www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Závan slavných časů renesance v Příbrami

2016-10-18 10:11:07 | PhDr. Věra Smolová ©

V neděli 23. října 2016 slaví Náboženská obec Příbram – Březové Hory Církve československé husitské 80. výročí otevření kostela Mistra Jakoubka ze Stříbra. Při této příležitosti se uskuteční velkolepá slavnost. Na jejím programu (viz příloha) je od 11 hodin také světová premiéra znovuuvedení Luythonovy mše v provedení Komorního pěveckého sboru Mistra Jakoubka ze Stříbra pod vedením Mgr. Hany Tonzarové, Th. D.

Charles Luython (asi 1557–1620) se narodil v Antverpách a velkou část svého života působil jako varhaník a skladatel Rudolfa II. na jeho císařském dvoře v Praze. Luythonovo dílo patří k vrcholům vokálního vícehlasu počátku 17. století.

Při studiu pramenů pro připravovanou monografii o dějinách Příbrami jsem v naší archivní knihovně narazila na seminární práci Anny Beránkové Rukopisná anonymní mše z Příbrami z přelomu 16. a 17. století a po konzultaci s Mgr. Klárou Posekanou z Hornického muzea jsem mohla prostudovat celý dochovaný svazek devíti mší, vytištěných roku 1609, uložený v Hornickém muzeu Příbram pod signaturou L 266. Při vazbě Luythonových mší byl do rozměrné knihy vevázán i rukopis další mše.

Do tištěných mší jsou stejnou rukou na více místech pod jednotlivými hlasy vepsány úpravy zpívaného textu a dole na stránkách přepsány notace, proto je zřejmé, že toto dílo bylo často provozováno. Za titulním listem svazku je nad indexem vepsána dedikace chrámu sv. Jakuba v Příbrami, a tak se nám dochoval vzácný doklad o kontaktech příbramského literátského bratrstva při kostele sv. Jakuba s kulturním prostředím pražského rudolfinského dvora.

Příbram se za husitských válek přidala na stranu podobojí a díky úzkým kontaktům své latinské školy k pražské utrakvistické univerzitě byla až do bitvy na Bílé hoře roku 1620 regionálním centrem renesanční kultury. Po roce 1624 byla i Příbram zcela rekatolizována. Církev československá husitská vyhlášená roku 1920 se opět hlásí k předbělohorským náboženským tradicím. Díky přátelským vztahům jejího zdejšího sboru a příbramského okresního archivu se informace o vzácném svazku hudebnin dostala i ke sbormistryni jeho pěveckého sboru Mgr. Haně Tonzarové, Th. D., která se rozhodla, že nás se svým souborem prostřednictvím hudby alespoň na chvíli přenese o čtyři století zpátky – do časů, kdy císař Rudolf II. povýšil Příbram na své královské horní město. Zvlášť v roce 800. výročí první písemné zmínky o Příbrami je to počin chvályhodný.

Na závěr ještě upozornění: během nedělní slavnosti by již měl být k dispozici nový ročník sborníku Podbrdsko, v němž je kromě jiného uveřejněna podrobná studie Mgr. Martina Jindry Stavba sboru Mistra Jakoubka ze Stříbra na Březových Horách (1936).


PhDr. Věra Smolová ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka