www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Nová obchodní společnost Nemocnice Středočeského kraje má kraji ušetřit ročně desítky milionů korun

2019-02-12 08:57:57 | Středočeský kraj, H. Frintová a B. Tlučhořová ©

Obchodní společnost s názvem Nemocnice Středočeského kraje, a.s., by měla poskytovat servis oblastním nemocnicím i kraji, který je jejich vlastníkem.

Foto

Oblastní nemocnice Příbram.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

"Obchodní společnost s názvem Nemocnice Středočeského kraje, a.s. by měla by zajišťovat společný nákup, organizovat výběrová řízení, provozovat centrální objednávkový systém, zpracovávat materiály pro orgány Středočeského kraje, zabezpečovat komunikaci mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními a orgány Středočeského kraje, předávat informace a zkušenosti mezi nemocnicemi nebo za ně jednat navenek v dohodnutých případech (například ve vztahu se zdravotními pojišťovnami),“ představila činnost nové společnosti hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

„Jde o model, který už v některých krajích úspěšně funguje. Slibujeme si od něj především úsporu finančních prostředků a zajištění dlouhodobé ekonomické stability krajského zdravotnictví,“ vyzdvihl radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Robert Bezděk CSc. (ANO 2011). Zároveň vysvětlil, že jde o způsob, jak některé činnosti oblastních nemocnic dělat centrálně pro celou jejich síť. „Půjde o činnosti, kdy je takovýto postup efektivní,“ zdůraznil. Alternativou by podle něj bylo například holdingové uspořádání, které je však v mnoha ohledech méně vhodné, a v krajích, kde bylo zavedeno, se většinou neosvědčilo.

Zřízení nové akciové společnosti by kraj vyšlo na 10 milionů korun, což odpovídá základnímu kapitálu tohoto subjektu. Společnost s názvem Nemocnice Středočeského kraje by měla mimo jiné dohlížet na průběh investic, na nichž se krajský rozpočet podílí. „Bude také řešit problematiku centrálního nákupu léčiv, zdravotnického materiálu, zboží a služeb, kde počítáme s počáteční celkovou úsporou minimálně na úrovni pěti procent, což představuje ročně částku 67,5 milionu korun,“ předpokládá radní. To by se kraji bohatě vyplatilo, protože se počítá, že by prvotní zřizovací náklady společnosti neměly přesáhnout 7,5 milionu korun a roční mzdové náklady by se měly pohybovat kolem zhruba stejné sumy. O tyto náklady by se podělily jednotlivé oblastní nemocnice.

Zaměstnanci společnosti Nemocnice Středočeského kraje budou zajišťovat služby centrálního obchodního oddělení, centrálního investičního oddělení, budou zabezpečovat společnou personální politiku, budou poskytovat servis pro rozhodování kraje jako vlastníka nemocnic a postupně převezmou vykazování zdravotní péče zdravotním pojišťovnám. Činnost akciovky by měla kontrolovat pětičlenná správní rada.

Založení akciové společnosti Nemocnice Středočeského kraje ještě projedná Finanční výbor a o jejím zřízení musí rozhodnout krajské zastupitelstvo.


Středočeský kraj, H. Frintová a B. Tlučhořová ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka