www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Václav Dvořák: Postřehy ze zastupitelstva

2017-12-14 09:18:57 | Ing. Václav Dvořák ©

Prosincovému zastupitelstvu kraloval rozpočet. Byl to poslední rozpočet tohoto zastupitelstva, další již budou schvalovat noví zastupitelé. Jednání bylo klidné, nic se zbytečně neprotahovalo. Jediný rozruch mohly vzbuzovat nesrozumitelné příspěvky Petra Kareše ze Šance pro Příbram. A vlastně druhým vzruchem byla osoba pana Králíčka, prezidenta Spartaku Příbram, o kterém se mluvilo v několika bodech.

Foto

Příbramský radní Ing. Václav Dvořák.
(Foto Město Příbram, Pavlína Svobodová)

Rozpočet je asi každoročním nejdůležitějším usnesením zastupitelstva. Udává základní směřování města pro další rok. Připravoval jsem již čtvrtý, přičemž každý z těch minulých byl něčím zvláštní. Ten poslední se vyznačuje velkými změnami v číslech na straně příjmů i výdajů, obrovskou částkou věnovanou investicím a opravám. Přitom tyto akce jsou méně závislé na očekávaných dotacích, než tomu bylo v minulosti. Můžeme si to na jednu stranu dovolit, protože hospodaříme dobře a našetřili jsme si velkou sumu peněz. Na druhou stranu prudce rostou i mandatorní výdaje, zejména osobní náklady, navíc město připravuje mimořádnou investici nového aquaparku. Vše je to potřeba vyvážit, je potřeba vidět na několik let dopředu.

Nachystal jsem si pro zastupitele důvodovou zprávu, ve které jsem vysvětlil východiska tvorby rozpočtu, jeho základní parametry a změny oproti minulému. Zdůraznil jsem, že plánovaný schodek je kryt námi našetřenými prostředky, nikoliv rozprodejem majetku nebo úvěrem. Sdělil jsem, že rozpočet počítá do budoucna s velkými rezervami jak na samotné fungování města (na horší časy), tak i na stavbu aquaparku. Zmínil jsem se, že správnost našeho dlouhodobého postupu potvrdila ratingová agentura, která posunula Příbram za výsledky roku 2016 o několik ratingových stupňů výše. Poděkoval jsem také těm zastupitelům, kteří se zúčastnili předjednání rozpočtu. V závěru svého úvodu jsem oznámil, že v rozpravě ještě navrhnu několik úsporných opatření, na kterých jsme se ve vedení města dohodli. A začala diskuse, které podivně kraloval Petr Kareš.

V prudkém vodopádu řeči sdělil, že rozpočet je celkově špatný, že kopíruje rozpočet státu, kdy v dobrých letech je navrhován v deficitní podobě. Že zanedbáváme školství, jsou tam rezervy v podceněných daňových příjmech, plánuje se zbytečně na právní poradenství, máme podfinancovanou městskou policii, jsou zcela špatně plánovány rezervy starosty a místostarostů... A cože jsem si to dovolil vyjmenovávat, kdo ze zastupitelů se jak angažoval při přípravě rozpočtu, kde jsem já byl posledních 20 let atd atd. Intenzivně se vypovídal, ale návrh na změnu nepodal žádný.

V replice jsem mu nejdříve řekl, že nechápu, co tím nesourodým vystoupením chtěl říci, zvláště když nic nenavrhnul. Většina jeho komentáře byla navíc zcela jiné podstaty, než když kritizoval rozpočet na jeho předjednání. Klidně jsem mu vysvětloval, že jeho přirovnání k rozpočtu státu je absolutně mimo, protože zatímco stát se zadlužuje, tak my jsme se uplynulé 3 roky jenom oddlužovali, navíc jsme si našetřili, a nyní část ušetřených peněz využijeme na velké investice a opravy. Řekl jsem, že rozpočet byl chystán ruku v ruce s přípravou nového rozpočtového výhledu, který brzy předložím. Bude důkazem o tom, že zastupitelé, kteří přijdou za pár měsíců po nás, budou mít dobrou výchozí pozici a nebudou muset řešit (jako my před 3 roky), z čeho zaplatit platy zaměstnanců úřadu. Řekl jsem mu, že sice máme vyšší daňové příjmy, ale také nám výrazně rostou výdaje na platy a v roce 2018 navýšení platů zcela „sežere“ navýšení daňových příjmů.

Pokud jsem čekal od pana Kareše ocenění za vysvětlení, byl jsem naivní. Dozvěděl jsem se od něj, že na rozpočtu možná jiní pracovali více než já. Poznal jsem, že vnímá rozpočet jako hromadu čísel bez nějaké vnitřní logiky a pochopil jsem, že nemá cenu mu dále něco vysvětlovat. Diskuse poměrně rychle skončila. O přestávce se doladily detaily navrhovaných úprav, v jejichž důsledku se zejména snížil deficit ze 108 na 91 mil Kč a šlo se hlasovat jak o jednotlivých navrhovaných změnách, tak o rozpočtu jako celku. Šance pro Příbram jednotně nepodpořila vůbec nic, ale aniž cokoliv jiného navrhla. Celkový rozpočet města nepodpořil také Petr Větrovský, který nepodpořil ani navrhované snížení deficitu. Ani on ale nepodal nějaký pozměňovací návrh.

Jak jsem již zmínil, často bylo vyslovováno jméno pana Králíčka – představitele Spartaku. Nyní žádal jménem Spartaku o dotaci na provoz a byla to již třetí žádost Spartaku v tomto roce. Žádost získala jen 8 hlasů. Já jsem se zdržel, protože kdyby každý klub v městě použil zdůvodnění spočívající ve špatném zacházení s kluby ze strany státu, měli bychom na stole desítky žádostí se stejnou mírou oprávnění. To nic nemění na mém názoru, že se jedná o velice významný příbramský sportovní klub a že areál Spartaku je chloubou města.

Zajímavější byla potom snad již jen diskuse, která se opět týkala pana Králíčka. Pan Větrovský se dotázal rady města, proč jej jmenovala do sportovní komise a trochu za toto rozhodnutí radu města pokritizoval. V odpovědi jsem mu řekl, že považuji Spartak za silný příbramský klub, který si zaslouží účast v komisi stejně, jako jiné významné kluby, které v komisi zastoupení mají. Navíc se Spartak vzorně stará o areál hřišť, která užívá, a který patří městu. Zároveň vnímám oprávněnou kritiku sportovní komise na slabou spolupráci pana Králíčka s komisí. Starosta rovněž vyjádřil, že to bylo rozhodnutí „na hraně“. Budoucnost ukáže, zda bylo rozhodnutí rady správné či ne.

Na závěr zmíním vystoupení jednoho občana, bydlícího v blízkosti hřiště Spartaku. Silně kritizoval nedodržování provozního řádu sportoviště, rušení klidu. Bohužel již na jednání nebyl pan Králíček, aby mohl reagovat. Nevím, kde je v této věci přesně pravda. Myslím ale, že by se měl pan Králíček trochu zamyslet nad tím, z čeho pramení vůči němu tolik kritiky. Kdyby nebyla, měl by Spartak v Příbrami o kousek lepší pozici, a o to mu jistě také jde.

Přeji všem zájemcům o příbramskou politiku klidné svátky, zdraví a dobrý rok 2018.

Ing. Václav Dvořák,
zastupitel za ANO


Ing. Václav Dvořák ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Honza Bystřický Vloženo: 2017-12-21 10:23:37 IP: 109.72.12.***
tonda:Řešení je výměna.Na radnici))))))))))
Autor:Vlado Srnka Vloženo: 2017-12-20 17:32:11 IP: 109.72.12.***
Filipe, cena 100 euro za metr čtvereční kostek je cena, za kterou vykupují použité dlažební kostky v Německu! Za tuto cenu je prodávala jedna nejmenovaná firma kolem roku 2000 do Německa! Takže dnes už bude možná jiná. Je pravda, že některé kostky se teď používají. Parkoviště Hvězdička, u nemocnice. Kde jsou ale kostky a obrubníky ze silnic které se dělaly v roce 2015. Mariánská, Březnická, K Dolu Marie. Mám fotodokumentaci, jak se vybírají a odvážejí. Kde je tento materiál? Jen pro zajímavost cena za starý historický žulový obrubník je asi 1 000euro. A tu cenu mám z odborných kruhů. Takový už dnes nikdo nevyrobí! Nikde v depozitech města Příbram tento materiál není! Není také v Německu?
Autor:Filip Vloženo: 2017-12-20 10:37:04 IP: 109.72.12.***
Pane Srnko, připadá mi, že si z nás děláte srandu. Obhajujete své porovnávání a dále uvádíte ceny za naprosto rozdílné položky. Jednu za pouhé dláždění bez materiálu a druhou za pokládku asfaltového povrchu včetně materiálu a práce. Navíc obojí zcela mimo vámi prvně uváděnou nesmyslnou cenu 100E/m2. Mě nevysvětlujte co je ceník stavebních prací, raději si sám lépe ověřte skutečnosti, než budete psát nesmyslné příspěvky. Pod nemocnicí je dlážděný povrch zcela neopodstatněný, je to komunikace mezi paneláky a ne centrum či pěší zóna. Prašný a hlučný povrch z žulových kostek je tam nevhodný. Souhlasím zde s použitím asfaltu.
Autor:tonda Vloženo: 2017-12-18 19:36:26 IP: 176.98.110.***
řešení je asfalt
Autor:tonda Vloženo: 2017-12-18 19:13:14 IP: 176.98.110.***
Dobrý večer p. adamec to nemyslíte vážně co jste napsal!!!
Autor:Honza Bystřický Vloženo: 2017-12-18 15:13:13 IP: 109.72.12.***
F.Adamec:Tak místo Adámka Adamec.Taky dobrý Inge.nýre ))))))))))
Autor:IT Vloženo: 2017-12-17 18:47:40 IP: 176.62.232.***
Dvorak-čtěte špatné,v mém textu není o tom,ze vás příspěvek je blábol,ani čárka.To zde zvládají jiní.
Autor:F.Adamec Vloženo: 2017-12-17 16:31:34 IP: 176.98.110.***
Pro "tondu". Je to sice marná snaha, ale pokusím se situaci vysvětlit. Níže kladete otázku, kde jsou žulové kostky z Nováku. Pan Šlehofer Vám odpověděl. Jsou na Hvězdičce-parkoviště asi pro 30 vozidel.Když jsou pohřby, musí smuteční hosté někde parkovat.Poměrně dost žulových kostek je použito na Nováku na schodech a po obvodu rybníku v části pro vstup od dětského hřiště. Jsou tam vydlážděná místa pod deštníky.Vy víte o nějaké volné parcele v Příbrami,která patří městu a může na ní být parkoviště ? Na sídlišti je přeci situace úplně stejná, také není dost parkovacích míst.Měl by jste sledovat zastupitelstva a číst pozorně "Kahan" a potom by jste neplácal hlouposti.
Autor:Honza Bystřický Vloženo: 2017-12-17 12:22:13 IP: 109.72.12.***
Občan Pb:Třeba už Vlado Srnka procitnul.A co na to Adámek ?
Autor:Občan Pb Vloženo: 2017-12-17 11:10:33 IP: 176.98.110.***
Postřehy pana Dvořáka nejsou mým oblíbeným čtivem, ale je to jeho právo se vyjadřovat podle svého a jeho voličům se to jistě líbí.Co není úplně v pořádku je,že s předsedou důležité komise města spolu diskutují prostřednictvím webu Přibramsko.eu,nikoliv osobně, třeba na jednáních této komise, nebo na zastupitelstvu, kde se rozpočet projednává.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2017-12-17 09:30:55 IP: 83.208.153.***
IT: Špatně čtete - já jsem neřekl, že tady není prostor pro DISKUSI. Ale nepovažuji za vhodné tady rozebírat něco na několik stránek - abychom se dobrali podstaty věci a potřebných souvislostí. Myslím, že příspěvek, který je tady na 10 řádek je už tak-tak, aby neunavoval. O složitějších věcech se má mluvit, ne psát (sem). Jestli chcete moje zdejší vyjádření hodnotit jako bezbřehé kecy, tak prosím.
Autor:IT Vloženo: 2017-12-16 16:51:46 IP: 176.62.232.***
Jak jako tu na diskuzi není prostor??? Platforma - plosina,nebo názorová základna o))...jestli to pak tady není jen o bezbrehych kecech a když někdo mluví konkrétně,tak je to blbe,no to potes o)
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2017-12-16 11:14:54 IP: 83.208.153.***
Vlado Srnka: Vláďo, tady není platforma pro rozbory! Zdejší diskusi považuji za vhodnou k tomu, aby komunální politici vyjevili své názory těm, co to tady čtou a diskutují. Nicméně na okraj... Nevadí ti oprava hřbitovní zdi, ale cena. Copak ty víš, co se za ty peníze opraví??? Rozpočet je hlavně rozdělovník peněz, přičemž se samozřejmě dělá na základě požadavků odborů města a jeho organizací. A je pak na odborech, aby za ty přidělené peníze udělali co nejvíce muziky. U parkoviště Čechovská nám vítěz soutěže oznámil, že od vysoutěžené zakázky odstupuje a další v pořadí to již nechtěli. Město nic nezrušilo a muselo dělat novou soutěž. Já si myslím, že zrovna toto ze své komise víš! Nebudu to tady dál rozebírat, známe se dost dobře a má se spolu mluvit, ne si psát.
Autor:Vlado Srnka Vloženo: 2017-12-15 19:15:07 IP: 109.72.12.***
Filipe, neporovnávám hrušky a jeblka! Porovnávám povrchy vozovek. A ceny znám. Asfalt metr čtvereční asi 500 kč a cena dláždění je zhruby asi také 500. Mám to od firem které se tím zabívají. Konkrétně firma ČNES.Když spočítáme ceny za metr asfaltu v Příbrami jsme ale někde uplně jinde. Existuje takzvaný Ceník stavebních prací. Tam si najdete uplně všechno. Ceník je bohužel zpoplatněný, tak se musíte dívat u někoho, kdo má přístup. A od tud znám ceny. A také výkopů, pokládání kabelů, potrubí, dopravních značek, cena dělníků atd.Prostě všeho, co se děje na stavbách. U kostek a asfaltu mluvím hlavně o životnosti. Podívejte se na nedávno provedené opravy komunikací. Mariánská byla vydlážděna od 2. světové války. Úředník rozhodl, že sa tam dá asfalt. Okamžitě se začala ulice propadat a dnes je tam asi osm záplat. Během několika let se spoje rozpadnou a bude se dělat znovu.A kde jsou kostky z Mariánské ulice? A z ulic K Dolu Marie, Březnická? Ptal jsem se pana starosty v roce 2016 a dodnes jsem nedostal odpověď. Proč? No nikde nejsou, vypařily se!
Autor:Vlado Srnka Vloženo: 2017-12-15 19:01:11 IP: 109.72.12.***
Václave, nedělám unáhlené soudy. Říkám svůj názor. Nevadí mi oprava zdi hřbitova v PB, ale cena! Sám jsem vám posílal fotky rozpadající se zdi. Nám JAA se bude dělat kdy? A lidi mají jezdit po tomtu tankodromu? Proč jste teda nenavrhli rekonstrukci JAA? Je navržena ulice Prokopská, po které se dá jezdit celkem dobře. Neodpověděl si mi na cenu a výběrové řízení na parkoviště v Čechovské. Proč se nízká cena zrušila a vysoká je v pořádku? Proč byly firmy vyřazeny? Takových to projektů je v rozpočtu zpousta. Např úprava zahrady MŠ Okružní 1,2 mil,Perníková chaloupka výměna dlažby na terase a oprava 1,5mil,MŠ Hradební oprava terasy a schodiště 1 mil Kč. A takto bych mohl pokračovat hodně dlouho. Podle mého názoru jsou tyto práce předražené a někdy zbytečné.
Autor:tonda Vloženo: 2017-12-15 18:06:01 IP: 176.98.110.***
Dobrý večer p. šlehover starší jo zadek zdvihám chodím po Příbrami dost.nechte si ty kecy.Dĺáždění na T.G.M silnic hruza. Vím to vše podělal p.Řihák a spol. Co je platné parkoviště Hvězdička? Znáte situaci třeba Na Rynečku? asi ne.jste fakt mimo.My ,co tady bydlíme nemáme šanci zaparkovat.Co vy na to?
Autor:Jana Vloženo: 2017-12-15 14:14:54 IP: 109.72.4.***
Pan Kareš je ten co všechno ví, všude byl a zná recept na každou situaci. Bohužel ji zatím nikde neukázal. Neúspešný učitel , neúspešný politik, neúspešný místostarosta, který si léčí své komplexy povídačkami na Fonce, či na jedníní zastupitelstva. On , který kritizuje všechny kolem jen ne sebe si klidně nechá zaplatit za jakousi poradenskou činnost a pak stejně svého chlebodárce potopí.Doporučovala bych jeho psychiatrické vyšetření a léčení, aby se jeho psychický stav nehoršil a případně ohrožoval ostatní
Autor:S930 Vloženo: 2017-12-15 13:04:18 IP: 109.72.5.***
Je s podivem, že velký rétor Kareš zaštiťující se obhajobou "vobčanů" (ano, to jste mohli slyšet z jeho úst pokud jste byli přítomni či sledovali on-line) se po druhé přestávce již na jednání nedostavil. Tedy vypovídal se, byť jednotlivé jím vyřčené věty postrádali návaznost a odešel. Úsměvné. Domnívám se, že trpí nějakou chorobou. Je velká škoda, že p.Větrovský neuvedl proč mu vadí, že byl p.Králiček jmenován do sportovní komise. To by bylo samo o sobě zajímavé. Úsměvná byla i jeho pochvala starosty k vysvětlení onoho jmenování a příznání si, že politická rozhodnutí jsou zapotřebí. Úsměvné. Že by pochopil ?
Autor:zdeněk karkan Vloženo: 2017-12-15 09:42:34 IP: 109.72.2.***
žula je žula a ta je nezničitelná, jen to chce občas trochu porovnat
Autor:Zdeněk Šlehofer st. Vloženo: 2017-12-14 20:28:04 IP: 176.98.110.***
Pro "tondu": to musíte zvadnout zadek a jít se podívat po Příbrami. Např: parkoviště (nové!) Hvězdička, prostory Nového rybníku včetně žulových obrubníků (dříve již použitých)a to vše bylo "uloženo" za letním kinem. Dále musíme počkat na dokončení nových parkovacích ploch v oblasti Drkolnova a u nemocnice. Snad se objeví nějaké žulové kostky (staré) i tam. Za letním kinem je jich stále mnoho neočištěných. Ty které město znova použilo očistili vězni.
Autor:tonda Vloženo: 2017-12-14 18:37:11 IP: 176.98.110.***
dobrý večer p.Srnko.Vite vůbec, proč se pořád mění povrchy?Jednoduchá odpověď.Aby firmy měly zakázky a práci.Žiju v Příbrami dost dlouho.Vemte si jednu akci nebo dvě silnice od Uranu nahoru k nemocnici.!!!!!!!Atd.Co se týče dlažebních kostek.V arealu rybnika Novák jich byly byly tuny.Kdepak asi jsou.
Autor:Filip Vloženo: 2017-12-14 18:06:08 IP: 109.72.12.***
Pane Srnko, na to že jste předseda dopravní komise máte zajímavé názory. Porovnáváte životnost kamene dlažebních kostek s životností asfaltového povrchu... není to náhodou porovnávání hrušek s jablky? Porovnával jste také někdy kolik stojí provedení opravy 1m2 asfaltové komunikace s 1m2 ručně dlážděné komunikace? Jistě víte, že i kostky se v komunikaci resp. jejich podloží musí opravovat. Opravovaly se již třeba kostky na náměstí T.G.M. i další. Drcené kamenivo v asfaltu vydrží stejně dlouho jako kámen kostek, tak prosím neuvádějte laiky v omyl porovnáváním životnosti kamene.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2017-12-14 15:05:05 IP: 37.188.139.***
Ahoj Vláďo. Děláš velice ukvapené a povrchní soudy, přičemž zde není vhodné místo pro rozbor tvých připomínek. To šlo před jednáním ZM, naposledy na něm, návrh rozpočtu visel na webu města. Jen pro příklad - nevím proč ti vadí oprava zdi příbramského hřbitova - nerad bych to viděl ve stavu jako na Drkolnově, přičemž příbramský hřbitov navíc patří městu. Nebo předláždění nám. JAA - nemůžeš přece předláždit povrch bez opravy toho špatného, co tam je pod dlažbou! A navíc tam musí být vazba na plánovanou akci v Prokopské ulici.
Autor:Vlado Srnka Vloženo: 2017-12-14 12:10:40 IP: 109.72.12.***
Ahoj Václave. Přečetl jsem si rozpočet. Hodně věcí mě udivuje. Např. oprava hřbitovní zdi - milión, U Nemocnice výměna kostek za asfalt- milión! Proč se to bude měnit? Kostky jsou tam 100 let a dalších sto budou. Asfalt vydrží 10 let a bude dělat znova. Vyhozené peníze! Jen pro zajímavost, metr čtvereční použitých kostek stojí 100 EURO. Je zde 1000metrů, to je 100000 EURO. Na to, aby jste opravily dlažbu na JAA, na to peníze nejsou! Parkoviště Čechovská se mělo dělat letos za cenu 8 885 228 Kč. Výběrové řízení bylo zrušeno. Údajně firmy na druhém a třetím místě "neposkytly součinost- originály dokladů". Bude se dělat v roce 2018 za cenu 11 044 400. Toto nebylo zrušeno! Bude zde 67 parkovacích míst. To je jedno parkovací místo za 164 841Kč! To je síla! A tak bych mohl pokračovat hodně dlouho!

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka