www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Vypravte se do Brd s hamakou!

2016-08-09 08:07:15 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Jak snad už skoro každý ví, v CHKO Brdy je stanování zakázáno. Není radno tento zákaz porušovat. Bivakovat však možné je. Jak to ale provést? Klasická karimatka, spacák a celta? Bivakovací (žďárského) pytel? Improvizovaný přístřešek z větví? Nebo použít závěsnou hamaku? Tou poslední možností se zabývá tento článek.

Foto

Hamaku můžete v Brdech použít takřka všude. Před deštěm vás chrání speciální celta.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Nocování v Brdech skutečně patří k nezapomenutelným zážitkům. Ať už jste klasický tramp, odchovaný četbou E. T. Setona, nebo jste pokročil k modernějším spacím systémům, zajišťujícím vám sucho a teplo i v náročnějších podmínkách.

Podívejme se spolu na hamaku (angl. hammock). Rozumí se "houpací síť" nebo pruh látky, zavěšený mezi dvěma stromy. Hamaka je dodnes hojně využívána v tropech, často i v armádě. Má totiž mnoho výhod a poměrně málo nevýhod.

Výhody:
* nezajímá vás, zda je podklad kamenitý, podmočený, ve svahu; potřebujete jen dva stromy asi 4 metry vzdálené a těch je v Brdech opravdu dost,
* mravenci, stonožky, brouci, hadi po vás nelezou; moderní hamaky mají navíc integrovanou moskytiéru,
* moderní hamaky jsou z padákoviny, velice lehké a přitom mimořádně pevné látky; kotvící padákové šňůry jsou tenké a lehké, mají nosnost až 250 kg,
* na trhu je velké množství hamak, ty lepší váží kolem pouhých 700 gramů,
* proti dešti je třeba se chránit celtou, která visí nad hamakou, pro tento účel je možno sehnat vylehčenou speciální celtu.

Nevýhody:
* pro někoho může být spaní v hamace nepohodlné; představuje si, že může spát jen na zádech, avšak je to jen věc zvyku; když pokrčíte nohy v kolenou, je zde možné pohodlně spát i na boku; hamaka je totiž dostatečně široká,
* hamaka zdola profukuje, proto je třeba mít pod sebou karimatku a pochopitelně i kvalitní spacák; karimatka by měla být s protiskluzovou úpravou, aby se po hamace neposunovala.

Pár ilustračních fotek vám o tomto "spacím sytému" řekne více. Je na vás, zda si tento systém vyzkoušíte.

Můj otec mne učil, že po našem táboření nesmí v přírodě zůstat ani ta nejmenší stopa . Toto pravidlo sám dodržuji a doufám, že také po vašem bivaku nezůstane naprosto nic, co do přírody nepatří. Pamatujte - ani stopa! Ale o tom snad jindy.


Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:S930 Vloženo: 2016-08-09 10:24:45 IP: 109.72.5.***
zdůrazňuji ....ANI STOPA.... a nemám žádných námitek
Autor:Rudolf Smetana Vloženo: 2016-08-09 09:19:13 IP: 81.30.243.***
...a teď je ten nejlepší čas se to naučit a vyzkoušet! Nebo si to zopakovat!
Autor:Světoběžník Vloženo: 2016-08-09 09:11:08 IP: 105.80.120.***
Váš článek mně opravdu zaujal. Netušil jsem, kam až se nocování pomocí hamaky dostalo, k jaké lehkosti a jednoduchosti. Terén je v Brdech samý kámen nebo samá voda. Chválabohu za tu vodu, alespoň zatím nemáme o pitnou vodu tady v Příbrami nouzi. V jiných oblastech ČR to zas tak jednoduché s pitnou vodou není. Takže určitě se podívám na hamaku na internetu, abych se o tom dozvěděl více. Kdo ví, třeba to zkusím taky...

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka