www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Jindřich Vařeka: Končí období sporů, začíná doba aktivní spolupráce

2017-03-03 12:36:08 | Město Příbram, Pavlína Svobodová ©

Udržitelný, citlivý a především řízený rozvoj turismu v Brdech a zároveň ochrana území, kde po dlouhá desetiletí působila armáda a běžným návštěvníkům a turistům byl vstup zakázán. To jsou úkoly, které by měla plnit agentura pro rozvoj Brd, která vznikne pod hlavičkou Středočeského kraje. Všechny podbrdské obce tak budou mít jasného a nezpochybnitelného partnera. Společnost by měla úzce spolupracovat nejen se středočeskými obcemi, ale i s Plzeňským krajem.

Foto


(Foto Archiv města Příbrami, Jaroslav Hodrment ©)

Záměr založení schválili radní Středočeského kraje na včerejším jednání. „Cílem agentury bude samozřejmě rozvoj Brd podle potřeb turistů. Je to velmi zajímavé území s vysokým potenciálem. Vzhledem k charakteru přírody je potřeba oblast měnit citlivě, to znamená bez žádných divokých stavebních záměrů a megalomanských projektů,“ vysvětlil plány vedení kraje náměstek pro oblast bezpečnosti a cestovního ruchu Vít Rakušan.

Rozhodnutí kraje založit agenturu vítá i starosta města Příbrami Jindřich Vařeka:
„Tímto končí období sporů a nastává doba aktivní spolupráce,“ uvedl. Jindřich Vařeka dostal jako přizvaný host na včerejším jednání rady kraje dostatek prostoru k vysvětlení stanoviska města Příbrami k dané problematice. „Mimo jiné jsem měl možnost tlumočit přání generálního ředitele Vojenských lesů a statků Josefa Vojáčka, aby kraj sehrál aktivní roli při založení destinační společnosti,“ sdělil Vařeka s tím, že toto přání nejen vojenských lesů, ale i dalších obcí bylo krajem vyslyšeno a v současné době tedy již nic nebrání tomu, aby podmínky založení destinační společnosti mohly být pokud možno všemi dotčenými obcemi diskutovány a společnost mohla být bez dalších průtahů založena.

Plán činnosti chce kraj představit v nejbližších týdnech. Jedním z prvních úkolů by mělo být vyznačení cyklistických tras. „Město Příbram má připraveny zcela konkrétní projekty týkající se především cykloturistiky v oblasti celé brdské vrchoviny,“ nastínil dále Jindřich Vařeka s tím, že v Brdech by mohlo být vyznačeno více než 250 kilometrů cyklistických tras. „Naší hlavní společnou snahou je propojení cyklotras CHKO Brdy a Hřebenů, tedy území téměř od Prahy až do Plzeňského kraje,“ uzavřel Vařeka.


Město Příbram, Pavlína Svobodová ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Karel Vild Vloženo: 2017-03-07 19:13:28 IP: 109.72.12.***
Tutti ty jsi tutovej. Je pravda , že není turista jako turista. Co se lidem dovolí tak to dělají. Morálka lidí je špatná a to je deprimující a tak se také trochu bojím co se bude dít.
Autor:tutti van cosi Vloženo: 2017-03-07 13:43:14 IP: 90.181.52.***
S930: s dovolením nebudu už na Vás reagovat, nestojíte mi za čas...
Autor:S930 Vloženo: 2017-03-07 12:13:42 IP: 109.72.5.***
tutti: nemám toho zapotřebí na rozdíl od Vás, nicméně, ano ing.Vařeka potřebuje vydělávat. Ale to já také. A Vy také. Konstatuji však, že ing.Vařeka coby starosta, podle mého názoru, nesměřuje své působení v křesle starosty k vlastnímu obohacení (ekonomickému efektu). A znovu konstatuji: na rozdíl od svých předchůdců. No a k jakému návrhu povede mnou avizovaný možná závěr ?
Autor:tutti van cosi Vloženo: 2017-03-07 10:39:23 IP: 90.181.52.***
S930: to by jste nebyl vy, kdyby se tam neobjevil ten ř---alpinismus současné radnici. Co pan Vařeka nepotřebuje vydělávat??? Jestli jste si nevšimnul tak paní Daniela píše "odbornou práci, ve které navrhuji projekt na snížení rizik spojených právě s turismem" tím pádem Vámi navrhovaný závěr její práce je jaksi mimo zadané téma (ne-li mimo mísu). Zkuste se držet aspoň trochu tématu.
Autor:Stáňa V. Vloženo: 2017-03-06 21:27:50 IP: 176.62.232.***
Daniela:napsala jste to naprosto skvěle...není totiž turista,jako turista.
Autor:S930 Vloženo: 2017-03-06 16:35:26 IP: 109.72.12.***
Daniela: bohužel s těmi auty máte pravdu. Dále máte pravdu i s ekonomickým efektem. Peníze až na prvním místě. Ale domnívám se (a současná situace v Příbrami mi myslím dává za pravdu), že aktivní přístup současné radnice, samozřejmě s očekávaným ekonomickým prospěchem PRO Město, není směřován k ekonomickému prospěchu (či jinému) osoby ing.Vařeky. Na rozdíl od jeho předchůdců. To s tou sjezdovkou, zkuste ještě jednou prostudovat okolnosti, způsob a provedení NÁVRHU (myšlenky). Zjistíte extrémní odlišnosti od Domu Natura (SKUTEČNOSTI). A ne, stejně jako je tomu v mnohých německých či rakouských vesničkách, nikdo jiný než vlastní obyvatelé to dětské hřiště neuklidí. Také mne mrzí otevření Brd veřejnosti, protože budoucnost prokáže, podle mého názoru, že to byla chyba, neb již nyní je vidno kroky, které povedou k jejich likvidaci podobně jako je tomu na Šumavě, Jizerkách, Krkonoších.... Nicméně taková je doba. Závěr Vaší práce bude konstatování, že rychlost pohybu rekreantů, která má v posledních 70 letech vzrůstající tendenci bude tento trend v některých oblastech zvyšovat. Dovětkem pak bude že tohle zvýšení rychlosti, ale proběhne v daleko kratším časovém úseku. Přeji hodně úspěchů
Autor:Daniela Vloženo: 2017-03-06 15:29:02 IP: 88.101.2.***
Přiznám se, že termín "rozvoj Brd" (a ještě k tomu "podle potřeb turistů") mě děsí. Zrovna píšu odbornou práci, ve které navrhuji projekt na snížení rizik spojených právě s turismem. V posledních sedmdesáti letech se stále zrychluje pohyb lidí, kteří se jezdí rekreovat. Ta čísla naskakují neuvěřitelnou rychlostí. Tento nekonečný rozvoj turismu přináší do dotčených míst mnoho patologických jevů. Ekonomický prospěch je diskutabilní, týká se většinou jen několika lidí a je zaplacen ničením přírody, hlukem, vznikáním stále nových staveb, drancováním vodních zdrojů. Nebude to dlouho trvat a na Třemošné skutečně vznikne sjezdovka, která se bude muset zasypávat umělým sněhem. Příklad, jak to dopadne, je nedaleko, stačí se podívat na středisko na Monínci, jak změnilo ten kopec k nepoznání - a stále se rozrůstá. Pamatuji si, že tam nebylo jediné sněžné dělo, že tam nebyla lanovka, že sjezdovka byla mnohem mnohem kratší. A skutečně, protože jinak by to celé bylo protismyslné, nedovedu si představit, že existuje pro pana Vařeku a všechny zainteresované nějaký jiný motiv než ekonomický. Možná se mýlím, protože jsem zatížená právě zaměřením své práce. Možná se strašně pletu a vlastně bych si to moc přála. Část mé rodiny žije v obci, která právě přiléhá k dotčenému území. Už se těším na všechny ty věci, které jim přinese "rozvoj Brd" a tím pádem i "rozvoj" jejich obce. Třeba tam už pak bude zajíždět pečovatelská služba, třeba tam také otevřou obchod a třeba tam někdo uklidí i to dětské hřiště a třeba se tam i rozšíří počet autobusových spojů... Ne ne, v to ani nedoufám, spíš přibude projíždějících aut s naloženými horskými koly...
Autor:tutti van cosi Vloženo: 2017-03-06 08:25:55 IP: 90.181.52.***
Martina H: ano vůbec je zajímavé pozorovat, jak se to krásně "rozjelo".
Autor:Martina H. Vloženo: 2017-03-06 08:19:22 IP: 109.72.12.***
tutti van cosi: Pro mne bylo zase zajímavé pozorovat aktivity Ekologického centra a pana Krále.
Autor:tutti van cosi Vloženo: 2017-03-06 07:53:16 IP: 90.181.52.***
Honza Z.: díky za upozornění. Nenávist je mi cizí, sedících na radnici je mi upřímně líto!
Autor:Honza Z. Vloženo: 2017-03-06 07:48:17 IP: 176.98.120.***
tutti van cosi: Vůbec jste nepochopil, oč tu běží. Nic nového. Ovšem daleko horší, pro vás, je ta vaše permanentní nenávist k radnici. Nenávist prý vysušuje kosti...
Autor:tutti van cosi Vloženo: 2017-03-06 07:13:49 IP: 90.181.52.***
stejně bylo zajímavé pozorovat ty výhružky ze strany starosty, že skončí dotace atd. jeho hysterické výlevy na zastupitelstvu "nůž do ledvin", páně Dvořákovo servilní pomlčení v postřezích ze zastupitelstva... jen tak mimochodem doufám, že už konečně "vítězem" budou Brdy a ne "zájmy" města (takový krásný eufemismus starosty).
Autor:sýkora Vloženo: 2017-03-04 16:32:32 IP: 176.62.232.***
Dobrá zpráva,ani jeden z účastníků sporu negarantoval,že ta jejich vize je ta pravá.
Autor:milan.milan Vloženo: 2017-03-04 15:47:17 IP: 176.98.110.***
Kompromis na světě, ten jen, aby to fungovalo. Bude Příbram jedním z hlavních partnerů? Respektive Destinační společnost, která zde funguje?

REKLAMA

Šance pro Příbram

REKLAMA

ČSSD

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka