www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Jindřich Vařeka: Příbram se opět nachází na křižovatce

2018-03-19 07:20:46 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Letos končí již sedmá perioda komunálních voleb, měřeno od prvních, tehdy ještě československých, svobodných komunálních voleb, které proběhly 24.11.1990. Po osmé půjdeme k urnám nejpozději 5. až 6. října 2018 (přesný termín bude teprve vyhlášen). Jak letošní předvolební období hodlá pojmout výrazný vítěz příbramských komunálních voleb roku 2014, hnutí ANO? Rozhovor se starostou Jindřichem Vařekou...

Foto

Ing. Jindřich Vařeka, starosta Příbrami.
(Foto Město Příbram, Martin Andrle)

Rozhovor s Jindřichem Vařekou, starostou Příbrami

Komunální volby se budou konat nejpozději 5. a 6. října 2018, přesný datum stanoví president republiky nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Příbramské komunální volby tedy nejspíše proběhnou za necelých sedm měsíců. Je tedy už poměrně vhodná doba zeptat se Vás, jako kandidáta hnutí ANO, které minulé komunální volby zde v Příbrami výrazným způsobem vyhrálo (10 křesel v příbramském zastupitelstvu), zda se budete Vy a hnutí ANO opět ucházet o přízeň příbramských voličů?

Ano, ANO se bude ucházet o přízeň voličů v komunálních volbách v Příbrami 2018.

Máte již pane starosto představu o tom, kdo bude v nadcházejícím období leader hnutí ANO a s jakou vizí se bude Vaše kandidátka sestavovat?

Vedení hnutí ANO mne pověřilo sestavením kandidátky. V těchto dnech probíhají intenzivní jednání, ze kterých by mělo vzejít pořadí konkrétních osob na kandidátní listině. Byl bych velice rád, kdyby řady dnešních zastupitelů klubu ANO prořídly co nejméně. Byli jsme dobrý tým a byla by škoda jeho sílu rozlámat.

V současném příbramském zastupitelstvu zasedají za hnutí ANO jak členové hnutí, tak nečlenové. Budete v této praxi nadále pokračovat?

V principu se rád držím hesla: „neopravuj, co není pokažené“. Bylo by obrovskou chybou preferovat politiku a členství v jakékoli straně před schopnostmi a ochotou něco dělat.

Dotaz ohledně možné povolební koalice je patrně předčasný. Avšak uvažujete již nyní o nějaké předvolební koalici s tím, že by například členové nějaké jiné strany, hnutí či sdružení zaujali místo na Vaši kandidátce?

Pane Hodrmente, položil jste myslím dvě různé otázky. Ta první se týká možné budoucí koalice, a tu nejsem s to v této chvíli zodpovědět. Uvidíme, jak se jednotlivé strany budou chovat ve volební kampani. Každá strana si svůj budoucí koaliční potenciál v průběhu kampaně sama vymezí.

Co se přítomnosti členů jiných politických uskupení na naší kandidátce týče, nebráním se ničemu. Za sebe budu trvat na tom, aby pokud možno všichni kandidáti na volitelných místech byli léty prověření a nehrozilo tak kruté povolební vystřízlivění. Tuto chybu jsme již jednou udělali. Chytrý člověk chyby dělá, hloupý je opakuje.

Činnost současného vedení příbramské radnice pod Vaším vedením si před samotnými volbami jistě vyhodnotí příbramští voliči. Je však vhodné, neboť následující období již v podstatě můžeme považovat za období předvolební, se zeptat také Vás: jak byste stručně v hlavních bodech zhodnotil období, kdy hnutí ANO a také Vy osobně jste poprvé vstoupili do příbramské komunální politiky a čas následující?

Doba, kdy jsme se ohlíželi dozadu a poukazovali na to, co naši předchůdci dělali špatně, je už pryč. Ať bylo, co bylo, měli jsme dostatek času vše, co jsme považovali za přežité, změnit. Nechť jednotlivé skupiny občanů sami posoudí, jestli se opravdu něco k lepšímu změnilo. Ať se senioři zkusí vrátit o 4 roky zpátky a zkusí zavzpomínat a porovnávat. Ať se ti, co mají rádi kulturu, sami sebe zeptají, jestli Příbram ožila. Ať se milovníci sportu zamyslí nad tím, jestli pro ně město něco udělalo.

Některé projekty, jejichž bylo současné vedení iniciátorem, evidentně přesahují do následujícího volebního období. Jak vidíte jejich budoucnost nebo šířeji řečeno, jak vidíte budoucnost města Příbrami v následujících letech a co je potřeba pro ni udělat?

Příbram se opět nachází na křižovatce. Buď vize zelené páteře a města Příbrami jako města sportu a zábavy bude pokračovat, anebo se vývoj města vydá jiným směrem.

Ona změna kurzu může být zprvu velmi nenápadná. I ta nejdelší cesta se skládá z malých krůčků a i ty nejúžasnější vize předpokládají řadu na sebe navazujících rozhodnutí. Pokud kupříkladu převáží v budoucím zastupitelstvu názor, že zimní stadion by se měl prozatím zabývat spíše prodejem nábytku než rozvojem sportu, bude to pro mne znamenat, že už jsme se na první výhybce z plánované trasy odklonili. Už teď přeji Příbramanům, aby měli na podzim ve volbě nového směru šťastnou ruku. To je to, co mohou Příbramané udělat. Mít šťastnou ruku.


Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Martina H. Vloženo: 2018-03-21 14:18:12 IP: 109.72.12.***
Od nového vedení radnice očekávám že bude pokračovat v rozdělané práci ve prospěch města a jeho obyvatel, tak jak je tomu dosud. Jen tak dál! Díky.
Autor:Světoběžník Vloženo: 2018-03-21 09:40:23 IP: 105.80.120.***
Já myslím, že bychom měli hodnotit hlavně naše příbramské politiky, které máme takříkajíc na ráně. Ono přehnaně spojovat komunální politiku s celostátní politikou není zrovna to nejlepší řešení, i když ta masáž v médiích se týká hlavně celostátní politiky, a to lidi často ovlivní i v komunálu. Ale dobře to není. Co je doma, to se počítá, Babiš Nebabiš, Fiala Nefiala, Okamura Neokamura a Filip Nefilip.
Autor:Darina Vloženo: 2018-03-20 22:39:47 IP: 89.103.87.***
Dávám Ano ANO
Autor:Karel Vild Vloženo: 2018-03-20 19:48:47 IP: 109.72.12.***
Žádný kurz neměňte. Lidi jsou nevděční a snadno se nechají zviklat a napálit. Je fakt, že to co jste dokázali docení málo kdo a byla by škoda přenechat takto rozjetý vlak nějakým darmožroutům a nemakačenkům. Prostě jim natrhneme triko a doděláme to co je v plánu. Tak se toho nebojte.
Autor:Martin Vloženo: 2018-03-20 17:41:42 IP: 109.72.4.***
Já jenom upřímně doufám, že hnutí ANO nebude v případě volebního vítězství v Příbrami předvádět to, co doposud předvádí na sněmovní úrovni, totiž tanečky s komunisty, potažmo s SPD, která snad, nedejbože, kandidátku v Příbrami nepostaví. To by si totiž Příbram opravdu nezasloužila. Ale jinak od dob vládnutí páně Řiháka a spol. vnímám markantní posun k lepšímu, zejména na poli komunikace s občany a obecné informovanosti. Kéž by to vydrželo.
Autor:Jana Vloženo: 2018-03-20 11:08:26 IP: 109.72.4.***
Každé vedení města nechává přirozeně svojí stopu ve vývoji města.U některých bylo více negativ, ale i nějaká pozitiva.U této současné reprezentace bych řekla převažují pozitiva.Příbram se probouzí do kulturního, společenského i sportovního života i tím že se začalo využívat konečně všech dostupných zařízení, které byly ponechány úpadku a destrukci.Negativum je nedostatečné spektrum pracovních příležitostí, z tohoto důvodu se stává z Příbrami noclehárna Prahy a postupně se vylidňuje, zvláště pak Příbram opouští mladá generace.Je to velká škoda pro budoucnost i pro dnešní rozvoj města i v době , kdy máme velkou šanci využít i turistického potenciálu Brd i velké průmyslové tradice našeho regionu.Cestou by mohlo být podpora začínajících podnikatelů i dosažitelná bytová politika pro mladé rodiny .
Autor:J. Adámek Vloženo: 2018-03-20 08:04:41 IP: 95.105.59.***
Karel: Nevím, o jakých jasný číslech píšete. V listopadu loňského roku vyhláška o plošném zákazu heren, navržená Radou města, zastupitelstvem neprošla. Čili příjem z heren nadále do městské kasy plyne. Navíc se tehdy, a to už po několikáté, v zastupitelstvu vedla diskuze o tom, jestli je příjem z hazardu sociálně vůbec ospravedlnitelný, protože má na rodiny gamblerů často zcela destruktivní vliv. Navíc jako skvrna působí fakt, že minulá garnitura poskytovala 1. FK peníze formou daru, nikoli dotace. Formou daru bez jakýchkoli podmínek. To znamená peníze zpětně neúčtovatelné a nekontrolovatelné. Jednalo se o miliony korun z městského rozpočtu. Já doufám, že se tato praxe na radnici už nikdy nevrátí!
Autor:Karel Vloženo: 2018-03-20 07:30:25 IP: 109.72.5.***
Tak co já vím, s vedením Ano přišel sport o peníze z hazardu a celkově dotace u některých klubů nedosahují zdaleka to co dostávaly za minulého vedení. Jsou to jasná čísla jasná fakta.
Autor:Petr Walczysko Vloženo: 2018-03-19 10:52:30 IP: 37.48.6.***
Vedení města si zaslouží VELKÉHO UZNÁNÍ za to, co za 4 roky pro Příbram vykonalo. Od nového vedení města očekávám hodit směrovku na oblast ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ a konečně vybudovat splaškovou kanalizace v LAZCI a KOZIČÍNĚ, která se více jak 10 let odkládá. Zlepšil by se stav životního prostředí nejen v Lazci a Kozičíně, ale i v lesoparku Litavka a říčce Litavka.

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka