www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Na Slivici opět vypukne poslední bitva 2. světové války v Evropě

2018-05-10 08:45:17 | Hornické muzeum Příbram, PaedDr. Josef Velfl ©

V sobotu 12.5.2018 se odehraje každoročně pořádaná populární akce v areálu Památníku Vítězství na Slivici u Milína na Příbramsku, který byl před 73 lety dějištěm poslední bitvy 2. světové války v Evropě: právě zde 12.5.1945 padly poslední výstřely.

Foto

Na Slivici opět vypukne poslední bitva 2. světové války v Evropě.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Na přípravách připomínky této bitvy a dalším doprovodném programu se podílí také Hornické muzeum Příbram, příspěvková organizace Středočeského kraje, spolu s Obcí Milín, Armádou ČR, Městem Příbram, kluby vojenské historie, Policií ČR, Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje a Českým svazem bojovníků za svobodu.

Od 10 hodin čeká všechny zájemce o válečnou historii a vojenství výstava techniky, výzbroje a výstroje Armády ČR, klubů vojenské historie a rovněž ukázka techniky a vybavení Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a Policie ČR.

Ve 12 hodin bude následovat pietní akt zahájený fanfárami Souboru svatohorských trubačů, při němž zástupci organizátorů spolu s dosud žijícími veterány války vzdají hold padlým.

Pomyslným zlatým hřebem programu bude připomínka bitvy, která začíná ve 13 hodin a jejíž součástí a nepochybně velkým lákadlem budou ukázky bojů, které se odehrály v tomto regionu z 11. na 12. května 1945 a zapsaly se do dějin vojenství jako poslední bitva 2. světové války v Evropě, při kterých se zde střetli příslušníci hitlerovské branné moci nejprve s partyzány, poté s jednotkami tří Ukrajinských frontů Rudé armády a zároveň zde zasáhla také americká armáda.

Mezi prezentovanou technikou na straně někdejšího nepřítele, hitlerovského Německa, se objeví například samohybné dělo SdKfz 11, obrněná vozidla SdKfz 247 a 221, terénní vozidla KdF či motocykly BMW a DKW.

Na straně vítězů nebude chybět sovětské samohybné dělo SU-85, obrněné vozidlo BA-64, terénní automobily, řada vojenských motocyklů K-750, M-72, trofejní BMW, R-71, u americké armády nákladní vozy GMC, Dodge a samozřejmě plejáda Jeepů.

Následovat budou dynamické ukázky činnosti 13. dělostřeleckého pluku Jince s průzkumným lehkým vozidlem LOV-Pz, průzkumným pozorovacím systémem LOS-M na podvozku bojového vozidla pěchoty a samohybná kanónová houfnice Dana. Představí se i Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje a na závěr Policie ČR.

Jménem pořadatelů všechny srdečně zve autor scénáře bitvy

Josef Velfl z Hornického muzea Příbram.


Hornické muzeum Příbram, PaedDr. Josef Velfl ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka