www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Jindřich Vařeka: Plamének naděje...

2017-10-04 09:17:41 | Ing. Jindřich Vařeka ©

V poslední době jsem nebyl z hlediska publikování článků příliš pilný. Jednak jsem měl pocit, že se toho zase až tolik neděje, a také si myslím, že občané spíše ocení klid než politické tahanice. V minulých dnech se celkem nečekaně vynořily po několika měsících klidu hned dvě záležitosti najednou.

Foto

Ing. Jindřich Vařeka, starosta Města Příbrami.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

K té první, tj. ke hřbitovní zdi, jsem se vyjádřil již včerejším článkem. K té druhé záležitosti, kterou považuji za daleko důležitější, neboť se týká řešení závažných životních situací těch nejstarších z nás, se vyjádřím také, neboť jsem přesvědčený, že není dost dobře možné, abych si hrál na neslyšícího v tak rozvrtané záležitosti. Ale k věci, resp. k faktům.

Dne 18.9.2017 se konala rada města, na které proběhla diskuse a následně i hlasování o zadání výběrového řízení na zpracování projektové dokumentace na stavební úpravy objektu v areálu 8. ZŠ, vedoucí k rozšíření kapacity současného stavu lůžek v „důchoďáku“ ze současných 58 na budoucích 78 míst. Přípravě tohoto materiálu byla věnováno několikaměsíční úsilí a v součinnosti se sociálním odborem vypracoval pan arch. Malý studii o několika variantách, z nichž byla nakonec navržena do Rady ta nejminimalističtější.

Celkem 5 radních hlasovalo pro a jeden se zdržel. Až potud nic zvláštního. Dokumentace bude v souladu s usnesením rady vyhotovena, a až se tak stane, bude možné postupovat v této věci dále. Z této dokumentace vypadne také cena díla, a až i ta bude známa, bude možné se začít starat o to, zda např. Středočeský kraj vyhodnotí tento záměr za dostatečně důležitý a podpoří jej.

A naopak, bez této dokumentace není možné ve věci nijak dále postupovat. Já opravdu nevidím jediný důvod proč nepřipravit nezbytné podklady proto, aby se město Příbram mohlo někdy v budoucnu dostat alespoň na poloviční kapacitu lůžek než je v jiných městech obvyklá. Plně ovšem akceptuji i opačný názor paní radní Kresslové. Každý má právo mít na věc svůj názor a prosazovat jej.

Zvláštní mi snad připadla jen diskuse, která se rozvinula pod včerejším článkem na toto téma, ve které se podle některých stala paní radní hrdinkou, protože se dokázala postavit proti a panu novináři pověděla to, co pověděla, zatímco paní místostarostka se stala padouchem, za to že s nápadem na rozšíření lůžkových kapacit vůbec přišla, a že ho také prosazuje. Ale ani tento názor nelze nikomu brát.

To, co je pro mne v tuto chvíli podstatné, je to, jak se v této zjitřené atmosféře postaví k věci Středočeský kraj, resp. jeho sociální odbor, který je v gesci Hnutí ANO a kde by proto členové příbramského ANO snad mohli pomoci. Mrzelo by mne, kdyby názor jednoho člena Hnutí ANO měl negativně ovlivnit v této věci i členy ostatní a plamének naděje nezačal Příbramanům díky této lapálii pohasínat.

Nicméně, abych snad nebyl v závěru pesimistický, tak zároveň říkám, že tak, jako si dokázalo město pomoci i bez dotací v řadě jiných záležitostí, tak by to v případě nutnosti jistě dokázalo i v tomto případě. Teprve čas ukáže, zda nadmíra publicity této věci uškodila, anebo spíše pomohla. Nechme se překvapit.

Vařeka Jindřich,
starosta


Ing. Jindřich Vařeka ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:S930 Vloženo: 2017-10-06 14:48:24 IP: 109.72.5.***
l.Šlehoferová. děkuji za informaci, pokud je ale limitem velikost budovy a byly připraveny tři varianty pak všechny tři musely s tímto limitem počítat. osobně bych byl raději kdyby se hledělo na kvalitu i za vyšší cenu. Stáří je nevyhnutelné a senioři si kvalitní podzim života zaslouží.
Autor:Jana Vloženo: 2017-10-06 13:10:29 IP: 109.72.4.***
Nejhorší variantou tohoto problému by bylo postavit proti sobě mladou a seniorskou generaci. Obě si zasluhují podobnou pozornost.Teď se nabízí využítí objektu školy se zázemím, které se jeví lepším řešením pro seniory. Chtěla bych jen připomenout, že město Příbram trvale opouští stovky mladých lidí ročně, odchází za studiem a do svého města se nevrací, další nenachází pracovní příležitosti s odpovídajícím finančním ohodnocením a s tím spojeným nedosažitelným řešením bydlení. Město by mělo hledat určitou pomoc v podobě startovacích bytů a hlavně podpořit vznik nových pracovních míst s vyšší přidanou hodnotou, aby Příbram nebyla za pár let pouze velkým domovem seniorů. A to, že má někdo jiný názor na konkrétní lokalitu i využití,je přeci věc normální a žádoucí i pro případný rozhodovací proces. Město musí bohužel v současnosti řešit tolik kostlivců ze skříní, že nelze vše najednou napravit....
Autor:StanaK . Vloženo: 2017-10-05 15:27:28 IP: 176.62.232.***
Jestli by nešlo spíše vybudovat plnohodnotný domov pro seniory v domě, který město nabízelo k pronájmu s kautum. Má to prý krásnou zahradu. Do přízemní budovy se asi těžko vejde jídelna,kuchyň,společenská místnost,ordinace pro lékaře,nejakemsklady, nevím, kolik by pak zbylo lůžek.
Autor:StaňkA. Vloženo: 2017-10-05 15:22:38 IP: 176.62.232.***
Autor:Honza Vloženo: 2017-10-05 15:13:06 IP: 109.72.12.***
Teď se ukazuje, jaká byla chyba prodávat domy v Březnické. Tam by bylo ideální místo pro domov seniorů. A navíc se tam dá vybudovat přístavba dovnitř. Bylo by to možná 50 lůžek. Teď už to nový majitel začíná opravovat. Je to patrová budova a o dost větší než jídelna v Žežické. Uvidíme, co tam bude a kolik to bude stát.
Autor:Obyvatelka Pb Vloženo: 2017-10-05 14:57:22 IP: 109.72.12.***
Honza: A co je podle vás dobrá myšlenka? Jak byste lůžkovou kapacitu rozšířil vy? Já za sebe naopak tomuto nápadu a těm kteří s ním přišli tleskám. Konečně se najde využití pro roky prázdný areál. Řekla bych, že konečně máme na radnici vedení které přemýšlí i o budoucnosti našeho města.
Autor:Honza Vloženo: 2017-10-05 14:35:26 IP: 109.72.12.***
Budova kuchyně a jídelny musí mít vysoké stropy. To bude dost nákladné. Kolik tam bude na dvacet lůžek personálu? Kolik bude stát vytápění a provoz? Nebude to moc drahé? V přepočtu na jedno lůžko? Viděl bych výstavbu na minimálně 20 miliónů korun. Něco jiného by bylo, kdyby se dalo vyhnat patro nahoru. Ale tento přízemní domov seniorů není dobrá myšlenka.
Autor:l.Šlehoferová Vloženo: 2017-10-04 19:05:17 IP: 176.98.110.***
Pro S930 mám dojem ,že se jedná o velikost budovy ve které mají být umístěna lůžka. Jde o jeden z pavilonů bývalé školy. Nejedná se o novou budovu. Kolem pavilonu je zahrada a přístup od silnice. Myslím, že je to dobrý nápad využití.
Autor:S930 Vloženo: 2017-10-04 13:55:39 IP: 109.72.5.***
jaký byl důvod navržení té nejminimalističtější varianty ?
Autor:Obyvatelka Pb Vloženo: 2017-10-04 13:04:05 IP: 109.72.12.***
A o tom to totiž je, že paní místostarostka "přišla s nápadem na rozšíření lůžkových kapacit..." Kdyby s tím nápadem přišla radní Kresslová nebo radní Stříbrnský (jak jsem se ale někde dočetla na jednání rady nebyl), tak by bylo vše v pořádku. Jenom se obávám že z nich by stejně nic nevypadlo.

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka