www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Výročí: před 28 lety explodovala jaderná elektrárna v Černobylu

2014-04-26 10:10:00 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Havárie jaderné elektrárny Černobyl se odehrála 26. dubna 1986. Je to největší nehoda v historii jaderné energetiky. K události došlo ve 4. bloku jaderné elektrárny, která leží na území dnešní Ukrajiny. V té době byla Ukrajina součástí Svazu sovětských socialistických republik (SSSR). Vedení sovětského svazu o katastrofě řádně a včas neinformovalo jak občany z blízkého i vzdálenějšího okolí, tak i okolní státy.

Foto

Výročí: před 28 lety explodovala jaderná elektrárna v Černobylu.
(Foto archiv)

Černobylská elektrárna je umístěna na Ukrajině (v době katastrofy součást sovětského svazu), 2 km od města Pripjať, 18 km od města Černobyl, 16 km od hranic s Běloruskem a 110 km severně od Kyjeva.

V sobotu 26. dubna 1986 v 1:23:58 místního času se ve čtvrtém reaktoru černobylské elektrárny (známém jako Černobyl-4) odehrála katastrofální exploze, která odtrhla víko reaktoru, vyústila v požár, sérii dalších explozí a roztavení reaktoru.

Jde o nejhorší jadernou havárii v historii jaderné energetiky a jednu ze dvou havárií stupně 7, tj. nejvyššího stupně podle mezinárodní stupnice jaderných událostí. Tou druhou je havárie elektrárny Fukušima I v Japonsku v březnu 2011.

Během riskantního pokusu v jaderné elektrárně v Černobylu došlo k přehřátí a následné explozi jednoho z reaktorů. Jádro reaktoru, bezpečností systémy a většina konstrukcí, nesoucích jádro reaktoru, byly zničeny nebo těžce poškozeny. Okolí reaktoru bylo kontaminováno aktivními úlomky jádra a kusy palivových tyčí.

Naměřené dávky gama záření byly v okolí elektrárny odstrašující, překračující normál v tisícinásobcích.

Do vzduchu se uvolnil radioaktivní mrak, který postupoval západní částí Sovětského svazu, Východní Evropou a Skandinávií, do celé severní polokoule. Byly těžce kontaminovány rozsáhlé oblasti Ukrajiny, Běloruska a Ruska, což si vyžádalo evakuaci a přesídlení více než 350 000 lidí.

Přibližně 60 % radioaktivního spadu skončilo v Bělorusku. Nehoda zvýšila obavy o bezpečnost sovětského jaderného průmyslu, zpomalila na mnoho let jeho expanzi a zároveň nutila sovětskou vládu přehodnotit míru utajování.

Havárie a její dopady jsou stále předmětem zkoumání.

Vedení sovětského svazu o katastrofě řádně a včas neinformovalo jak občany z blízkého i vzdálenějšího okolí, tak i okolní státy.

Podívejte se na jeden z nejzajímavějších dokumentů Discovery Channel, nazvaný Boj o Černobyl.





Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka