www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Výstava Ivana Bukovského "Je těžké být bohem"

2019-07-16 07:24:03 | Galerie Františka Drtikola Příbram, Hana Ročňáková ©

Výstava bude zahájena 18. července 2019 v 17 hodin, uvede ji kurátor Richard Drury, v hudebním programu vystoupí Josef Krček a hosté. Výstava potrvá do 25.8.2019.

Ivan Bukovský
narozen 7. července 1949 v Praze, žije v Podlesí u Příbrami.

Studia:
1964 - 1968 Střední odborná škola výtvarná v Praze
1971 - 1976 Akademie výtvarných umění v Praze (ateliér prof. Jana Smetany)

Dílo Ivana Bukovského se vyznačuje výjimečným citem pro monumentální prostor, v němž kompoziční perspektiva a expresivní figurální gesto vytváří celistvou, až scénograficky koncipovanou arénu. Člověk se v tomto „osudovém prostředí“ mnohdy pohybuje v mezních situacích, na pokraji (fyzického i mravního) pádu do propasti. V této autorově nejpříznačnější vyjadřovací poloze se projevuje jeho hluboké zakotvení v prolínajících se myšlenkových proudech bible a starořecké mytologie. Tato alegorická svědectví o prapodstatě lidskosti pak autor živě konfrontuje s reáliemi moderního světa. Zdůrazňuje tím, že člověk sám o sobě není „všemohoucí“, jak by si (zejména v dnešní době!) rád myslel, ale je nedílnou součástí „věčného řetězce“ duchovní kontinuity.

Kolekce děl, kterou Ivan Bukovský představuje v Galerii Františka Drtikola v Příbrami u příležitosti svých sedmdesátin, je stručným průřezem tvorbou posledních pěti let. Jako výmluvný úvod k souboru novějších děl se zde také objevují tři raná díla ze sbírek GASK – Galerie Středočeského kraje. Tyto obrazy pocházejí z klíčového autorova období 70. let 20. století, kdy si ozřejmil řadu postupů, které rozvíjí dodnes.

(Richard Drury)


Galerie Františka Drtikola Příbram, Hana Ročňáková ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka