www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Václav Dvořák: Postřehy ze zastupitelstva

2018-09-12 07:35:25 | Ing. Václav Dvořák ©

Toto jsou moje poslední Postřehy z pera zastupitele a radního – v nadcházejících volbách již nekandiduji. Moje příští články budou od nezávislého občana a ekonoma.

Foto

Příbramský radní Ing. Václav Dvořák.
(Foto Pavlína Svobodová, DiS. ©)

O příbramské dění jsem se zajímal od devadesátých let, mám v sobě celou historii naší polistopadové politiky, a budu v tom pokračovat. A moc bych si přál, aby noví zastupitelé, zejména radní (rada města činí většinu rozhodnutí ovlivňujících život v městě), pokračovali v trendu, který nastolila končící koalice.

Jaké bylo poslední zastupitelstvo tohoto volebního období? Pro zajímavost jsem se napřed podíval do Postřehů ze září 2017. Před rokem to bylo zoufalství, nyní to byla pohoda. A to jsme měli na jednání přes 40 bodů! Myslím, že jedinou šmouhou byla absence 1/3 zastupitelů (přesně 8). Svou pozici největšího absentéra potvrdil exstarosta Josef Řihák a opět mu sekundoval druhý největší absentér Ivan Šedivý – dvě hlavní postavy bývalé oranžovo-modré koalice (oba chyběli i v červnu, Josef Řihák i v květnu… raději nepokračovat). Na druhou stranu asi málokomu vadila absence Petra Kareše.

Zajímavé bylo, jak jednání proběhlo hladce a rychle (skončili jsme před půl devátou večer), ačkoliv bylo hodně, a dokonce složitých, bodů. Diskuse se rozběhla až u bodu úpravy zřizovací listiny Centra sociálních a zdravotních služeb (CSZS), kdy pan Král rozporoval zařazení některých akcí pořádaných CSZS pro seniory do hlavní činnosti. Důvodem navrhované změny jsou ustanovení zákona o rozpočtových pravidlech, účetní a daňové předpisy. Pan Král měl určitě v něčem pravdu, nicméně z toho udělal „bramboračku“, ve které si nakonec protiřečil, a která mi jako odborníkovi trhala uši. Podstatou problému je, zda město chce, aby CSZS dělalo volnočasové akce pro seniory za symbolické ceny, nebo ne – obě varianty jsou legitimní! Pokud ano, je nutno počítat s tím, že je víceméně hradí město z vlastní pokladny, a musejí být ve zřizovací listině vyjmenovány v tzv. hlavní činnosti (to byla podstata úpravy zřizovací listiny). Kdyby to se mnou pan Král předem zkonzultoval, mohlo to být srozumitelnější. Ale asi se vařil předvolební guláš.

Další diskuse se rozhořely kolem žádostí několika občanů o dodatečné povolení prodejů bytů v Milínské ulici. Žádosti měly návaznost na akci, kdy město v roce 2016 za symbolickou cenu prodalo stávajícím nájemníkům několik desítek bytů v domě na rozhraní Dlouhé a Milínské ulice (já jsem tehdy s tímto prodejem nesouhlasil). Žadatelé v roce 2016 nesplnili podmínky pro odkup (byli to dlužníci města) a nyní dodatečně žádali o možnost byty odkoupit. Zastupitelé Šance se jich zastávali a žádali o shovívavý přístup. S takovým postojem jsem vyjádřil nesouhlas a připomněl jsem zastupitelům, že když jsme přebírali vládu nad městem, tak v městské realitní kanceláři panoval neuvěřitelný chaos a „bordel“, v jehož důsledku v rámci nápravy zastupitelstvo svolilo odepsat přes 30 mil Kč promlčených pohledávek! Rozhodně nechci, aby se tento stav opakoval. Jsem šťastný za současný pořádek a myslím, že spoluviníci tehdejšího stavu si zvláštní dárky od města v podobě bytu „skoro zdarma“ nezaslouží.

Zbytek jednání proběhl v atmosféře víceméně jednotného hlasování v souladu s návrhy rady města. Hladce prošla i upravená pravidla pro poskytování dotací od města na rok 2019. Provedl jsem v nich několik úprav, které dále zpřesňují jejich čerpání i kontrolu využití. Schváleny byly i jednotlivé dotační programy s navrženými částkami dotací. Drobná diskuse proběhla jenom kolem programu na vrcholový sport. Každý z diskutérů měl svoji pravdu, objektivní pohled neexistuje. Já si myslím, že to nejdůležitější je, aby se dotace na vrcholový sport rozprostřely rovnoměrněji než dříve a skončily skutečně u dětí a mládeže. Celkově ve věci dotací udělala naše koalice obrovský krok kupředu. Je to ale nekončící proces – ostatně jako vše.

Co mohu říci jako končící zastupitel závěrem? Určitě nemám pocit, že se nám podařilo vše, nač jsme sáhnuli. Ale to je přece normální. Ale velká většina věcí se povedla. Za symbol vlády naší koalice považuji to, že se na nás nenalepil žádný skandál (ani skandálek), který by proti nám mohli využít naši oponenti – snažili jsme se dělat věci poctivě, jen v zájmu města a jeho občanů. Žádná teplárna, rozprodej majetku, prodej polikliniky, souběžné skandály ve velké politice… Druhým symbolem je radikálně jiná ekonomická pozice města, kdy jsme najednou lídrem Středočeského kraje, ostatní nám mohou závidět.

Víte, v ekonomické oblasti to je těžké. Testoval jsem si, kdo z mých profesních kolegů (ekonomů, auditorů, daňových poradců) žijících v Příbrami něco ví o ekonomice města. Nikdo nevěděl nic. Nové stavby, opravené silnice či školy, parky a sportoviště – to je vidět, to občan nějak hodnotí. Je to ale podobné, jako když vidíte, že se soused ukázal s novým autem. Nevíte, zda si na ně našetřil, zda je má na leasing či úvěr, nebo je má jenom půjčené. Nicméně říkáme si: ten se má. Velmi povrchně si to říkáme! Příbramáci mohou být pyšní na to, jak na tom nyní jejich město je. Může se to ale rychle změnit a občan to téměř nemůže poznat – to jsem tímto chtěl trochu smutně říci. A před městem jsou opravdu velké úkoly, kdy neprofesionalita napáchá velké škody. A v rámci předvolební kampaně slyším velkohubé výroky mimo ekonomickou realitu města…

Zejména v prvních dvou letech se naše opozice urputně snažila, aby koalici rozeštvala a odstavila – vlastně ani neměla jiný zájem. Zdatně jí v tom ze zákulisí sekundoval exstarosta Josef Vacek. Prorokoval koalici krátký život a tvrdil, že tak málo odborné vedení, jako nyní, ještě město nemělo. Také nám v internetových diskusích sdělil, že v politice do budoucna končí. Jako znalý člověk říkám, že tak odborné vedení město ještě ve své polistopadové historii nemělo. Naše menšinová koalice vydržela celé volební období. A Josef Vacek st., příbramský vrchní plkopithekus, opět kandiduje…

Jasně vyjadřuji svoje přesvědčení, že jediná budoucnost, která pro mne má logiku, srozumitelnou pro občany, je i budoucí pokračování současné koalice. Samozřejmě – pokud jí občané dají dostatečný mandát ve volbách. Takže milí Příbramáci – šťastnou volební ruku.

Ing. Václav Dvořák,
zastupitel za ANO


Ing. Václav Dvořák ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:alena Vloženo: 2018-09-16 07:00:25 IP: 37.188.156.***
i já přeji Příbramákům šťastnou ruku ve volbách, výsledky dosavadní koalice jsou tím nejlepším ukazatelem a doporučením pro nás voliče
Autor:tonda Vloženo: 2018-09-14 17:54:48 IP: 176.98.110.***
Pane Dvořáku máte jedničku z hvězdičkou, za ten supr článek.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2018-09-14 12:32:35 IP: 94.125.216.***
Jiří Holý: je-li diskuse vedena v zájmu věci a s erudicí (a to tady bylo), je energie vložená do diskuse přínosem:-) I já děkuji za práci pro město panu Jiřímu Holému.
Autor:Jiří Holý Vloženo: 2018-09-14 10:51:53 IP: 89.24.173.***
Děkuji panu Dvořákovi za tento článek a hlavně za úsilí a energii, kterou nejen do nápravy městských financí vložil. On ví, že jsme kvůli financování sportu vedli mnohdy bouřlivější diskkuze, ale díky i za ně. Věřím, že ohledně návrhu p. Krále na přesun akcí pro seniory do ziskových činností už máme všichni jasno. Nic na tom nemůže změnit ani urputné přesvědčování, že šlo vlastně o něco jiného.
Autor:Martina H. Vloženo: 2018-09-14 10:38:34 IP: 109.72.12.***
Panu Dvořákovi patří velký dík za narovnání ekonomiky města po exstarostovi Šedivém. Ing. Václav Dvořák je prostě profesionál.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2018-09-13 23:05:07 IP: 94.125.216.***
Richard Hadač: Máte pravdu v tom, že moje povědomí o ekonomice města před 4 roky nebylo o moc jiné, než jak mi nyní sdělili mí kolegové. Nicméně ten celkový marast a zoufalství jsem viděl (mohutný rozprodej majetku, kauza 1.polikliniky, politická nekorektnost). Já jsem ale svým vyjádřením chtěl jen naznačit, že je všeobecně rozšířené, že Příbramáci, včetně ekonomů, o ekonomickém stavu města téměř nic nevědí, a že pozice městského ekonoma je dost nevděčná. Ale když už jste ty dvě doby srovnal, tak jistá nekorektnost tu je. Před námi se věci zamlčovaly a překrucovaly, rozpočty se (ve srozumitelné podobě) nezveřejňovaly, rozpočtové výhledy (skutečné) se nedělaly - to vše jsem viděl. Pan Šedivý sděloval občanům, jak je na tom Příbram dobře a jaký máme dobrý rating. Nebyla to pravda a to podstatné z ratingu (10x dražšího než je ten náš) zamlčoval (otázka je, zda tomu byl schopen rozumět). V nynější době jsou občané zcela objektivně informování a zastupitelé, samozřejmě včetně těch opozičních, dostávají rozsáhlé ekonomické rozbory. Ale nikdo z nich se na nic neptá - asi by jim bylo nepříjemné uznat tu velkou změnu... A děkuji Vám za přání do budoucna.
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2018-09-13 22:05:44 IP: 46.135.24.***
Richard Hadač: Richarde, stavba obchvatů měst se většinou dělá na etapy. Jako příklad bych uvedl stavbu druhé části obchvatu Chrudimi a Slatiňan bude zahájena koncem letošního roku 2918. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má hotovou projektovou dokumentaci, posouzení EIA a vykupuje poslední pozemky pod plánovaným komunikacemi. A stavba navazuje na první etapu budovanou v letech 2012- 2015. Je to samozřejmě politický risk, ale podobný tomu, kdy obce odmítly železniční dráhu a zastávku na svém území a následně dlouhá léta se to podepsalo na jejich rozvoji (Nový Knín). A také v Příbrami má odmítání obchvatu svou tradici, v padesátých letech za předsedy MěNV Františka Junka a také v roce 2006 neschválením dokumentu EIA za starosty Josefa Řiháka. Proto osobně podporuji zahájení stavby.
Autor:milan.milan Vloženo: 2018-09-13 12:11:02 IP: 109.72.0.***
Souhlasím - začal jsem jako odezvu na předchozí.. Omlouvám se a do této diskuze se již nezapojuji.
Autor:J. Hodrment Vloženo: 2018-09-13 10:47:39 IP: 176.98.110.***
Vážení pánové, poprvé Josefe Vacku, poté milane.milane a následně Richarde Hadači. V diskusích na tomto serveru je slušností si vykat, a to bez ohledu na ten či onen názor, na ten či onen nick (pokud se nejedná o již si tykající přátele či přítelkyně), padni komu padni. Takže se na Vás obracím s důraznou žádostí, abyste tento základní společenský úzus nadále dodržovali. Redakce
Autor:Richard Hadač Vloženo: 2018-09-13 08:31:49 IP: 194.213.41.***
Václav Dvořák: V článku uvádíte: „...Testoval jsem si, kdo z mých profesních kolegů (ekonomů, auditorů, daňových poradců) žijících v Příbrami něco ví o ekonomice města. Nikdo nevěděl nic...". Možná máte pravdu, ale úplně jste opomněl, že přesně v této pozici jste se ocitl vy před čtyřmi roky, kdy jste společně s dalšími naprosto nepolíbenými vstoupili na Radnici hlavním vchodem. Nyní již možná chápete a porozuměl jste „JAK CHUTNÁ MOC“. Jsem Váš dlouhodobý kritik (týká se pouze veřejných funkcí a s tím souvisejících činností), přesto Vám přeji do časů budoucích mnoho štěstí a zdraví. milan.milan: Jako malý kluk na písečku, prostě v dětství ti někdo sebral na písečku lopatičku, ostatní ti nakukali, že to byl ten zlý střapatý kluk a od té doby se to s tebou veze. Josef Vacek: Jako člověk velmi často souhlasící s Vašimi názory musím sám za sebe konstatovat, že z člověka s kritickým myšlením a z potencionálního opozičního zastupitele Josefa Vacka se před volbami stal z části politik, který se nevyhraňuje (popř. velmi, ale velmi opatrně a obecně) proti svým politickým oponentům a z části (a tomu se mi nechce věřit) člověk "plný obav". Snad se mýlím. Za TYTO následující řádky asi budu pranýřován mnohými Příbramáky (Josef Vacek, Ivan Fuksa...), ale ve věci JV obchvatu "jsme/jste" skočili na lep a přistoupili na vydírání zástupců ANO-vlády a další generace nám dají co proto, cože jsme to tenkrát učinily za ptákovinu (jen kus obchvatu, zafixování Milínské, navedení dopravy do centra ...).
Autor:milan.milan Vloženo: 2018-09-13 07:36:42 IP: 109.72.0.***
Tak když už si tykáme.. Tak já nejsem Pepčo kandidát žádné politické strany, hnutí, ani nezávislý kandidát do zastupitelstva. Nemám tedy potřebu se s tebou utkávat v klání. Jsem pouze občan Příbrami, který vidí, slyší a pamatuje si. Tuhle odpověď už skoro dokážu napsat taky - už jsem jí v diskuzích četl mnohokrát. Naprosto nepochybuju, že máš město "zmáklé" a že víš, jak se v politice chodí - bez toho to nejde dlouhodobě dělat. Kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti. A kdo to jen trochu neumí dělat obratně, politicky skončí. U tebe je to 50/50 - spoustu bordelu si za sebou nechal a přesto jsi definitivně politicky neskončil. Nehodlám tady dál spamovat diskuzi pod článkem pana Dvořáka. Zároveň se ale nechci jen tak smířit s tím, že by ses do aktivní politiky v Příbrami vrátil. Líbí se mi aktivita syna, nicméně měl bych obrovskou obavu o nezávislost jeho názorů. Opět opakuji, uvidíme po volbách.
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2018-09-12 22:55:48 IP: 46.135.24.***
milan.milan: příbramská teplárna je díky mojí osobě dvacet let v provozu a dodává příbramským občanům relativně levné a ekologicky vyrobené teplo. A také díky kvalitním právním zástupcům města, pražským advokátům JUDr. Františku a JUDr. Václavovi Mrzenových, dokázala radnice pod mým vedením zabránit “loupeži za bílého dne”, kdy správce konkursní podstaty JUDr. Tomáš Pelikán chtěl protiprávně prodat městský majetek za cca 70 milionů korun. A nyní se tento dvacetiletý spor blíží ke konci, aktuálně má teplárna hodnotu 262 milionů korun a pokud se prodá jednomu ze sedmi známých zájemců, bude mít město Příbram z této transakce čistý zisk minimálně 60 miliónů korun. A tyto finance budou dobrou vzpomínkou na exstarostu Josefa Vacka, který se dokázal vzepřít velkému nadnárodními bankovními kapitálu, různým podvodníkům a také policejním provokacím v souvislosti s dokončením a provozem teplárny. A politicky za to tvrdě zaplatil, pomluvami, dezinformacemi o své osobě a také nezakrytým pokusem o krominilazaci. Jinak za těchto šedesát až sedmdesát milionů korun bude mít město konečně možnost opravit třeba historický objekt budovy Rudných dolů nebo se pokusí za rozumné peníze opravit plavecký bazén. A i když se nedostanu do zastupitelstva města, stále budu člověkem, který bude svému městu rozumět a znát jeho problematiku daleko lépe než 95% současných a troufám si říci také 95 % budoucích zastupitelů města. A pokud se nebudeš bát odtajnit, tak si s Tebou dám rád rozdám ve veřejné předvolební debatě o všech tématech života města. A jsem si jistý, že neobstojíš.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2018-09-12 22:35:13 IP: 37.188.179.***
Děkuji těm, kteří vnímají moji práci a ocenili ji. I přes doporučení paní jany jedinkrát zareaguji na pana Vacka. Nevím, proč sem taháte svůj soudní spor s mým synem - řešte naše vztahy. Troufnu si odhadnout, že jsem byl prvním příbramským zastupitelem, který ze své vůle oznámil na jednání zastupitelstva, že má s městem uzavřenou nějakou smlouvu - čas tedy nic nového neukáže. Myslím, že tato spolupráce (mimo práci neuvolněného radního) se městu bohatě vyplatila. A nakonec - již mnohokrát jsem zde sdělil, že ten, kdo názorově a jednáním uhnul, jsem za demokratické doby nebyl já, ale politické strany. Nebylo pro mne "nesnesitelně lehké" z těch dvou falešných stran vystoupit. Trápilo mne jejich selhání, to, jak v lidech mažou důvěru v politiku a nabytou demokracii. Na svou čest prohlašuji, že ze svých zásad při správě věcí veřejných jsem nikdy neuhnul ani o milimetr a tak to zůstane i do budoucna. Kdo ví, že to někdy bylo jinak, nechť to sem napíše.
Autor:milan.milan Vloženo: 2018-09-12 21:17:46 IP: 176.98.110.***
Přesně tak, volby ukáží. A já se těším na povolební komentáře pana Vacka. Nemám totiž absolutně strach z toho, že by jeho strana po debaklech posledních let na všech úrovních zázračně ožila a dostala byť jediné křeslo v zastupitelstvu. Ano pane Vacku, vy jste byl sakra odborník, vy jste totiž nedával smlouvy příbuzným na nuzných pár tisíc, vy jste rovnou pronajímal obchody v Pražské ulici na desítky let, promrhal teplárnu za stovky milionů, no nic.. nemá cenu pokračovat, Příbramáci si pamatují, ne že ne..
Autor:Zdeněk Šlehofer st. Vloženo: 2018-09-12 20:32:24 IP: 176.98.110.***
Václave, díky za Tvoji dosavadní výbornou práci pro město Příbram. Volební výsledky ukáží, kolika lidem záleží na pokračujícím rozvoji města.
Autor:Martin Vloženo: 2018-09-12 17:13:23 IP: 109.72.4.***
Ačkoliv jsem dlouhodobě voličem jiné politické strany a s hnutím ANO mírně řečeno "nesympatizuji", nemohu Vám upřít práci, kterou jste pro Příbram vykonal a vlastně mě docela mrzí, že již kandidovat nebudete. Stejně jako Vy bych byl pro zachování stávající koalice, která do Příbrami vnesla poměrně zásadní obrat, minimálně co se chování k občanům týče, leč zasvěcení s velkým despektem hovoří o jistém mladém muži, který se již nemůže dočkat až pevně uchopí otěže moci. No mohu si o tom myslet cokoliv, ale pokud se tak skutečně stane, mohu již s předstihem konstatovat-lépe už bylo. Přeji všem šťastnou ruku při podzimních komunálních volbách a Vám pane Dvořáku vše dobré v pracovním i osobním životě.
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2018-09-12 15:38:43 IP: 193.35.102.***
Jana: chápu, že Vaším přáním je mít v opozici krotké a poslušné zastupitele. Takové, kteří se dají koupit za dotační titul v oblasti kultury, sportu nebo nějakou malou městskou zakázkou. Takto by s lidovci v příbramském zastupitelstvu nikdo zacházet nemohl. Pokud zlomíme "politické prokletí" posledních let, budeme sebevědomou a kvalifikovanou opozicí. Na rozdíl od většiny "pouťových" kandidujících jsme si vědomi toho, že s pozicí zastupitele spojena obrovská právní a ekonomická odpovědnost. Jinak Váš bonmot o "zapšklém" Vackovi je opravdu falešný. Jak může být politicky neúspěšný někdo, kdo byl v minulosti trojnásobným starostou města a navíc po dvě volební období statutárním náměstkem hejtmana a radním Středočeského kraje.
Autor:jana Vloženo: 2018-09-12 15:02:25 IP: 109.72.4.***
Škoda času a vzduchu v plicích reagovat na zapšklého a neúspěšného Josefa Vacka. Doporučuji všem na jeho příspěvky nereagovat.
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2018-09-12 14:54:01 IP: 193.35.102.***
Václav Dvořák neodolal pokušení si ve svém posledním článku z pozice radního a zastupitele do mojí osoby opětně "kopnout". Od svého vítězství na Okresním soudu v Příbrami a na Krajském soudu v Praze v žalobě na ochranu osobnosti, podaného jeho synem a známým příbramským advokátem JUDr. Markem Dvořákem, jsem se snažil držet křehké „politické“ příměří. Pokud bych byl opravdu takovým „vrchním plkopithekusem“, jak mne ve svém článku označuje ing. Václav Dvořák, patrně bych nebyl třeba schopen obhájit svoji důkazní pozici v rámci zmíněného soudního jednání. Nechci se opětně vracet k „nepotismu“ Vařekovo radnice a zajímavým obchodním a pracovním smlouvám pro rodinné příslušníky, přátele a mediální kamarády. Je jenom otázkou času než se s nimi celá příbramská veřejnost seznámí. Pak bude čas a prostor tento nešvar okomentovat. Nicméně na svém tvrzení o politicky a odborně nejslabším „polistopadovém“ městském zastupitelstvu si nadále stojím. Navzdory skutečnosti, že respektuji odbornost některých zástupců příbramského ANO, starosty ing. Jindřicha Vařeky, místostarostky Mgr. Aleny Ženíškové a také radního ing. Václava Dvořáka. A uznávám, že by jeho ekonomická odbornost byla i pro nové zastupitelstvo přínosem. Nicméně stále mám problém s jeho častou a z mého pohledu „nesnesitelnou lehkostí“ změny politických barev týmů a idejí (KSČ, ODS, Unie svobody, nezávislý na kandidátce ANO).
Autor:Mgr. Zorka Brožíková Vloženo: 2018-09-12 11:21:34 IP: 194.228.59.***
Kolega Dvořák popsal situaci přesně a výstižně. Mohu jen souhlasit.

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka