www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Příbramský archiv: návštěvy prezidentů v Příbrami - NOVELIZOVÁNO

2013-10-11 17:10:00 | Redakce a Archiv ©

Strávily jsme - Ivana Černá, Mgr. Kateřina Jobeková Habrová a já - nejednu chvíli vyhledáváním a scanováním materiálů o předešlých návštěvách našich prezidentů v Příbrami, píše nám ředitelka Okresního archivu Příbram PhDr. Věra Smolová. Soustředily jsme se na časy před rokem 1990. Proto si dovoluji zaslat Vám soubor fotografií k této tématice - každý se myslím rád podívá na naše prezidenty.

Foto

Tomáš Garrique Masaryk v Příbrami před budovou radnice.
(Foto Okresní archiv Příbram)

"Vzácné jsou jak fotografie z návštěvy TGM - podle délky sukně jedné zachycené ženy jsme usoudily, že se jedná o foto z jeho první návštěvy v roce 1892. Délka sukní je sice značná, avšak v roce 1892 nebyl TGM oficiální hlavou státu a na té třetí fotografii jsou zdá se vyvěšeny prapory, čili fotky budou zřejmě až z roku 1920. Možná poznáte datum i podle modelu automobilu. Perem na fotografii se TGM podepsal do Kroniky Sokola při druhé návštěvě Příbrami v roce 1920, obojí je uloženo v našich fondech", píše ředitelka Smolová.

"Tři vzácné fotografie z návštěvy A. Zápotockého jsme našly při generální inventuře v letošním roce, text k těmto fotografiím pochází z příbramské kroniky 1956," dodává Smolová.

Po zveřejnění snímků se naší redakci ozval PaedDr. Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram. Jeho text zveřejňujeme níže:

"Prezentované snímky máme na originálních kartonech též ve Sbírce Hornického muzea Příbram. Pravděpodobně po návštěvě prezidenta Masaryka bylo z negativů vyvoláno více fotografií. Některé skončily v archivu a další v muzeu…. Všechny tři záběry jsou z 24. 9. 1920, kdy T.G. Masaryk zavítal poprvé jako prezident do našeho města. Muž na druhém snímku, se smeknutým kloboukem, doprovázející prezidenta republiky je tehdejší starosta Příbrami Josef Skopeček, původní profesí učitel. Tyto a další fotografie i s textem jsem již v minulosti publikoval, například v knížce Příbram v průběhu staletí, r. 2003, s. 88 -90. A dále ve sborníku – Středočeský vlastivědný sborník, svazek 28, Roztoky u Prahy 2010, s. 31 – 40 (článek- K návštěvě T.G. Masaryka na Příbramsku v roce 1920)."
Redakce a Archiv ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

Doporučujeme!

Spolek ve čtvrtek

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka