www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Václav Dvořák: Dává město málo na sport?

2017-03-31 07:38:04 | Ing. Václav Dvořák ©

27.3. jsme v Příbrami absolvovali jednání zastupitelstva, které je asi pro některé zastupitele vrcholem roku – rozdělovaly se dotace. Největší humbuk byl – jako vždy – kolem dotací do sportu. Zejména v rámci diskusí kolem dotací do vrcholového sportu se mnohokrát ozvalo: proč dáváte do sportu tak málo? Dejte víc!

Foto

Příbramský radní Ing. Václav Dvořák.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Problém číslo jedna je, že peněz na cokoliv není v městě nikdy dost. Když někde přidáte, musíte jinde ubrat (nebo se zadlužit). Vždy budou důvody pro zvolání: proč jste dali na to či ono tak málo? Z toho plyne úkol, že ten nedostatečný balík peněz je třeba rozdělit tak, aby to dávalo co největší smysl. Aby to bylo hospodárné – např. aby vynaložená investice dokázala vydělat (opravený byt na pronájmu) nebo ušetřit (zateplená budova na vytápění). Ale obec má také sociální funkci. Musí se umět postarat jak o své staré občany, tak o dorůstající generaci, a to také polyká spoustu peněz.

Je věcí každého vedení, jak peníze, které má k dispozici, rozdělí. Naši předchůdci byli mistři v rozdávání peněz formou dotací, darů a půjček. Kdo si ale vidí dále, než na špičku nosu, tak musí uznat, že vyprázdnit původně bohatou městskou pokladnu do nuly znamená, že na další generaci zbyde leda úkol vymetat z ní pavučiny. Nebo ji dát do pořádku... Je to dosti nepopulární práce, o tom snad není sporu. A pokud se ten, kdo rozdával až vše rozdal, chlubí tím, jak dobře hospodařil a byl hodný, tak mi to přijde jako v Kocourkovu. Mám chuť se jich ptát – a co byste dělali dál, kdybyste zůstali na svých místech? Vím, že srozumitelné odpovědi bych se nedočkal. A stejně tak vím, že kdyby nedošlo ke změně hospodaření, šlo by město do dalších a dalších dluhů.

Naše vedení si počíná tak, aby ti, co přijdou po nás, měli s čím hospodařit a smetáček na pavučiny nepotřebovali. Přesto se znovu zeptám – dává naše vedení do sportu, což je bezesporu bohulibá věc, málo? Pravda je jedno: dáváme méně formou dotací (dary jsme zrušili zcela). Ale uvedli jsme do života nový program na podporu sociálně slabých dětí, které chtějí sportovat a nemají na úhradu s tím spojených nákladů – město již přijalo první žádosti. Dáme přes milion do akce Den sportu, která se bude konat 10.6. v areálu Nového rybníka. Bude to skvělá akce, která svede do Příbrami tolik vrcholových sportovců, kolik naše město nevidělo za několik let dohromady. Cílem akce je seznámit mládež s různými sporty a přitáhnout je k němu, ukázat zblízka sportovní celebrity. Město letos utratí desítky milionů za rekonstrukci areálu Nováku včetně nového skateparku nebo in linové dráhy. Deset milionů vložíme do modernizace WC a šaten na zimním stadionu. A letos vydáme 5 milionů za projekt nového (a skutečného) aquaparku. Hradíme vše z toho, co jsme si stačili našetřit, bez dotací. Může někdo říkat, že dáváme málo do sportu? Ano, kdo chce, tak to řekne. Ale potom už je jenom na občanech, aby si z toho udělali své závěry.

Ing. Václav Dvořák, zastupitel za ANO


Ing. Václav Dvořák ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:IT Vloženo: 2017-04-02 18:25:46 IP: 176.62.232.***
Slehofrová:tak sem se na tu Fonku koukl o)co to píšete za blbosti on tam někde řekl,že by pb měla být bez rezerv???Že si někdo myslí něco jiného než vy,vám nedává právo urážet,asi si myslíte,že ten váš názor je ten spravnej a neomylnej,to vám teda to sebevědomí závidím o))))
Autor:tonda Vloženo: 2017-04-02 18:22:25 IP: 176.98.110.***
Dobrý večer.Pokud se týče dopravy v příbrami tak tu zazdilp.Řihák.Proč?Příbramaci ví že co se týče nám.TGM tak to je hruza pro MHD záchranky hasice atd. hlavně že si postavil na náměstí svoji kouli.....................nou koment
Autor:L.Šlehoferová Vloženo: 2017-04-02 16:25:52 IP: 176.98.110.***
Přátelé, podívejte se na FONKU. Běží tam rozhovor s Karešem o financích do sportu. Dovoluji si tvrdit, že je to slovní průjem. Docela by bylo zajímavé znát rozpočet u Karešů. Myslíte si, že mají doma nějakou finanční rezervu ?? Nebo mají stejné počty. Pane Hodrmente,průjem snad není vulgární slovo, nerada bych porušila kodex diskutéra.
Autor:Obyčejný občan Vloženo: 2017-04-02 15:28:54 IP: 90.181.147.***
Občan Pb: Automobilová doprava v centru Příbrami - pláčete pozdě a na špatném místě. O obchvatu se hovoří několik 10 let. Např. Fuksa(v té době na ministerstvu financí) peníze sehnal,ale Řihák v té době starosta Pb ukřivděný, že by ODS vybudovala obchvat tuto myšlenku zamítl.Samozřejmě ne veřejně.Nikdo z minulých starostů nepřemýšlel do budoucna, intuitivně. Nejsou z toho rychlé politické body. Lépe je rozdat kamarádům penízky pod záštitou "dobré věci" a vykašlat se na odhadnutelné problémy v budoucnu. Blbec se pozná podle toho, že na vše přijde,ale bohužel POZDĚ. Teprve současný starosta Vařeka začal dělat rázné kroky ve věci obchvatu Příbrami. K čemu jsou nám kopací míče - když neprojedeme autem Příbramí?
Autor:Občan Pb Vloženo: 2017-04-02 12:00:15 IP: 176.98.110.***
Nejsem fanoušek sportu i když postarat se o to, aby se mládež věnovala sportu je preventivně nutné, o to méně bude mít trestných činů mládeže.Dát peníze na mládež je jistě dobrá investice. Ale já sportu nerozumím a tak se spoléhám na to,že město nemá důvod rozhodnout jinak než správně a spravedlivě.Spíše mě už delší dobu štve, a to hodně, doprava. Ve špičce projet Příbramí je infarktová záležitost.
Autor:revolta Vloženo: 2017-04-02 08:43:00 IP: 176.62.232.***
Bohužel , v současné situaci fotbal prostě netáhne . Hezké / včera / téměř letní počasí a pár diváků. Někde se stala chyba, ale na radnici určitě ne.
Autor:ja Vloženo: 2017-03-31 23:20:13 IP: 90.176.86.***
Souhlas, Příbram fotbalem žila, jenže už nežije. A věřte, že to není chyba radnice.
Autor:L.Šlehoferová Vloženo: 2017-03-31 19:22:26 IP: 176.98.110.***
Ano fotbal je pupek světa. Přeci je tolik sportů, které si zaslouží stejnou pozornost. Nosná myšlenka sportu je zapojit a zabavit mládež. Mají sportovat hlavně pro radost a všestrannost. Mnohdy vystřídají za dobu školní docházky několik sportů. Je to úplně jedno, hlavně získají správné návyky a sounáležitost s kolektivem. Když trenér fotbalové mládeže má představu, že se mohou ubrat finanční prostředky z kultury ,tak mně okamžitě naskočí jediná myšlenka. Všichni si jistě vybavíte rozhovor s fotbalisty. Hlavní znak nagelovaná hlava a kloudná věta z nich nevypadne "jako by". Ti by měli mít kulturní akce povinné!!! Pokud by chtěl bývalý politik uspět v příštích volbách má možnost.V Příbrami je několik ubytoven. Tam je většina obyvatel bez základních návyků slušného chování.Tatínkové nechodí do práce (jsou práce neschopní)Jako rodiče mají nepublikovatelný slovník. Přibývají jim děti geometrickou řadou.Děti neznají slovo sport a příroda.Napadá mě, že tam by mohl zamakat i pan Kareš.
Autor:tonda Vloženo: 2017-03-31 18:12:28 IP: 176.98.110.***
Náš Pééépa odborník na na fotbal.je to v hráčích......ne !
Autor:tonda Vloženo: 2017-03-31 17:53:25 IP: 176.98.110.***
pane ja příbram fotbalem žila a dost kdy něco hráli a hráli dobře
Autor:ja Vloženo: 2017-03-31 17:43:02 IP: 90.176.86.***
ana - Profesionální sport je vizitkou každého města - pouze v případě, že pro něj město žije. Pak se peníze hledají daleko lépe. Bohužel Příbram fotbalem nežije...
Autor:tonda Vloženo: 2017-03-31 16:40:41 IP: 176.98.110.***
pane Jiří D kdyby? v dnešní době 1.FK hraje co? Dnes hraje o záchranu atd. JOOO to byly časy kdy se porážela Sparta atd. Dnes je jsopu v háji.Hrači se rozprodávají, berou se tam treneři, kteří jsou už v trenerském duchodu atd. atd.Tak si nechte ty Vaše úvahy.Je to jen a jen v lidech mazanci 1.fk dokaáží akorát tak chlastat a výkony nanic.
Autor:ana Vloženo: 2017-03-31 13:52:13 IP: 109.72.4.***
Pan Vacek jako vždy odborník na vše....., pokud někdo něco chce rozdělovat, tak to někde musí vydělat, domnívám se , že je nutné důsledně oddělit mládežnický (žákovský,dorostenecký, juniorský) fotbal a pak nadstavbu - profesionální tým.Do mládežnického sportu všeho druhu je nutné hledat a dávat dostatek prostředků, neb je to lepší věc, než sanovat léčbu narkomanů, stavět bydlení asociálům atd. Profesionální sport je pak nadstavbou a určitě je dobrou vizitkou každého města, pokud se tímto způsobem prezentuje. Není ale možné přesunout hlavní zátěž na veřejný rozpočet, kluby musí ve své aktivitě přesvědčit podnikatelské subjekty o čistotě své činnosti a pak se mohou finance dostavit, bohužel pozadí příbramského klubu i fotbalu jako celku se bohužel nevyrovnalo se svojí špatnou minulostí i pověstí, a tak se nikomu nechce účastnit a popřípadě financovat takový typ podnikání.Příbramský volejbal je přesně to, co dělá našemu městu tu nejlepší reklamu a přitom jsou to většinou také profesionálové, vynikající fanoušci, výborná mládežnická družstva....., tam by město mělo zvážit případné navýšení finanční pomoci...
Autor:Martin Vloženo: 2017-03-31 13:47:45 IP: 109.72.4.***
Za starostování Pepíka Vacka docházelo k lecčemu, revolto, ale to Vy, dle Vašich příspěvků, jistě dobře víte.
Autor:revolta Vloženo: 2017-03-31 13:25:49 IP: 176.62.232.***
Tak za starostování Pepíka Vacka docházelo vzhledem k protěžování fotbalu k programové likvidaci jiných sportů. Nebo snad ne Josefe.
Autor:Sebastian Vloženo: 2017-03-31 12:47:48 IP: 109.72.6.***
Pan Vacek opět nepochopil...... ale správně napsal..."politici přicházejí a odcházejí"...... pro něj platí už jen to, že on už se nikdy nevrátí. :-) Souhlasím s se Zdeňkem Šlechoferem. Napsáno přesně a jasně.
Autor:Jiří D. Vloženo: 2017-03-31 12:33:45 IP: 109.72.14.***
Naprostý souhlas s panem Vackem!!!!! I za minulého režimu se podporoval sport v Příbrami daleko více,fotbalisté jako Lžíčař, Prostecký, Svojtka, Šach a další šířili slávu našeho města po celé republice i v zahraničí. Na pohár UEFA přišlo na Litavku 10 000 lidí...radnice fotbal podporovala , hrál se dobrý fotbal a lidi chodili na stadion, jsou to spojité nádoby....sport funguje tam , kde je podporován a lidi mají zábavu ...když se hraje o medaile tak celý národ sedí u televize a na náměstích...,ale tyto reprezentanty musí někdo vychovat, a to něco stoji!!! .
Autor:Nový Občan Příbrami Vloženo: 2017-03-31 12:33:13 IP: 109.72.12.***
Pane Vacku, proti vaší demagogii: kde ti hráči dneska všichni jsou? byli prodáni na kšeft. kde jsou ty peníze z těch lidí? v AUDI-nách stávajícího vedení? v platech managementu? čekám férovou odpověď :)
Autor:Zdeněk Šlehofer st. Vloženo: 2017-03-31 12:20:48 IP: 176.98.110.***
Pepo, to mluvíš o "zázraku" jak nesestoupit? Zde se pojednává o mládežnickém sportu a jeho podpoře!!! A pro Tebe a Tobě podobným je sportem výhradně kopaná. Sportuji celý svůj život a dotace na to neměly vliv. Můj sport není levný, ale je to hlavně MŮJ koníček. To Ty jako politik nemůžeš pochopit. Jsem rád za tuto radnici a jejich konání na Novém rybníku a pod. Těším se na výsledek a využití zdejšího areálu pro různé sporty i ostatní veřejnost.
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2017-03-31 12:06:55 IP: 193.35.102.***
Současné vedení radnice vedené starostou Jindřichem Vařekou příbramskou kopanou programově likviduje. Soustavným snižováním finančních prostředků na mládež, míří totiž koaliční radní a zastupitelé na nejcitlivější část fotbalového klubu. Příbramský fotbalový zázrak je léta založen na špičkovém know how, kterým byla výchova a následný prodej nových fotbalových talentů do bohatších domácích a zahraničních klubů. Z této v městě stále nedoceněné práce, příbramský fotbal již 25 let fakticky žije. Kde jinde než na „Litavce“ vychovali takové hráče, jakými jsou Tomáš Zápotočný, Aleš Matějů Václav Černý, Dominik Mašek, Antonín Fantiš, Matěj Chaluš, Oldřich Jedlička, Antonín Barák a další. Proto věřím, že příbramský fotbal dočasná „nepřízeň mocných“ neohrozí. Politici totiž přichází a odchází, ale fotbal jako nejpopulárnější hra zůstává.
Autor:Sebastian Vloženo: 2017-03-31 11:06:06 IP: 109.72.6.***
Naprostý souhlas s panem Dvořákem. Osobně bych 1.FK ubral...... o reprezentaci města nemůže být ani řeč...."nesestupitelný" tým Jardy Starky.... to opravdu není věc, kterou by s město mělo chlubit.
Autor:David Vloženo: 2017-03-31 10:42:02 IP: 109.72.3.***
Pro Jiřího D.: Ve svém příspěvku jste potvrdil správnost současného rozdělování dotací. Město Příbram v současnosti rovnoměrněji podporuje mládežnický sport. Prvoligový fotbal je profesionální práce a nijak nesouvisí s mládežnickým sportem. Z tohoto pohledu je pro občany Příbrami zcela jedno co bude mít tento klub v kronice. Důležitější pro ně bude, že mají kde sportovat zcela dobrovolně a neprofesionálně jejich děti.
Autor:Jiří D. Vloženo: 2017-03-31 10:08:14 IP: 109.72.14.***
všechno chápu...v budoucích kronikách se bude psát o tom ,že v Příbrami se 20let hrál prvoligový fotbal...a zásluhou radních, kteří se stále vymlouvají na své předchůdce tu budem pikat kuličky a uděláme jednou za rok sportovní den za milion...a tam se zviditelní starosta a ostatní při focení s vrcholovými sportovci....to je podpora mládežnického sportu....
Autor:Daniel Vloženo: 2017-03-31 09:33:03 IP: 109.72.5.***
Jiří D.: Jednodušeji už to vysvětlit nejde. Spíš to nechcete pochopit, že ;-)
Autor:Nový Občan Příbrami Vloženo: 2017-03-31 09:09:49 IP: 109.72.12.***
Jirko, co jsou podle vás "povídačky naší Kačky"? mě to přijde jako rozumný shrnutí.
Autor:Jiří D. Vloženo: 2017-03-31 08:18:26 IP: 109.72.14.***
...povídačky naší Kačky...

REKLAMA

Šance pro Příbram

REKLAMA

ČSSD

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka