www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Tisícovkám návštěvníků Family Festu počasí nepřálo, lidé se přesto dobře bavili (komentář)

2018-06-25 07:17:33 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Festival Antonína Dvořáka, Bezpečná Příbram, Vítání slunovratu, Family Fest - to jsou namátkou rozsáhlé a organizačně velmi náročné společenské, kulturní a sportovní akce, které pořádá či podporuje příbramská radnice a s ní také řada dalších subjektů. Máme tuto snahu vedení města považovat jen za „chléb a hry“ znaveného Říma, za pouhý populismus mocných?

Foto

Tisícovkám návštěvníků Family Festu počasí nepřálo, lidé se přesto dobře bavili.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Každá vesnice či město, má-li fungovat ku prospěchu obyvatel, potřebuje sounáležitost. Nejde tady jen o dobré vycházení souseda se sousedem, řidiče s chodcem, lékaře s pacientem. Jde tady o věci, které jsou společné celé obci, všem jejím obyvatelům.

A tak se dostáváme k ulicím, chodníkům, rozvodům vody a kanalizace, školkám a školám, zeleni a přírodním areálům, turistice, parkování, péči o seniory, problematice bezdomovectví, hospodaření s financemi atakdále a v neposlední řadě také k městským společenským, kulturním a sportovním akcím.

Patrně se všichni shodneme na tom, že bylo a stále je potřeba vyhořelé, vyšeptalé a v jistých dobách i nebezpečné, neslavně proslulé hornické město Příbram, dříve plné takzvaných „náplav“, vrátit k životu, k bezpečí, k hrdosti, k prosté sounáležitosti s místem a městem, ve kterém žijeme a v němž budou žít a o němž budou jednou rozhodovat naše děti.

A teď k jádru problému. V poslední době slyšíme názory některých bývalých i současných příbramských politiků, kteří městské společenské, kulturní a sportovní akce dosti nevybíravě kritizují. Zbytečně prý „hýříme“, tyto akce jsou „neupřímné“, mají odvádět pozornost od „skutečných problémů“, jsou nekvalitní, povrchní, nábožensky nepřípustné, tahle akce, kapela, interpret je fuj a podobně.

Tak za prvé, hudební festival Antonína Dvořáka, ve kterém účinkovali skutečně špičkoví interpreti, sbory, hudební tělesa, může za nekvalitní a neupřímné hýření prohlásit jen naprostý ignorant. V životě člověka má však své místo, a to z hlediska četnosti podstatně, také popkultura. Ať chceme nebo nechceme, do života člověka patřila, patří a patřit vždycky bude. Pokud jí někdo namyšleně pohrdá, tak se povyšuje a hlavně - je zcela mimo realitu. Doby vševědoucích cenzurních zásahů jsou pryč takřka 30 let, což k některým bývalým i současným příbramským politikům patrně ještě nedorazilo.

A za druhé, praktická politika se dělá na jednání zastupitelstva, ve výborech a komisích, na mítincích, v předvolebním období upoutávkami v médiích. NEDĚLÁ SE na společenských, kulturních a sportovních akcích města. Tam se lidé baví, něco zajímavého sledují, fandí nebo se účastní, rekreují se a odpočívají. Když je to nebaví, odházejí. Tam je politika tabu. Jestliže někdo například na akci pro seniory, pořádané příbramskou radnicí, rozdává svůj předvolební materiál (což jsem měl možnost vidět na vlastní oči), projevuje svůj krajní politický nevkus.

Politici, lidé veřejně činní, by se měli společenských, kulturních a sportovních akcí města osobně účastnit, což bohužel až na výjimky nedělají. Měli by tam být nejen vidět, ale i pomáhat. Měli by si tam plnit organizační či podpůrnou úlohu, třeba i malou a nedůležitou. Ale alespoň nějakou. A to bez ohledu na pozici či opozici, politickou příslušnost, postavení, bez ohledu na svůj osobní názor taký či onaký. Tím, a přesně tím, dostávají příležitost prokázat svůj nadhled, vyzrálost, politickou zkušenost. A také svoji obětavost a snahu něco pro své občany udělat. Jejich aktivní účast na kterékoliv akci města by rozhodně neměla být brána jako populismus, ale jako naprostá samozřejmost, neváhám říci povinnost a politická slušnost. Nepracovitý, společensky nezapojený, netolerantní a neobětavý politik je k ničemu. Politik je a bude vždy osoba veřejná.

Vážení čtenáři, věci, které zde popisuji, již dávno existují. Měl jsem možnost je opakovaně a přímo pozorovat ve francouzském městečku Taverny, bývalém družebním městě. V krajině, takřka nezasažené komunistickými totalitárními praktikami. V krajině, jejíž politické úrovně jsme dosud nebyli schopni v mnoha ohledech dosáhnout. Za bezmála třicet let. Bohužel.

Politická kultura, slovo u nás zdevastované a pokroucené, má i v životě města Příbrami svůj podstatný význam. Osobní napadání, namistrovaná cenzura, nehorázné šíření polopravd a lží ve veřejném prostoru, nesvědčí o ničem jiném, než o slabé a neduživé úrovni politické kultury jejich autorů. Nemluvím zde o oprávněné kritice, pokud je skutečně oprávněná, slušná, vhodná, nesebestředná, nemocichtivá, konstruktivní a inspirativní.

Největší nepřístojností a zároveň i hloupostí, kterou může politik udělat, je někam zalézt a omezit své společenské a politické působení na mediální prostor. A domnívat se, že rádoby zasvěcené, vymezující se, sebeoslavné, kdekoho obviňující politické komentáře uchvátí voliče, které ovšem považuje za naprosté blbce, a to natolik, že vezmou volby útokem, aby tam chvějící se rukou, se slzou v oku směli do urny vděčně vhodit kandidátku svého vyvoleného leadera, svého spravedlivě rozhořčeného miláčka, génia, který rázně převezme kormidlo, desítky let střádané problémy zvládne coby dup, všemu rozumí a všechno vyřeší.

Závěrem si připomeňme píseň Jarka Nohavici - Pane prezidente (z konce devadesátých let), plnou smutku a nadčasové ironie (zdroj: youtube.com, vladamikulec2). Neuškodí nám trochu se nad ní zamyslet.

Mgr. Jaroslav Hodrment


Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Martina H. Vloženo: 2018-06-25 08:49:51 IP: 109.72.12.***
Moc hezky napsané a popsané!

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka