www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Sousoší Znamení zvěrokruhu je zpět. Restaurovaná památka opět zdobí příbramské náměstí 17. listopadu

2018-07-11 08:09:45 | Město Příbram, Pavlína Svobodová, DiS. ©

Keramické sousoší z kašny na náměstí 17. listopadu, vyobrazující dvanáct znamení zvěrokruhu, je ode dneška zpět na svém místě. Sousoší prošlo složitým restaurátorským procesem pod dohledem předního odborníka v oboru, vedoucího ateliéru restaurování výtvarných děl sochařských Akademie výtvarných umění v  Praze akademického sochaře Prof. Petra Siegla. Původní počet čtyř trysek kašny byl rozšířen na počet znamení zvěrokruhu. Zprovozněna by měla být do konce tohoto týdne.

Foto

Sousoší Znamení zvěrokruhu je zpět. Restaurovaná památka opět zdobí příbramské náměstí 17. listopadu.
(Město Příbram, Pavlína Svobodová, DiS. ©)

„Velice si vážíme spolupráce s akademií výtvarných umění, jejichž tým odvedl skvělou práci,“ uvedl příbramský místostarosta Václav Švenda s doplněním, že profesor Siegl spolupracuje s městem Příbram i na posuzování stavu dalších uměleckých památek v majetku města. „Oprava sousoší na náměstí 17. listopadu byla takovou první vlaštovkou, chystáme se postupně opravit, případně restaurovat i další sochy v Příbrami,“ dodal.

Sousoší se před restaurováním nacházelo ve velmi špatném stavu. Kromě četných prasklin a trhlin chyběly v některých částech fragmenty originálního keramického materiálu a navíc bylo celé při poslední “opravě“ naprosto nevhodně natřeno červenou barvou, která dílo poškodila.

Restaurátorský průzkum a samotné restaurování památky provedl Tomáš Otoupal, student 6. ročníku Školy restaurování děl sochařských Akademie výtvarných umění v Praze pod odborným vedením vedoucího pedagoga Petra Siegla, který je rovněž autorem návrhu restaurátorského postupu.

Keramické sousoší Znamení zvěrokruhu je dílem akademického sochaře Prof. Jana Kavana. Architektonický návrh samotného náměstí 17. listopadu (dříve náměstí VŘSR) byl zpracován Václavem Hilským, Otakarem Jurenkou a Jiřím Náhlíkem v letech 1957-1960, přičemž samotná realizace byla dokončena v roce 1962. Kašna byla vyhotovena v letech 1960-1962 a od té doby prošla řadou proměn. Nejenže se změnila celková architektura kašny, a to hlavně v partiích obkladu, ale změny se dotkly také sochy samotné. V roce 2006 byla kašna nevhodným způsobem opravena – keramický materiál natřen červenou barvou, která plastiku poškodila.

Sousoší vyobrazuje dvanáct znamení zvěrokruhu. Ve spodní rovině je umístěn lev, kozoroh, beran a býk, ve vrchní rovině: panna, střelec, vodnář a blíženci. Mezi lidskými postavami jsou zakomponována znamení raka, štíra, vah a ryb.

Sousoší je vyhotoveno z keramického páleného materiálu. Je tvořeno osmatřiceti díly, které byly vytvářeny a páleny samostatně a poté jednotlivě sesazeny.

* Výška sousoší je 230 cm, šířka 152 cm, hloubka 133 cm.
* Termín započetí odborného restaurování: říjen 2017, dokončení červenec 2018
* Celková cena za provedené restaurátorské práce: 267.490 korun včetně DPH.


Pavlína Svobodová, DiS.,
tisková mluvčí

Zleva: prof. Petr Siegl, akademický sochař, Akademie výtvarných umění v Praze; Michal Polák, odborný asistent prof. Siegla; Tomáš Otoupal, student 6. ročníku Školy restaurování děl sochařských Akademie výtvarných umění v Praze, který provedl restaurátorský průzkum a samotné restaurování památky.
Původní stav sousoší, foto z 17.9.2012.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Plastika zvěrokruhu, ještě zářící novotou, krátce po dokončení instalace na náměstí, věžák za ní se teprve dokončuje. Je zřejmě ještě neobydlený. Vpravo je vidět dělník u jakéhosi výkopu. Snímek je datován 29. března 1964.
(Foto: Státní okresní archiv Příbram ©).


Město Příbram, Pavlína Svobodová, DiS. ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:S930 Vloženo: 2018-07-11 13:53:51 IP: 109.72.5.***
Super práce !!!
Autor:Martina H. Vloženo: 2018-07-11 12:51:56 IP: 109.72.12.***
Výborně, jen tak dál! Takto si představuji péči o náš společný městský majetek.

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka