www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Vladimír Král: Nepoužil pan starosta města Příbram černé tlačítko příliš pozdě?

2017-11-22 08:02:37 | Mgr.Vladimír Král ©

32. zasedání Zastupitelstva města Příbram konané dne 13. listopadu 2017 bylo tak trochu přelomové. Pan starosta, jak sám připomněl, poprvé (dokonce v celé „polistopadové éře“) použil „černé“ tlačítko, kterým vystupujícímu zastupiteli odejmul slovo.

Foto

Zastupitel za Šanci pro Příbram Mgr. Vladimír Král.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Učinil tak, když jsem hovořil v rámci rozpravy o návrhu vyhlášky, zakazující provozování výherních automatů ve městě. Můj příspěvek reagoval mj. na způsob projednávání onoho bodu programu, kdy dokonce členka Rady města, která JEDNOMYSLNĚ doporučila zastupitelstvu návrh vyhlášky přijmout, prohlásila, že se s doporučením Rady neztotožňuje. Chápu, že to pana starostu mohlo rozladit, když členka Rady, nota bene místostarostka zvolená za stejný politický subjekt, občanům pootevřela dvířka k tomu, jak mají rozumět jednomyslným usnesením a doporučením politického vedení radnice. Zarazilo to i mne, ačkoli s názorem paní místostarostky nejsem zas až v takové kolizi. Nebylo už potom ani překvapením, že i další členové radniční koalice (za ANO) dávali najevo, že vyhlášku nepodpoří.

Nejsem tak naivní, že bych si dělal iluze o tom, jak se sbírají politické body, jak upřímně to někteří myslí se sliby občanům. Jak snadno se činí populární politická rozhodnutí v citlivých věcech, když je jistota, že budou přehlasována. Když je možné se spolehnout na opozici, že bude důsledná a jen nenápadně ji (pro jistotu) podpořit několika „nezávislými“ hlasy, třeba i z vlastní partaje. Představit se jako sympatický bojovník proti hazardu a utrpět porážku s hydrou klientelismu a korupce. Porážku, která je vlastně vítězstvím. Co je pro to třeba udělat? Jen přijmout v Radě města líbivé a veřejností oceňované doporučení a dát o něm hlasovat, zajistit, aby doporučení hlasováním neprošlo a ušetřit tak (nejen) městu peníze, a mediálně to využít ve svůj prospěch.

No, nekupte to. Vlk (veřejnost) se nažere a koza (město a provozovatelé hracích automatů) zůstane celá. Zvlášť, když lze i hlasy „proti“ z vlastních řad odůvodnit péčí o blaho města hodnou dobrého hospodáře a úplně racionálními argumenty.

Pan starosta je občas velmi bystrý – a pochopil, že můj diskusní příspěvek nechce obhajovat nulovou toleranci k hazardu v Příbrami (to by mu zřejmě nevadilo), ale upozornit veřejnost na to, s jak cinknutými kartami se s ní hraje. Inu – hazard. A to se mu do krámu vůbec nehodilo. Tak mne umlčel. Byl by býval ale asi udělal lépe, kdyby černé tlačítko použil mnohem dřív – ve chvíli, kdy jeho stranická kolegyně z Rady města dala, možná nevědomky, nahlédnout občanům pod pokličku hrnce, v němž se vaří těch 25 až 30 miliónů, a znevážila tak čistotu úmyslů některých pánů konšelů.

Nemám vůbec ambici radit panu starostovi, jak a kdy má využívat svého práva odejmout zastupiteli slovo. Ale musím se ozvat, pokud tak učiní v rozporu s jednacím řádem. Příslušný článek Jednacího řádu uvádí: „Nemluví-li účastník rozpravy k projednávanému bodu programu nebo překročí omezující opatření, může mu předsedající odejmout slovo. O námitce proti odejmutí slova rozhoduje zastupitelstvo hlasováním.“ K projednávanému bodu programu jsem nepochybně hovořil a pan starosta mi odejmutím slova znemožnil podrobněji vyjádřit názor, kterým podle svého nejlepšího vědomí a svědomí vyjadřuji zájem těch, kteří mne do zastupitelstva zvolili. Zastupitel má koneckonců právo vyjádřit se jak k samotnému problému, tak i k tomu, jakým způsobem se projednává. A nepřekročil jsem ani žádné omezující opatření, neboť takové nebylo stanoveno. Leda, že by třeba většina zastupitelů rozhodla, že se nesmí říkat pravda. To však nikde černé na bílém zaznamenáno není, ačkoli občas mívám pocit, jakoby právě tohle bylo pro některé kolegy zastupitele skoro nepřekročitelnou zásadou.

Přesto jsem rád, že pan starosta alespoň víc než zřetelně dal najevo, jak nakládá s názory, které se mu nelíbí. A udělal to veřejně, v přímém přenosu. Občané aspoň měli možnost vidět, jak se hazarduje s jejich hlasy a s jejich vůlí.

Mgr. Vladimír Král,
člen Zastupitelstva města Příbram
(Šance pro Příbram)


Mgr.Vladimír Král ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:tonda Vloženo: 2017-11-25 19:14:48 IP: 176.98.110.***
pane Kundero jste dost mimo,tyhle názory můžete taky zaslat na vládu.posl. sněmovnu atd. P. Kalouskovi knížeti atd.
Autor:S930 Vloženo: 2017-11-24 14:22:12 IP: 109.72.5.***
Josef Vacek: někdo Vám to zakazuje ?
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2017-11-24 10:40:58 IP: 193.35.102.***
S 930: proč nesmím o svém rodném městě hovořit jako o našem městě?
Autor:S930 Vloženo: 2017-11-23 14:21:56 IP: 109.72.5.***
Josef Vacek: Vy mluvíte o Příbrami jako o NAŠEM městě ?
Autor:Jana T. Vloženo: 2017-11-23 11:20:29 IP: 109.72.12.***
P.Králi, nepíšete pravdu. Zastupitelstvo jsem sledovala, vy jste nemluvil k věci a hystericky jste křičel. Nenávist k vedení radnice se Vám moc nedaří skrývat a je až směšné, jak hlasujete neustále proti všemu, například jako jediný proti převedení nejakých popruhů. Takže Váš přínos pro město je v čem, prosím?
Autor:Obyvatelka Pb Vloženo: 2017-11-22 22:37:29 IP: 109.72.12.***
Pane Vacku, pan Dvořák vám napsal: "...pokud byste byl starostou vy..." Takže nerozumíte nebo spíše nechcete rozumět napsanému.
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2017-11-22 22:09:50 IP: 176.98.110.***
Václav Dvořák: novela zákona o loteriích, která dává obcím pravomoci prostřednictvím vyhlášek rozhodovat o umístění hracích automatů a videoterminálů na katastru své obce byla přijata teprve v roce 2011. Tedy plných devět let poté, co jsem skončil svůj mandát starosty Příbrami.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2017-11-22 21:36:17 IP: 90.177.42.***
Josef Vacek: Jste jako obvykle mimo mísu. Zastupitelstvo má povinnost vyhlášku o hazardu projednávat každý rok - proto se dostává na program. Takže, pokud byste byl starostou vy, a chtěl dodržovat pravidla, jednalo by se o této vyhlášce každý rok i za vás. A jste mimo mísu i v další věci: kdo pobírá dávky a je přistižen při hře, přijde o peníze z dávek - tak to funguje již nyní.
Autor:M.Kundera6889 Vloženo: 2017-11-22 17:43:47 IP: 46.76.191.***
Nedivím se, že pan starosta zmáčkl tlačítko a pana Krále odstřihl. Jedním z příjmů rodiny Vařekových je dle obchodního rejštříku společnosti Ravak také příjem z hazardu. Je jedno z jakého příjmu se peníze sypou, hlavně že se sypou. I když žijeme téměř 30 let v demokracii, tak komunistické manýry typu umlčování protivníků je stále populární - holt co se v mládí naučíš, ve staří jako když najdeš. Může být rád, že mu vypnul jen mikorofon … . Moc chutná dobře, ale netrvá věčně. Vidění pana starosty je černobílé - buď jsi s námi nebo proti nám. Realita ale taková není a díky názorům druhých lidí se může člověk hodně věcí dozvědět a poučit se. To ale není případ současného vedení města. Když někdo nesouhlasí, současná radnice z něj udělá nepřítele státu číslo 1!
Autor:zdenek karkan Vloženo: 2017-11-22 16:47:26 IP: 109.72.2.***
Souhlasím s názorem p. Vacka - jedním z nejčastějších hráčů je"socka", která pobírá dávky, a hraním automatů se stává ještě daleko větší "sockou". Nevím, kdo z rozumných lidí může hrací automaty podporovat- snad jedině ten, kdo z toho má sám výhody, když hlasuje pro. Jsou jiné způsoby jak přijít k penězům, např. normální prací. To se týká nejen gamblerů, ale i lidí instalujících tyto pekelné stroje po Příbrami.
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2017-11-22 13:25:32 IP: 193.35.102.***
Václav Dvořák: pokud by hazard nebyl pro koalici ANO a TOP 09 silným tématem, neprojednával by se jeho možný zákaz v zastupitelstvu města již potřetí během tří let. Všechna hlasování ukázala, že finanční a vyjednávací možnosti hazardní lobby jsou velké. A v boji za udržení všech svých možnosti a výsad, umí vytvořit na konkrétní zastupitele našeho města, kteří mají rozhodovat o svých „hazardních“ vyhláškách, velký tlak. Příbram se stále nestala městem, ve kterém by hazard byl kratochvílí bohatších lidí, kteří můžou část svých příjmů investovat do této zábavy. V našem městě je stále masovým nástrojem sociální likvidace především chudé části příbramské populace. Nikdo z radních a zastupitelů se zároveň ani nepokusil zvednout téma vzniku licencovaných kasin, případně hráčských karet. Aby ten, kdo neplatí alimenty nebo pobírá sociální dávky, nemohl hrát. Ani toho jsme se však na jednání příbramského zastupitelstva nedočkali. Škoda promarněné šance.
Autor:J. Adámek Vloženo: 2017-11-22 09:18:08 IP: 95.105.59.***
Pane Vacku, pokud si vzpomínám, tak hlavními a velmi zřetelnými odpůrci zákazu hazardu v Příbrami jsou pánové Petr Větrovský (ČSSD) a Petr Kareš (Šance). Takže ta Vaše vysloveně neslušná a Vámi tak oblíbená řeč o "koulích" je evidentně tak trochu mimo. Kdyby Šance a ČSSD zákaz hazardu v Příbrami podpořily, možná by vše vypadalo tak trochu jinak. Navíc, problematika zákazu hazardu není černobílá jako ani svět není černobílý, ač to možná Vy sám tak vidíte.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2017-11-22 09:17:24 IP: 89.24.113.***
Pane Vacku, ukažte mi prosím, kde mělo ANO ve volebním programu plošné zrušení heren. Předem děkuji. My jsme měli "koule" na řadu nepopulárních změn, kterých se všichni naši předchůdci báli, aby nepřišli o přízeň. Jinak vás zdravím na dovolenou, v pracovní době byste sem jistě nepsal, tak ať máte hezké počasí.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2017-11-22 09:12:50 IP: 89.24.113.***
Pane kolego Králi, Váš článek není korektní. 6 členů RM hlasovalo jako na radě, jen místostarostka jinak. Řeknu Vám na rovinu, že i ve mně je toto téma "na hraně", nejsem zaslepeným zastáncem nulového řešení. Bohužel, tak jak je v našem ZM časté, debata klouzala po povrchu, zastupitelé se navzájem nesnažili rozumět argumentům druhé strany. Proto jsem ani nevystoupil. Mým hlavním problémem je totiž právní stránka věci - proč někomu hernu povolit a jinému ne. A zde je nejčistším řešením nulová varianta. Já osobně si umím představit fungování i dvou kasin ve městě. Ale k tématu článku. Vaše vystoupení totiž nebylo o podstatě problému, ale velmi vzrušeně jste kritizoval nejednotu v hlasování koalice, v souladu s usnesením RM. S prominutím - co je komu do toho? V řadě případů se stalo, že členové RM v ZM hlasovali jinak, než původně v RM. Jde samozřejmě o to, zda umějí logicky svůj myšlenkový posun odůvodnit. Ale to je opravdu hlavně věc jejich svědomí a jejich obrazu v očích voličů. Není to důvod k velmi rozhořčené diskusi v ZM. Tam měly z Vaší strany zaznít argumenty, proč herny ano či ne. A v tom jste byl zcela mimo téma. A navíc ten nemístný herecký patos...
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2017-11-22 09:02:37 IP: 46.135.21.***
Sliby se slibují a blázni se radují. Stávající radniční koalice vyhrála poslední volby rozdílem třídy mimo jiné i proto; že se rozhodla bojovat s hazardem. A voliči Vařekově týmu věřili, že to dokáže. Opak je pravdou a silná hazardní a hospodské lobby v Příbrami se usmívá. Stávající zastupitelé pro ni nepředstavují nebezpečí, slovy Mirka Topolánka nemají na tak klíčové rozhodnutí “ koule”.
Autor:Honza Vloženo: 2017-11-22 08:55:14 IP: 95.105.110.***
Probůh pane Králi. Vy jste takovej politickej filuta. Před volbami jste nás ve své bombastické a kdovíkým placené předvolební kampani krmili tím, že vrátíte do Příbrami úsměv a dobrou atmosféru a lidi vám to sežrali. Co děláte s Karešem teď? Dusno, dusno a zase dusno a to doslova při každém zastupitelstvu. Kdekoho urážíte, čím dál tím víc a taky řvete čím dál tím víc. To jste přinesli do Příbrami, nic víc! To už se fakt nedá poslouchat.
Autor:Světoběžník Vloženo: 2017-11-22 08:44:50 IP: 105.80.120.***
Pane Králi, snažím se, ale nějak mi uniká smysl Vašeho článku. Vás evidentně hlavně zajímá, jestli Rada města v záležitosti hazardu je nebo není ve svých názorech jednotná nebo jestli jednotně vystupuje nebo nevystupuje. Slyšel jste někdy něco o demokracii, o názorové pluralitě? Ona problematika hazardu se tady řeší už roky, není to zas až tak triviální, aby na to panoval jednotný názor. Spíš bych vám doporučil, abyste se tolik nezabýval vnitřními poměry vládnoucí koalice, ale raději se zabýval vnitřními poměry svého vlastního hnutí Šance pro Příbram, viz například konfrontační vystupování neřízené střely Kareše, který neustále někoho sprdává, naposledy nového ředitele SZM, který se ještě za těch pár dní nestačil ani rozkoukat.
Autor:J. Adámek Vloženo: 2017-11-22 08:25:38 IP: 95.105.59.***
Pane zastupiteli Králi. Možná se budete divit, ale jsou lidé, kteří sledují jednání zastupitelstva velmi pozorně. Tak nám tu nelžete! Vy jste totiž nehovořil, jak píšete, ale ve svém příspěvku o hazardu jste doslova řval jak u nějakého lidového soudu, až mi tady z toho drnčely reprobedny. Naprosto souhlasím se starostou, na jeho místě bych to černé tlačítko taky zmáčknul a počkal bych, až se zase zklidníte.

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka