www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Václav Dvořák: Postřehy ze zastupitelstva

2018-05-23 10:36:18 | Ing. Václav Dvořák ©

Květnové zastupitelstvo mělo jen pár bodů a měli jsme naději, že skončíme brzo. Nakonec se jednání protáhlo na 3 hodiny, ačkoliv na programu nebyl žádný zvláště zajímavý či složitý bod. Zajímavá – alespoň pro mne – byla spíše atmosféra jednání a také bod „různé“. Vnímám to tak, že se blíží nové volby a že si některé strany či jednotlivci chystají své výchozí bojové pozice.

Foto

Příbramský zastupitel Ing. Václav Dvořák.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Jediný důležitější bod byl hned na začátku. Zastupitelstvu byl předložen návrh střednědobého výhledu rozpočtu do konce roku 2020. Je to takový hrubý nástin budoucích rozpočtů města, který zastupitelům umožňuje vidět a plánovat finance města do větší dálky, než jen do konce roku. Budoucí rozpočty by z něj měly vycházet, byť jej nemusí přesně kopírovat. Cílem výhledu je umožnit zejména dobře plánovat investice, neboť od nápadu k jejich realizaci uplynou zpravidla 2 – 3 roky. Ve výhledu (v bloku plánovaných investic) byla mj. zachycena rekonstrukce aquaparku a rovněž s ní související plánovaný úvěr ve výši 250 mil. Kč.

Do diskuse se přihlásili dva zastupitelé za Šanci a kritizovali právě tento úvěr, přičemž diskutoval zejména Petr Kareš. Na jednu stranu pochválil zpracovaný materiál, na druhou sdělil, že jsme si na aquapark měli našetřit více a že nemůže souhlasit s tak velkým a dlouhodobým úvěrovým zatížením. Připomněl jsem mu, v jaké finanční situaci město bylo, když začala vládnout současná koalice, že současný bazén zásadní rekonstrukci potřebuje. A že i tak dle rozpočtového výhledu městu zůstanou rezervy, které jako ekonom považuji za dostatečné. Starosta zopakoval další pravdu, a sice že současný provoz bazénu je hluboce ztrátový a že nám hrozí podobný technický malér, jako se nedávno stal na zimním stadionu. Pan Kareš trval ve svých dalších vystoupeních na tom, že on již dávno upozorňoval na to, že si máme na tuto rekonstrukci šetřit, my jsme nedbali jeho rad a on s takovým úvěrem nesouhlasí. Ačkoliv jsou diskuse s kolegou Karešem zoufale neproduktivní, tak jsem mu klidně argumentoval tím, že si nepamatuji, že by kdykoliv při schvalování rozpočtu navrhoval omezit nějaké výdaje a místo toho více šetřit. Naopak, právě on vždy patřil mezi největší „rozdávače“ s odůvodněním, že se přece nyní městu daří dobře (aniž by na tom měl sebemenší zásluhu). Shodou okolností tuto svoji pověst v několika dalších bodech květnového zastupitelstva potvrdil. Přesně na něj pasuje pořekadlo: káže vodu a pije víno.

V závěru svých vystoupení jsem připomněl, že ratingová agentura ve své poslední zprávě za rok 2016 (za 2017 se teprve zpracovává) spočítala jako maximální hranici úvěrového zatížení Příbrami 500 mil. Kč. Já vidím jako únosnou polovinu – a s tím výhled počítá. Nejde ale jen o úvěr - je také nutno říci, co bude s bazénem, aby se nemusel třeba i zavřít. Zodpovědný pohled je pohled v souvislostech, s potřebnou odbornou hloubkou, bez emocí a divadla pro voliče. Petr Kareš místo toho předváděl povrchnost a naprostou nekompatibilitu svých vyjádření. Do diskuse se nezapojil bývalý rozpočtář města Ivan Šedivý, ani nikdo z přítomných zastupitelů ČSSD (aby řekli, co se jim nelíbí a navrhli nějaké úpravy). Přesto rozpočtový výhled nepodpořili, stejně jako celá Šance a paní Stefanidesová. Výhled schválilo 15 zastupitelů.

Další body se týkaly už jen převodů nemovitostí a opět v nich perlil zejména Petr Kareš. Např. byl projednáván prodej dvou slepých konců chodeb v křížovém domě, které jsou jakýmsi omylem v katastru evidovány jako jednotky, velikost asi 10m2. Bez elektřiny, vody, odpadů – prostě kousky chodby. SVJ v tomto domě je chce pro své potřeby za pár tisíc Kč koupit a mít tam sklad. Pana Kareše napadlo tam vybudovat služebnu městské policie. To je šetření na aquapark v jeho podání. A to ještě nebylo vše… Nebudu to zde popisovat, je to pro silné nervy – dívejte se na jednání zastupitelstva.

Za zajímavý považuji bod „různé“. Zahájil jej poměrně ostrý útok Petra Větrovského na místostarostu Švendu za nějaká jeho vyjádření na sociálních sítích ohledně vyjednávání dotace na Rally Příbram. Moc jsem nevěděl oč jde, protože sociální sítě nepoužívám. Každopádně je již několik zastupitelstev zřetelně vidět, že úhlavním soupeřem pana Větrovského je právě místostarosta a asi celá TOP – přehlédl by to jen slepý. Pan Větrovský se rád opírá i do mé osoby (což lehce unesu) a tentokrát sdělil, že stále opakuji, že bývalá koalice dělala VŠECHNO špatně. Nic takového jsem nikdy neřekl. Ale klidně zopakuji, že hospodařili špatně, jako amatéři, a my jsme převzali město s vyluxovanými financemi a ještě horšími tendencemi. Přitom právě současní zastupitelé za ČSSD a ODS ani jednou nepodpořili naše ozdravné rozpočty, které město dovedly do současného dobrého stavu.

Podobnou předvolební přípravu jsem registroval ze strany Šance. Jejich ústředním terčem je zase starosta. Každý zastupitel má samozřejmě právo se ptát na věci z života a řízení města. Ono je ale ptát se a ptát se. Buďto se ptám tak, že se chci něco dozvědět a zašlu otázky třeba den předem – těžko může mít starosta celé město v hlavě. Ale také se dá ptát tak, aby pokud možno vypadal adresát otázek jako blbec – a to byla viditelná snaha zastupitelů Šance. Myslím, že starosta svoji roli ustál a že se ztrapnili spíše tazatelé.

Nakonec jedna smutná zajímavost. Na začátku jednání nás bylo z 25 zastupitelů jen 22. Opět chyběl lídr ČSSD Josef Řihák, který má suverénně nejvyšší absence ze všech zastupitelů – asi 30%. Po 2 hodinách jednání byla v průběhu bodu „různé“ vyhlášena přestávka. Během ní odešlo dalších 8 zastupitelů, takže jsme dokončovali ve 14. Nezůstal nikdo z bývalé radniční koalice. Asi i to je signál o tom, že volební období končí…

Ing. Václav Dvořák,
zastupitel za ANO


Ing. Václav Dvořák ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:l.Šlehoferová Vloženo: 2018-05-24 18:05:40 IP: 176.98.110.***
Sledovat pana Kareše je hotové utrpení. Když pominu jeho příšernou češtinu,tak jeho příspěvky jsou pod hranicí normálnosti. Při minulém zastupitelstvu hovořil o katastrofálním stavu bazénu. O tom jak ve sprchách teče střídavě vařící voda a po té nečekaně studená a pod. Jasně z toho vyplývá, že technologie jsou na hranici udržitelnosti. A najednou se vyjádří, že se má rekonstrukce odložit a našetřit více peněz .Podle mého úsudku na sebe jen upozorňuje a plácá hlouposti bez rozmyslu.
Autor:IT Vloženo: 2018-05-24 15:12:37 IP: 176.62.232.***
Filip:zas ty nepresne informace o) podívejte se,jaké mají v Písku rekonstruované městské ubytovny a s jakou kapacitou o)
Autor:IT Vloženo: 2018-05-24 15:10:47 IP: 176.62.232.***
Martina: chce to pečlivě číst o)
Autor:IT Vloženo: 2018-05-24 15:10:11 IP: 176.62.232.***
Zdenek: taky vás neznám,to,ze nechodím na kramusaky,skluzavky pro děti apod.neznamená,ze nevím co ce v městě děje o)
Autor:Filip Vloženo: 2018-05-24 14:17:00 IP: 109.72.12.***
IT: Shodujeme se, že je potřeba zastavit dlouhodobý úbytek obyvatel města. Lamentováním a konzervací bazénu v současném stavu toho stěží dosádnete. Příbram sice nemá pozemky pro novou průmyslovou zónu a tím podporu soukromých investic, ale Ani Písek s rostoucím počtem obyvatel nestaví městské sociální byty.
Autor:Martina H. Vloženo: 2018-05-24 11:28:36 IP: 109.72.12.***
IT:Nesledujete akce pro veřejnost k rekonstrukci aquaparku, neznáte předchozí ani nynější cash flow... Co se nejprve poinformovat a potom teprve psát. Děkuji.
Autor:Zdeněk Šlehofer st.. Vloženo: 2018-05-24 09:02:06 IP: 176.98.110.***
Pro IT: nevím co jste, ale nesledujete akce a přesto diskutujete o hospodaření města.
Autor:IT Vloženo: 2018-05-23 17:03:20 IP: 176.62.232.***
Filip:jestli není spíše zvraceny ten úbytek obyvatel,jelikož není kde bydlet o))).A Písek sem vůbec neváhejte,protože kdyby PB měla tolik vlastních lesů a pozemků jako Písek,měla by taky napořád vystaráno.
Autor:IT Vloženo: 2018-05-23 16:59:59 IP: 176.62.232.***
Dvořák: O projidani,či neprojidani peněz s vámi nemůžu diskutovat,jelikož neznám předchozí,ani nynější cash flow.Akce nesledují,ale pro děti asi dobrý.Novák taky dobrý.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2018-05-23 14:48:34 IP: 83.208.153.***
IT: Mýlíte se. Staré vedení si v posledním roce svého fungování už muselo vzít provozní kontokorent 20 mil na to, aby hradilo běžné výdaje města(platy, elektřina...). Ten se splatil až za nás, opožděně a jen díky radikální změně hospodaření. Tím nepopírám to, že celkové úvěrové zatížení města nebylo velké, ale trendy jej směřovaly k prudkému nárůstu - tak hovořily i ratingy. Jiná města si berou investiční úvěry, tento byl na jídlo. My si nyní můžeme dovolit úvěr na aquapark právě proto, protože jsme zásadně styl ekonomiky města změnili a trendy jsou dobré. Splatili jsme staré dluhy, našetřili a zároveň hodně investovali a opravovali. Co je na tom nelogického? Jestli jste si nevšimnul, kolik bylo veřejnosti přístupných akcí k rekonstrukci bazénu (kde byla možnost se vyjádřit), tak dění ve městě málo sledujete. Vaše otázka k bytům není kacířská. Je ale fakt, že s dezolátním bazénem se něco, a rychle, dělat musí! Nechceme další havárii, jako byla na ZS. A bohužel, na všechno nebudou peníze nikdy. Bytová výstavba probíhá nyní v Březnické, kde jsme prodali dezolátní a většinově neobydlené domy. Že staví soukromník mi vůbec nevadí. Souhlasím s Vámi v tom, že byznys s ubytovnami a dotacemi je nemorální.
Autor:Filip Vloženo: 2018-05-23 13:24:10 IP: 109.72.12.***
IT: Vaše logika je poměrně zvrácená. Příbram bazén (aquapark) již má, nerozhoduje se o stavbě nového. Město musí řešit špatný stav svého majetku a rozhodovat jakým způsobem ten stav zlepší. Flikování nikam nevede, což se potvrdilo v předchozím období. Místo údržby a oprav existujícího majetku má město stavět sociální byty, když mělo v roce 2000 cca 37tis. obyvatel a v roce 2016 necelých 33tis?! Příbram nepotřebuje žádné byty, proto je zde prakticky ani žádný developer ve větším rozsahu nestaví, narozdíl např. od Písku. Aby město stavělo sociální byty při úbytku obyvatel je nejhloupější názor, co jsem zde za poslední dlouhou dobu četl. Příbram hlavně musí být atraktivní město pro mladé i starší tak, aby tu chtěli skutečně žít a aby nebylo pouze levnou zaprášenou ubytovnou vedle Prahy.
Autor:Filip Vloženo: 2018-05-23 13:15:37 IP: 109.72.12.***
IT: Vaše logika je poměrně zvrácená. Příbram bazén (aquapark) již má, nerozhoduje se o stavbě nového. Město musí řešit špatný stav svého majetku a rozhodovat jakým způsobem ten stav zlepší. Flikování nikam nevede, což se potvrdilo v předchozím období. Místo údržby a oprav existujícího majetku má město stavět sociální byty, když mělo v roce 2000 cca 37tis. obyvatel a v roce 2016 necelých 33tis?! Příbram nepotřebuje žádné byty, proto je zde prakticky ani žádný developer ve větším rozsahu nestaví, narozdíl např. od Písku. Aby město stavělo sociální byty při úbytku obyvatel je nejhloupější názor, co jsem zde za poslední dlouhou dobu četl. Příbram hlavně musí být atraktivní město pro mladé i starší tak, aby tu chtěli skutečně žít a aby nebylo pouze levnou zaprášenou ubytovnou vedle Prahy.
Autor:IT Vloženo: 2018-05-23 11:56:48 IP: 176.62.232.***
Pořád nechápu argument: hospodarili úplně blbě,kasa byla vymmetena, ale díky tomu nemoznymu hospodaření není město skoro vůbec zadlužené a my si mužem seknou úvěr na pár mega na bazén o))) nějak mi uniká logika....navíc, proč mesto ( jako většina jiných mest) neudělala referendum k bazénu???? A dovolím si kacirskou otázku, za ty miliony místo velkolepé investice ( ne,ze by to bazén nepotreboval),nebylo by důležitější vybudovat nějaké startovací,sociální byty,aby ve městě nemusel,mimo jine,na chudobě bohatnout Stavus???

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka