www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Václav Dvořák: Postřehy ze zastupitelstva

2018-11-07 08:32:14 | Ing. Václav Dvořák, MBA ©

Píši své první postřehy nikoliv z pozice zastupitele a radního, ale jen řadového občana. Nicméně občana, který má hluboko v paměti posledních 25 let příbramské politické historie a má čtyřletou zkušenost z praktického řízení města. Občana, kterému není jedno, kam se jeho město ubírá, a který má dostatek rozumu a sil k vlastnímu pohledu na věc.

Foto

Ing. Václav Dvořák.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Základní poselství občané politikům sdělili formou voleb. Jednoznačným vítězem voleb se stalo ANO, které oproti minulým volbám posílilo o 2 zastupitele. Voliči posílili i TOP, a to o 1 mandát. Obě strany mají dohromady 17 zastupitelů z 25 a já vůli voličů rozumím takto: POKRAČUJTE, jsme s vámi spokojeni. Je to také v souladu s volebním heslem ANO: ještě není hotovo, pojďme to dotáhnout. Uměl bych si představit posílení staré koalice – v případě programové shody – o další zastupitele. Nové zastupitelstvo je pohodové, nebudou tam pánové Řihák, Šedivý, Kareš…

Listopadové ZM bylo vyvrcholením měsíčního povolebního hledání další cesty. Kdo se domníval, že díky jednoznačným volebním výsledkům bude koalice hotová v neděli po volbách, byl asi zklamán. Byli jsme svědky manévrování vítěze voleb, který nejdříve nabídl TOP 2 místa řadových radních. Znalí vědí, že je propastný rozdíl v pozici řadového radního oproti starostovi či místostarostům. Při hlasování v radě sice má každý stejný hlas, ale: uvolnění členové rady mají ke své činnosti čas a peníze (jsou placeni), mají k ruce aparát, mají informace a porady mimo RM, chystají materiály do RM. A mají také pravomoci, dané vnitřními předpisy, které řadoví členové rady nemají. Není tedy divu, že TOP tuto nabídku odmítla.

Po předvídatelné reakci TOP nabídlo ANO další variantu, a to byla široká koalice-nekoalice za účasti KSČM. Nabídku vedle KSČM přijali pouze Příbramáci pro Příbram. Tato varianta vzbudila na diskusních fórech obrovskou nevoli a lidé se začali ptát, proč má být vyměněna koalice s TOP za koalici s účastí KSČM. Starosta se vyjádřil, že spolupráce s TOP byla „místy k nevydržení“. KSČM po této reakci občanů od účasti v radě ustoupila a místo komunistů zaplnila ODS. Tato varianta byla konečná.

Pan starosta tvrdí, že v Příbrami žádná koalice není. Můžeme členům rady říkat jak chceme, ale všude tomu říkají koalice. Pan starosta emotivně zdůvodňoval, že nechce, aby koalice válcovala opozici. Nevím, proč to říká, protože naše stará koalice se chlubila tím, že opozici naslouchala a brala za své její správné připomínky. Rovněž řekl, že nechce uzavírat „politické handly“. Za svoji osobu říkám, že jsem za 4 roky působení v RM žádný politický handl neudělal. A naposledy, starosta řekl, že úkolem politiků je vytvářet problémy, komplikovaně hledat jejich řešení, a následně přijímat špatná řešení. Postup ANO po srozumitelném výsledku voleb mi připadá jako praktická ukázka této věty.

Při hledání příbramské (ne)koalice se zcela odhlédlo od programových průsečíků, řešily se jen personálie. Vítěz voleb říká, že programy jsou téměř shodné. To si nemyslím, navíc by ztratilo logiku, aby kandidovaly různé strany. Připomenu pár příkladů: Příbramáci pro Příbram chtějí zvrátit daň z nemovitostí do dřívější podoby. Celé minulé období nás jejich kandidát Petr Kareš za vše kritizoval. ODS i Příbramáci pro Příbram jsou proti rekonstrukci bazénu, jak ji připravila stará rada. Nediskutovalo se, co s příjmem za prodej podílu v Příbramské teplárenské, nediskutovalo se, zda platí záměr staré rady tento příjem investovat do přestavby budovy RD. Jsou to všechno naprosto zásadní věci, ve kterých mělo ANO shodu s TOP. Význam má jistě i „lidský soulad“. Že měl pan Švenda nějaké chyby? Určitě měl a já mu je také někdy vytýkal. Ale měl i velké přednosti. Chyby dělal také starosta, místostarostka nebo já, dělali jsme je všichni, nikdo z nás nebyl superman. Důležité je, aby to pozitivní výrazně převážilo, aby byla cítit dobrá vůle, znalosti, zodpovědnost. Já jsem to v naší koalici cítil.

Nakonec musím dodat jednu věc. Většina zastupitelů, zvolených za ANO, jsou mí kamarádi, kvalitní lidé, mám je rád. To mi ale nebrání vyjadřovat svoje názory či nesouhlas s nějakým postupem. Je na nich, zda moje slova, dobře míněná, přijmou či ne, zda se připouštějí jiné názory. Mým cílem není podpora či nepodpora jakéhokoliv seskupení, ale dodržet smysl slibu zastupitele: „v zájmu města“. Říkat a psát můžeme cokoliv. Jde o to, zda to na druhé působí věrohodně. Ale nejvíce platí, že skutečnou pravdu nám ukáže až budoucnost.

Václav Dvořák


Ing. Václav Dvořák, MBA ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:xxx Vloženo: 2018-11-08 12:53:36 IP: 109.72.12.***
"Komunální politika je jiná než ta celostátní" hlásal náš pan starosta před volbami. To že se v Příbrami nyní hraje podle Burešových not, je zcela evidentní. Snad se někdy dozvíme, jestli to náš pan starosta dělá z přesvědčení, z alibismu, nebo ze strachu. p.s. omlouvám se, po 30-ti letech, se opět bojím podepsat.
Autor:S930 Vloženo: 2018-11-08 12:26:46 IP: 109.72.5.***
IT: což se může velmi rychle stát
Autor:IT Vloženo: 2018-11-07 22:31:08 IP: 176.62.232.***
Jeden:taky životní postoj o), ale pro mě nepřijatelný.S tímto postojem nám můžou klidně vládnout i Cinani o)))
Autor:Jen jeden z mnoha Vloženo: 2018-11-07 21:52:46 IP: 109.72.12.***
Ono to nebude tak hrozné, jak se tu zase dramatizuje. Za pár měsíců si na povolební jednání občan ani nevzdechne, ale bude se dívat na to, co se aktuálně ve městě a s městem děje. Tyhle všechny chytré řeči a názory jsou jen vlnkami v rozbouřeném moři, které se stejně ustálí. Dejte jim už všichni pokoj, přestaňte přihlouple pořád vytahovat strašáka Bureše, mluvit o estébácích, nadávat pořád na komunisty. Skoro všichni jste v rodině komunistu měli. A všichni komunisti taky nebyli hajzlové. Můj děda tedy nebyl. Neschvaluji komunistickou stranu, ale taky se z nich nepo..... Vedení města ať se v dalších čtyřech letech ukáže a pak nadávejte, když bude za co.
Autor:IT Vloženo: 2018-11-07 14:54:40 IP: 176.62.232.***
Jana: vaše argumenty jsou jak propagandistické bláboly...p.Dvořák to sice napsal moc hezky,ale ku prospěchu Pb by bylo,kdyby měl sílu ty věci zvrátit.
Autor:Karel Vloženo: 2018-11-07 14:37:12 IP: 193.84.7.***
Tak jsem si myslel, pane Dvořáku, že patříte do Burešovy sekty se vším všudy, co k tomu patří. A mile jste mě překvapil.
Autor:jana Vloženo: 2018-11-07 14:25:00 IP: 109.72.4.***
Hezký článek, jen přemýšlím, asi nikdo nezná odpověď na to jak by se případně zachovala TOPka, nebo jiné strany, které by dosáhly stejného výsledku jako ANO.Teď určitě budou tvrdit, že by nabídly ostatním místa místostarostů atd...Silný mandát prostě vítězi patří a je na něm jak s ním naloží. My si prostě počkáme čtyři roky a pak vyhodnotíme ve volbách. Důležité je že současné vedení radnice opustili destrukční politici Kareš,Řihák a další a tím by mělo být rozhodování kultivovanější...No tak uvidíme.Poděkování za kultivaci příbramské radnice patří i Vám pane Ing. Dvořáku.
Autor:Richard Hadač Vloženo: 2018-11-07 13:21:22 IP: 194.213.41.***
Článek je napsán s nadhledem odpovídajícím čtyřleté zkušenosti na Radnici a s tím související pochopení komunální politiky. Opravdu se stalo poprvé, kdy téměř bez výhrad čtu tyto řádky, bohužel jste si ale přece jen neodpustil si do někoho "kopnout". Nadhled a zkušenosti s děním v komunální politice jste již pravděpodobně získal, ale dle mého Vám ještě stále schází objektivní pohled na celkové dění ve společnosti - lhát se dnes stává normou, po malých krůčcích je nám odkrajována díl po dílku demokracie, morální hodnoty se stávají nicotnými a vše je měřitelné jen ekonomickou silou a s tím i souvisejícími právními kroky .... Co s tím? Buď se k těmto hodnotám vrátíme sami vlastními silami, nebo nám naše děti, vnuci či pravnoučata právě tyto zapomenuté hodnoty připomenou a právě oni je vybojují zpět. Jen doufám, že se jim nestane to co nám, kdy si necháváme vše toto ukrást za bílého dne bývalými agenty StB apod.
Autor:IT Vloženo: 2018-11-07 13:06:48 IP: 176.62.232.***
Jestli si nekdo naivne myslel,ze politika Ano "Uchopení moci" se praktikuje pouze na vládní úrovni,tak, bez expresivniho vyjádření,se hluboce plete.Kdyby to pribramaci věděli dopředu,jak povolební vyjednávání dopadne,vsadím kudlu,ze Ano by těžko vyhrálo.Tady máte výsledek strarostovy:Nepolitické politiky.Neomezené muže vládnout sám o)))
Autor:Zdeněk Šlehofer st. Vloženo: 2018-11-07 12:32:42 IP: 176.98.110.***
Václave, velmi trefně popsáno.
Autor:Jiří Paul Vloženo: 2018-11-07 12:07:20 IP: 37.188.155.***
Václave! Tvůj trefný vhled do situace jen potvrzuje, jaká je škoda nejen pro ANO, ale hlavně pro Příbram, že už nepokračuješ na radnici. Budeš tam noc chybět... díky moc za tyhle řádky, mluvíš mi z duše!
Autor:Jan Cikler Vloženo: 2018-11-07 11:40:36 IP: 80.95.106.***
Václave díky. Popsáno přesně, bez emocí.
Autor:Rudolf Smetana Vloženo: 2018-11-07 10:48:29 IP: 81.30.243.***
Napsáno jasně, stručně, konkrétně. Je škoda, že hned v povolebních jednáních o podobě sestavy RM Příbram se tolik prosadila osobní averze mezi mnohými zastupiteli města. Mě, občanovi, je opravdu lhostejné, jestli si někdo s někým nadává do debilů, jestli někdo na někoho žárlí ... . Tím samozřejmě nechci říct, že nevnímám citlivost a důležitost mezilidských vztahů v pracovní , ale i v ryze osobní rovině. Od zastupitelů však požaduji hlavně výsledky, důstojnou reprezentaci občanů a snahu realizovat jejich požadavky, pokud je to v kompetenci a možnostech radnice. Zároveň chci připomenou právě zvoleným zastupitelům města, že navenek město nereprezentuje jen jeho starosta a radní, ale všech 25 zastupitelů. Připomínám za sebe i za mnoho občanů! "Politici se nepodporují (krom kampaně), politici se kontrolují!"

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka