www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Vánoce v hornickém domku, Štědrovečerní šichta a výstava havířských betlémů

2017-12-11 08:40:55 | PaedDr. Josef Velfl ©

Vánoce v hornickém domku a Štědrovečerní šichta v Prokopské štole na dole Anna je název programu pořádaného Hornickým muzeem Příbram od pondělí 11. prosince, který potrvá až do pátku 22. prosince 2017 od 9 do 16 hodin, při němž se mohou návštěvníci, zejména ti nejmenší, přenést do dob havířských předků na Příbramsku před sto a více lety.

Foto

Hornický domek.
(Foto archiv)

Poté, co zavítají do hornické chalupy na Březových Horách, si budou moci prohlédnout v interiéru tohoto stavení tradiční hornickou vánoční výzdobu, podívat se na ukázky původních zvyků a rukodělné tvorby a zároveň si tuto činnost také vyzkoušet; například zhotovování betlémových figurek, plastik hornických patronů, pečení a zdobení dekorativního perníku, lití olova a další. V letošním roce je pro návštěvníky připravena také ukázka pracovního Štědrého dne – tzv. Štědrovečerní šichta v Prokopské štole v areálu dolu Anna, kam se návštěvníci dovezou důlním vláčkem slavnostně vyzdobenou štolou. Bude následovat nadílka v podzemí u stromečku v těsném sousedství nejhlubší jámy březohorského rudního revíru (1 600 m), zpěv koled, a na každého z příchozích bude čekat na památku drobný dárek. Snahou muzea je připomenout dobu někdejší slávy příbramského hornictví v dávné minulosti spojenou s těžbou stříbra a olova, kdy si havíři fárající i na Štědrý den chtěli vytvořit vánoční atmosféru na svých pracovištích a takto prožít tento významný svátek.

Pro Příbramsko byla typická rovněž tvorba betlémů ovlivněná dosti často lidovým uměním zdejších horníků, o čemž se mohou přesvědčit návštěvníci letošní výstavy hornických betlémů s podtitulkem „S třemi králi k jesličkám“, která nabídne také několik nej. Prezentován bude například jeden z nejstarších a zároveň největších betlémů, tzv. Bartošův, s desítkami figurek, který vznikal od 2. poloviny 19. století a muzeum ho získalo v roce 1996 na aukci, a tímto způsobem jej zachránilo před vývozem do zahraničí. K vidění bude dále Svatá rodina a Tři králové z tzv. Vyskeřského betlému datového do druhé poloviny 19. století, z doby největšího rozmachu místních stříbrných dolů. Jeho autorem byl horník – řezbář Antonín Mácha. Vzpomínaný betlém spolu s dalšími v minulosti obešel takřka celou Evropu na mnoha zahraničních tematických výstavách. Expozice v Příbrami představí práce výtečných místních řezbářů, zpravidla horníků, drobné figurky z chlebové hmoty, textilu, keramiky a také poprvé vystavovaný model Svaté Hory, zhotovený z takřka tří tisíc kusů špejlí o celkové délce 850 metrů. Výstavu více než 20 betlémů pořádanou Hornickým muzeem Příbram ve spolupráci se Spolkem Příbramští betlémáři lze navštívit v příbramském Zámečku - Ernestinu až do 7. ledna 2018, a to od 9 do 17 hodin.
PaedDr. Josef Velfl ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka