www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Výročí: Před 36 lety se Svatá Hora ocitla v plamenech!

2014-04-28 08:25:41 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Včera uplynulo 36 let ode dne, kdy mnoho lidí z Příbrami i okolí zaregistrovalo sloup kouře nad Svatou Horou. Jak požár vznikl, zůstane zřejmě navždy zahaleno pochybnostmi.  Požár se rozhořel ve čtvrtek 27. dubna 1978 po druhé hodině odpolední. FOTO, VIDEO

Foto

Pohled z dnešního náměstí TGM.
(Foto archiv Příbramsko.eu)

Jako příčinu ohně uvádějí oficiální policejní a hasičské zprávy hru čtyř dětí ve věku 9–16 let, které zapálily táborák u tehdy zdevastovaných svatohorských schodů. Odtud se měl oheň rozšířit na areál.

„Oheň se na střechy dostal tak, že prohořelo šestipatrové lešení, pokryté ztvrdlou cementovou krustou. Zdá se, že bez pomoci hořlavé látky by k požáru nemělo dojít. Já sám si pamatuji, že jsem jako dítě zaslechl, že Svatá Hora měla být úmyslně podpálena, po požáru na dlouhá léta uzavřena a nakonec se měla stát muzeem baroka,“ vzpomíná pro Katolický týdeník P. Stanislav Přibyl

„Šel jsem si připravovat kázání na odpolední mši svatou. Když tu někdo zvoní u vrat, že prý Svatá Hora hoří. Nefungoval telefon, takže to nemohl nikdo z Příbrami zavolat. Mezitím někdo volal hasiče, kteří se ale nemohli dostat do dvora skrz úzký vjezd,“ vzpomíná jeden z někdejších svatohorských kaplanů P. Petr Jandera

Během jediné hodiny byly střechy severní části areálu v plamenech. Plameny už olizovaly i baziliku. „Když jsem tu hrůzu viděl, šla mi hlavou jen střelná modlitba Maria, pomoz! Běželi jsme nad ambit s hasicími přístroji. Viděli jsme rozžhavené trámy nad námi – museli jsme to vzdát. Hrozilo, že bychom se odtamtud nedostali,“ vzpomíná další z pamětníků P. Ivan Kudláček. „Viděli jsme pak už jen z dálky, jak se střecha sklání a propadá se do našich bytů,“ dodal P. Kudláček.

Shořely kompletně střechy severního ambitu a obytné části. Poškozeny byly Mníšecká a Plzeňská kaple, které naštěstí od 60. let pokrýval měděný plech, jež ohni bránil.
 
„V noci v jedenáct hodin nám ale znovu volali z Příbrami, že doutná hodinová věž. Modlili jsme se růženec a najednou se otočil vítr a začalo pršet. Měli jsme velikou radost. Tahle událost by mohla být vymalovaná v ambitech mezi vyobrazeními různých svatohorských zázraků,“ pokračuje P. Kudláček.

Hodinová věž přesto nevydržela. Podle pamětníků stála ještě dva dny jako přízrak nad spáleništěm. Hodiny prý bily i uprostřed plamenů, jakoby volaly o pomoc. Věž byla stržena až v sobotu 29. dubna do dvora.

Požáru byli přítomni i neuniformovaní policisté, kteří vše sledovali a divákům zabavovali nebo ničili filmy z jejich aparátů.

Během požáru pomáhali i vojáci. Bylo totiž nutné stěhovat knihovnu dál od plamenů, jelikož hořela střecha i nad ní a hrozilo propadnutí stropů. „První noc jsme spali v jídelně, kam ještě druhý den protékala voda,“ uvedl pro Katolický týdeník P. Jandera. 

Při požáru zasahovalo 330 hasičů ze 46 jednotek. Podařilo se jim objekty uhasit navzdory nepříznivým podmínkám, jako byl nedostatek vody. Velkou snahu a odvahu projevili požárníci z Třebska. „Vysekali díru ve střeše baziliky, nosili kýble s vodou nahoru na baziliku, hasili již vznikající oheň. Díky jejich preventivnímu zásahu neshořela Svatá Hora celá a nebyl především poškozen chrám,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl. Statečnost prokázal i redemptorista Dominik Fiala, který byl v té době na Svaté Hoře kostelníkem. Ten zajistil milostnou sošku Panny Marie a i on se snažil zabránit rozšíření požáru na baziliku. 

Svatá Hora byla uzavřena jen pár dní. Okamžitě bylo nutné zakrýt trosky plachtami, aby do objektů nepršelo. Začalo se s opravami. Do obnovy se s vervou pustili nejen tesaři, ale také spousty brigádníků. Do oprav se také zapojil příbramský ZRUP.

Kromě střešních konstrukcí byly poničeny především klenby a jejich výzdoba. Při hašení protékala zdivem voda a prudké změny teplot způsobily rozpukání zdiva.

Malby v severním ambitu byly sejmuty na gázu a pod nimi opravena omítka. Později byly znovu nalepeny na své místo a restaurovány. Klenba chodby v rezidenci byla podložena trámy a zpevněna, ale část se přesto zřítila. Vše podstatné bylo obnoveno do roku 1982, kdy se oslavovalo 250. výročí korunovace. Stopy požáru se však podařilo zahladit až v roce 2003, kdy byly obnoveny nástropní malby v severním ambitu.

Podívejte se na pár fotografií a také na video, které jsme natočili 19. září 2009 v době, kdy se v Příbrami konal druhý ročník běhu do svatohorských schodů. Běhu se jako nejstarší zúčastnila dvojice dobrovolných hasičů z SDH Sedlčany Pavel Moulík a Petr Janský. Oba dva v roce 1978 pomáhali jako hasiči hasit Svatou Horu.

(Prosba: Pokud má někdo z našich čtenářů k dispozici fotografie požáru Svaté Hory, které ještě nebyly publikovány, prosím ozvěte se na mail redakce@pribramsko.eu. Rádi Vaše foto zveřejníme, autentických fotografií požáru je z pochopitelných důvodů k dispozici poměrně málo.)Mgr. Jaroslav Hodrment ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka