www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Úspěšná pátrací akce v Brdech

2017-07-20 07:21:22 | PČR a redakce ©

Dne 18. července pátrali policisté společně s hasiči po zraněném cyklistovi, který si telefonicky přivolal pomoc, nebyl však schopen určit přesné místo, kde se nachází.

Foto

(Zdroj foto: PČR)

Těsně přes půl jednou odpoledne přijali na lince 112 tísňové volání. Cyklista jedoucí z kopce v Chráněné krajinné oblasti Brdy nezvládl řízení a přepadl přes řídítka. Při pádu si zřejmě zlomil nohu a nemohl chodit. Uvedl, že jel směrem od Obecnice na Octárnu. Na místo vyjely všechny složky Integrovaného záchranného systému a nejdříve projely dostupné lesní cesty v daném úseku, ovšem s negativním výsledkem.

Policisté převzali komunikaci se zraněným mužem a díky místní znalosti se snažili upřesnit místo. Nakonec policisté spolu s hasiči z jednotek HZS Příbram, SDH Obecnice a SDH Příbram-Březové hory v počtu 19 příslušníků započali v rojnici prohledávat nepřístupný terén. Do akce měly být povolány další síly a dokonce nasazen i nový dron. Po necelých dvou kilometrech, po hodině a půl od oznámení, se jim podařilo cyklistu nalézt. Nacházel se na lesní pěšině. Posádka záchranné služby 65letého muže ošetřila a jednotky společně provedly jeho transport na nosítkách na vzdálenost asi jeden kilometr až ke zpevněné komunikaci.

Pátrací akce jsou většinou poměrně složité a náročné jak personálně, tak i na použití techniky, jedná se o rozsáhlé plochy k propátrání a často v nepřehledném terénu. Ve výše uvedeném případu bylo podstatné, že zraněný člověk měl u sebe nabitý mobilní telefon. Je také možné používat i lokátory osob. Jsou to poměrně malá zařízení, která se mohou umístit např. do kapsy u oblečení. Většinou má lokátor i SOS tlačítko, které může člověk v nouzi použít. Některá zařízení umožňují telefonické spojení na předvolená čísla. Je pak možné určit přesné místo, kde se osoba nachází, dohledat lze i historii pohybu. Lokátory mohou u sebe mít děti, vášniví houbaři nebo obdivovatelé přírody, kteří se mohou v terénu ztratit.


Poznámka redakce

Při této příležitosti bychom rádi upozornili na mobilní aplikaci Záchranka. Pro mobilní telefony (Android) je zdarma dostupná na Obchod Play (Google Play).

Po stažení aplikace budete vyzváni k registraci, která Vám bude zpětně potvrzena. Poté, v případě nouze a následného použití nouzového tlačítka, se tak záchranáři dozvědí nejen Vaši přesnou polohu podle GPS, ale i Vaše jméno a příjmení, případně se již dopředu dozvědí, zda nemáte např. srdeční vadu či jinou zdravotní komplikaci (tyto údaje se vyplňují do formuláře již při registraci)

Je samozřejmě dobré, a to ještě před vstupem do lesa, zapnout GPS, aby se takzvaně "chytila". V hustějším lese by se totiž nemusela aplikace GPS řádně nastartovat, což se stává.

Aplikace Záchranka, zdarma dostupná na Google Play. Je dobré ji mít na ploše samostatně, aby nedošlo k náhodnému stisknutí při používání jiných aplikací.


PČR a redakce ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka