www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

V příbramském archivu bylo slavnostně představeno 24. číslo sborníku Podbrdsko

2017-11-02 10:07:25 | Město Příbram, Pavlína Svobodová ©

Ve středu 1. listopadu 2017 se v budově Státního okresního archivu Příbram uskutečnilo slavnostní představení sborníku Podbrdsko XXIV a setkání s autory příspěvků a zástupci vydavatelů.

Foto

V příbramském archivu bylo slavnostně představeno 24. číslo sborníku Podbrdsko.
(Foto Město Příbram, Pavlína Svobodová ©)

Celé setkání uváděla ředitelka příbramského archivu Věra Smolová, jejíž práce věnující se historii příbramské Flusárny nejnovější vydání sborníku otevírá. Kromě tohoto tématu se pro Příbramáky jistě stalo nejzajímavějším vystoupení Václava Větrovského, který v novém čísle vydal článek mapující historii slavné příbramské Mixovy ulice, zkrátka Mixovky. Se svojí „troškou do mlýna“, resp. se zajímavými a humornými vzpomínkami a zážitky z dětství prožitého v bezprostřední blízkosti této ulice přišel i ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl. Ten vydal ve sborníku také článek, jedná se však o neveselé téma heydrichiády a jejích obětí z Příbramska.

V kapitole Paměti a vzpomínky ve 24. čísle Podbrdska si přijdou na své i milovníci brdské historie. Přečíst si mohou článek O zapomenutém letišti, jeho autor, Jan Dvořák, rovněž včera zavítal na slavnostní představení a krátce o letištní ploše, které se říká U Bílého křížku, nacházející se západně od vrchu Hejláku, povykládal.

Na včerejší akci dorazil i Miroslav Král, který ve sborníku vydal článek o Janu Evangelistovi Vondruškovi, typografovi, redaktorovi, nakladateli a vydavateli novin a časopisů, majiteli knihtiskárny a spisovateli. Přítomen byl i historik František Bártík, který představil svůj článek věnující se tragické události v nápravně výchovném ústavu Bytíz na Příbramsku v roce 1979 pod názvem Petr Lattenberg – tragická sebevražda. Své vystoupení měl i Ondřej Faktor, který vyprávěl o gotické nástěnné malbě v kostele svatého Martina v Sedlčanech. V závěru vystoupil Příbramák Arnošt Vošahlík se svými články Muži z Příbramska v bitvě u Zborova a Pán březohorských větrů.

Úplně na závěr nelze zapomenout na velice záslužnou činnost dlouholeté technické redaktorky Kateřiny Jobekové Habrové, která připravila všechny texty a grafiku pro tisk, a bez jejíž pečlivé práce by vydání sborníku snad ani nebylo možné.

Ve sborníku najdete ještě další materiály, paměti, vzpomínky a recenze, které jsou neméně zajímavé než výše uvedený výběr. 24. sborník Podbrdska můžete zakoupit přímo v příbramském archivu v ulici E. Beneše 337, nebo v Hornickém muzeu Příbram, dále v Pražské ulici v knihkupectví Pistorius & Olšanská s.r.o. a také v Městském muzeu Sedlčany.

Sborník Podbrdsko každoročně přináší mnoho zajímavých článků ze všech oborů regionální historie i dalších společenských věd. Jsou v něm uveřejňovány nové informace z Příbramska, Dobříšska, Březnicka, Rožmitálska a Sedlčanska, ale také z druhé strany Brd. Vydavateli sborníku jsou Státní oblastní archiv v Praze – Státní okresní archiv Příbram, Hornické muzeum Příbram, a od loňského roku také Městské muzeum Sedlčany.

Pavlína Svobodová,
tisková mluvčí radnice


Město Příbram, Pavlína Svobodová ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka