupenek pro zájemce, kteří nejsou z Dobříše, na tel.: 318 521 302.

TVOŘIVÉ ODPOLEDNE v Muzeu hraček Dobříš

Téma: Miminko v oříšku
Neděle 10. 11. 2019
Přijďte si užít nedělní tvoření do muzea hraček. Pracovat budeme s přírodními materiály, oříšky a ovčím rounem. 
Tvořit budeme od 12.30 do 16.00 hod. Cena: 20 Kč děti, 30 Kč dospělí. Materiál

Připravujeme na prosinec:

6.12. Setkání se sv. Mikulášem
13.12. Swing band Dobříš - vánoční koncert
15.12. Taneční čaje
20.12. Vánoční koncert na zámku
Účinkují: Prague Brass Ensemble a symfonikové Českého rozhlasu se sólisty,
Zazní barokní a vánoční hudba G.P. Telemanna, W.A. Mozarta, Josefa Vejvanovského a dal.
Slovem provází herečka Zuzana Kajnarová. Předprodej vstupenek v IS Dobříš od 7.11. 2019.


Kulturní středisko Dobříš, Mgr. Jindřiška Kastnerová ©


Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Věnujte prosím pozornost jízdním řádům, platným v době Nouzové stavu, které najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka