www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Jindřich Vařeka: Černý a bílý...

2017-02-21 20:22:51 | Ing. Jindřich Vařeka ©

Vážení čtenáři, většinou se k proběhlému zastupitelstvu nevyjadřuji. Udělám malou výjimku a udělám ji z toho důvodu, že bych rád upozornil nikoliv na jeden ojedinělý případ, ale na trend, který mne tak trochu děsí.

Foto

Příbramský starosta Ing. Jindřich Vařeka.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Lobbovat bylo, je a bude normální. Vždy budou existovat zastupitelé, jejichž ústy budou mluvit různé zájmové skupiny. I v té naší malé Příbrami jsou již karty dávno rozdány a ten, kdo sleduje příbramská zastupitelstva pravidelně, sám vidí, kdo v čím žoldu pracuje. Ani to však nepovažuji za kdovíjakou hrozbu.

To, co mne ovšem přeci jenom poněkud zarazilo, byla připravenost některých zastupitelů začít na místě vymýšlet takové podmínky příštích soutěží, které budou určité jedné konkrétní firmě vadit více než-li jiným firmám. V diskuzi pod článkem pana radního Dvořáka dokonce zazněl nekompromisní hlas, který stojí za to odcitovat: „..a ceny za zakázky jsou podezřelé. Vedení města by ve svém zájmu tuto firmu mělo vyškrtnout z dalších akcí”. Pokud jsem to správně pochopil, potom trestem za podání nejvýhodnější nabídky by do budoucna mělo být vyškrtnutí dané firmy z příštích výběrových řízení..

Jako Příbramanovi a hlavně jako příbramskému starostovi mi je líto, že stavební buňky pro nízkopráh nebude dodávat příbramská firma, která zaměstnává především lid vezdejší. Slabost pro tuto firmu mám i proto, že ve své době prosadil právě výrobu mobilních obytných kontejnerů u ZRUPu můj otec. Také na své prázdninové brigády u ZRUPu na panelárně vzpomínám s nostalgií.

Ale přesto přese všechno nehodlám jakkoli ovlivňovat výběrová řízení. Ano, můžeme diskutovat o omezení účasti firem, které nemají dostatečný počet vlastních pracovníků, a proto si na určité práce najímají menší firmy a živnostníky. Upozorňuji jen, že se jedná o běžnou praxi a my budeme nuceni stanovit akceptovatelnou míru takového chování. Jen málokterá stavební firma pracuje bez subdodavatelů. Touto cestou bude tedy skutečně asi možné potlačit účast menších stavebních firem na úkor větších.

Opravdu jsme však všichni přesvědčeni o tom, že právě tímto směrem se máme vydat? Uvědomujeme si všichni, že pokud by na radnici rozhodovali lidé nehodní, mohou výše uvedené úvahy nadále rozvíjet a v budoucnu začít šít zakázky na míru svému favoritovi?

Pokud bych já jako občan musel volit, raději bych chtěl žít ve městě, kde je každému měřeno stejně, (byť se mi ta či ona konkrétní volba nemusí líbit), než ve městě, kde bezchybní zastupitelé a radní rozhodují dopředu o tom, kdo je černý a kdo bílý.


Ing. Jindřich Vařeka ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:občan PB Vloženo: 2017-02-25 13:29:34 IP: 176.98.110.***
K diskusi o výběrových řízení bych ještě něco dodal. Třeba byla netakticky zveřejněna předpokládaná cena za projektovou dokumentaci na přestavbu bazénu. Myslím, že to bylo cca 6 milionů, jaký div, že vítězná firma nabídla 5,9 milionů......, proč ne třeba 3 , nebo 4 ? Protože by byli hloupí, když ví, kolik na to máte. Podobné to je i u Junioru. Máte nějakou studii, dejte ji projektovým firmám a ať Vám udělají sami nabídkovou cenu. Takto razantně ušetříte na ceně a předejdete různým možným dohodám. Někde jsem četl, že v ceně této dokumentace jsou i sondy a průzkum terénu v místě stavby bazénu. Takže až bude vybraná stavební firma a začne stavbu provádět, tak se může stát , že narazí na nějaký problém,( jinak rozvody,nutnost přeložky, kabely...apod. ), který projektová firma špatně zaznamenala, nebo vůbec neobjevila. Objednatel prací bude město a stavební firma bude požadovat vícepráce po městě. Protože se může jednat o milióny, tak se ptám, jak bude ošetřena zodpovědnost projektové firmy za tyto případné chyby ? Bude se vymáhat po nich tato případná částka, nebo zda je na to pojištěna ? Protože stavební firma nebude mít vlastní zodpovědnost za projekt a průzkumy, možná by stálo za úvahu jim dát do podmínek, že se před zahájením prací na místě seznámí s projektovou dokumentací , vše si ověří a překontrolují, včetně sond a pracoviště takto přebírají. Bez nároku na vícepráce.
Autor:Martina H. Vloženo: 2017-02-24 00:26:15 IP: 109.72.12.***
občan PB: Souhlasím, a jenom doufám a chci věřit že z "kamarádů" na radnici se už stali jenom "kamarádíčci" s menším a menším vlivem.
Autor:občan PB Vloženo: 2017-02-23 20:55:28 IP: 176.98.110.***
Vážení, nedůvěra ve výběrová řízení je proto, že za předchozího vedení města (Vacek, Fuksa, Řihák ) v naprosté většině vítězila firma "spřátelená radnici", jako Congesta, Alva, Investa,.... naposledy MTStav. Není žádným tajemstvím, že tyto firmy "podsekly" nabídku, aby zvítězily. Po zahájení prací okamžitě vyvolaly "problém" a požadovaly navýšení ceny za vícepráce. "Kamarádi" na radnici jim je vždy schválili, však se nějak potom vyrovnali.... Bylo by pane starosto velice zajímavé vypracovat tabulku, alespoň na dříve uskutečněné velké stavby ve městě, kde by byly uvedené nabídkové ceny a pořadí firem a potom za jakou výslednou cenu, včetně víceprací,byla stavba provedena. Myslím, že "vítězná" firma by se potom s touto cenou umístila na posledních místech. To jsou teď ti největší křiklouni ve městě, když jste jim zavřeli toky peněz...., nemůžou ustát, že zde už není "Příbramské Palermo", ale že se město pod novým vedení mění na Příbram kulturní. Řešení vidím v tom,že jak je dnes naprosto běžné a většina firem to má v zadávacích podmínkách pro subdodavatele(i ty provádějící práce pro město Příbram) ,tak budoucí zhotovitel je povinen si zjistit veškeré informace o místě stavby a případné požadavky na vícepráce jsou nepřípustné ! Další problém je zveřejňování předpokládaných nákladů na stavbu. Architekt vychází z nějakých tabulkových cen. Každá firma má ale velké slevy na materiály, většinou 50 %, ale taky až 70 % a režijní náklady se taky liší. Dělám nabídky spoustu let, ale že by nám někdo předem sdělil, do jaké ceny se máme vejít , to tedy ne. Když firmy znají předpokládanou cenu předem, můžou se tři dohodnout, v jaké výši podají nabídky a kdo zvítězí. O práci se potom nějak podělí.... Proto si troufám odhadnout, že předpokládaná přestavba bazénu se musí vejít hodně pod 200 milionů......
Autor:tonda Vloženo: 2017-02-23 19:11:20 IP: 176.98.110.***
pro p. pavla fakt dobrý příspěk ale hodný žáka 8 třídy.copak nevíte kdo tuneloval Příbram?
Autor:jana Vloženo: 2017-02-22 14:31:27 IP: 109.72.4.***
Výběrová řízení byla , jsou a budou vždy předmětem sváru, jelikož všichni vyhrát nemohou.To že jsou veřejné zakázky výhodné , to se ví také. Proto bude vždy nespokojenost toho kdo nevyhrál a jeho kamarádů.Co se týká rodiny Vařeků, dovolila bych oponovat, zásluhy pana Vařeky ve firme Zrup jsou všeobecně známy a zasluhují úctu a vděk. Další aktivity ,které jsou spojeny s firmou Ravak, bych hodnotila opět velice záslužně, firma zaměstnává lidi, platí daně a sem tam holt řeší potíže. Kolik zaměstnáváte lidí vy pane Pavle, jaké rizika a odpovědnost nesete ??? Je mi velmi smutno, že někdo jako vy použijete takto lživá a nepodložená tvrzení.
Autor:psychiatr amatér Vloženo: 2017-02-22 07:09:44 IP: 109.72.0.***
Pane Pavle, poznal jsem Vás a něco o Vás prozradím. Míváte často bolesti hlavy, a proto si strkáte na noc hlavu do octa. Pravděpodobně toto bude zdrojem vašich nočních polucí, o kterých přes den přemýšlíte a k večeru je vrháte na papír. Chcete být nenápadný, ale prozrazuje Vás ramínko, které si necháváte v saku, aby to vypadalo, že máte širší ramena. Při nezávazném hovoru o počasí děláváte kotoul vzad. Dávejte si na to pozor, mohlo by se Vám to vymstít. Pokud se budete trvale přidržovat zábradlí, nic zlého se Vám nestane.
Autor:Pamětník Vloženo: 2017-02-22 07:03:16 IP: 176.98.110.***
Souhlasím s Obyčejným občanem, na tuto akci na Rynečku stačí malá firma. Co si pamatuji, vždy někdo není spokojen z výsledkem, někdo i závidí.Dále si pamatuji, že i ti, co dnes jsou za to kritizováni, kritizovali své předchůdce, že straní některým firmám. Není to jednoduché a jediná obrana je postupovat podle zákona. Kádrování starosty též nesnáším, užili jsme si ho snad všichni dost a buďme rádi, že je to za námi. A jestli má p. místostarostka tah na bránu, či jiné skvělé vlastnosti, to nevím, na zastupitelstvu většinou mlčí o svých úspěších nemluví, což je škoda.
Autor:Obyčejný občan Vloženo: 2017-02-21 23:40:52 IP: 90.181.147.***
Mám dost velké zkušenosti se stavbami od roku 1991.Vyzkoušel jsem velké i malé firmy.Oba druhy si najímaly externí pracovníky. Velké firmy se mně konkrétně neosvědčily. Jak z hlediska kvality, tak financí.Bylo tam mnoho lidí, kteří potřebovali hodně peněz na výplaty a zaokrouhlovali v částkách, které jsem nemohl akceptovat.Dobré zkušenosti mám s firmami, které mají 3 až 10 stálých pracovníků a ostatní si najímají. Jsem schopen uhlídat jak kvalitu, tak cenu. Ti, co nemají žádné praktické zkušenosti se stavbami, doporučuji, začněte stavět a vyberte si velkou firmu. Pokud to neuděláte, budete "plkat nesmysly". Půjde totiž o vaše rodinné peníze a to si hodně rozmyslíte. Na stavbu, která se připravuje na Rynečku dle mých zkušeností stačí pouze 1 majitel firmy a pár již prověřených chlapců OSVČ v několika oborech.Toť dle mých praktických zkušeností nejlepší řešení. Je to můj osobní názor, který mě přináší již přes 25 let velmi dobré výsledky.
Autor:Linda V. Vloženo: 2017-02-21 21:54:07 IP: 109.72.3.***
Stefanidesová je jenom nastrčená figurka. Soudím podle toho, jak četla pokyny z telefonu na posledním ZM. Myslím,že v pozadí je nějaký zhrzený stavební podnikatel.
Autor:Světoběžník Vloženo: 2017-02-21 21:36:03 IP: 105.80.120.***
Zastupitelka Stefanidesová promluví málokdy, ale když spustí, stojí to za to. Jak může radnice zamezit švarcsystému. Od toho je tady finančák a další orgány státní správy nebo orgány činné v trestních věcech. Rozhodně ne radnice. Dávat si do podmínek nějaký počet kmenových zaměstnanců? A kolik? 5, 10, 100? Co to radnici vůbec přinese? A jak se to pak bude kontrolovat? Nesmysl.
Autor:Marta Frýbertová Vloženo: 2017-02-21 21:27:47 IP: 109.72.12.***
Pavel: Já osobně hodnotím starostu a místostarostku podle jejich PRÁCE PRO MĚSTO a ostatní je mi dost jedno. Snažila jsem se sledovat jak pracují i minulá vedení radnice a mohu Vám s čistým svědomím říct, že vidím velký posun k lepšímu, a věřte mi, že vím o čem mluvím.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2017-02-21 21:27:43 IP: 90.177.42.***
Pavel: Je hrozné vyštěknout do éteru jakési "informace", které jsou ve skutečnosti manipulacemi. Pokud vím, starostou Příbrami je Jindřich Vařeka ml., nikoliv jeho otec. Hodnoťte starostu, ne jeho příbuzné. A své názory dokládejte něčím víc, než jen slovy. Typická podlost ze starých dob. Opakuji: kritizujte vedení radnice, mne, to je ok. Ale kritizujte nás za práci na radnici a své soudy doložte.
Autor:J. Adámek Vloženo: 2017-02-21 21:25:33 IP: 95.105.59.***
Pavle, probůh nechte toho rodinného kádrování a osočování. Kdyby se tímto způsobem měly při výběrovém řízení kádrovat firmy, které se do něj přihlásily, tak to by teprve nastal masakr. Zůstal bych u základních kritérií, jako je cena a kvalita odvedené práce. Do dalšího kádrování bych se rozhodně nepouštěl.
Autor:Zdeněk Šlehofer st. Vloženo: 2017-02-21 21:22:06 IP: 176.98.110.***
Pane Pavle, podepište se laskavě celým jménem! Zvláště, máte-li tak věrohodné informace a jako anonym si dovolíte psát o "čistotě".
Autor:Linda V. Vloženo: 2017-02-21 21:20:16 IP: 109.72.3.***
Další nenávistni rádoby expert,znalec cizích osudů, zvláště Vařeky, neschopný diskutovat k tématu.
Autor:Pavel Vloženo: 2017-02-21 21:12:30 IP: 176.98.110.***
Vaším otcem bych se vážně nechlubil. Vy pane starosto se vydávejte jakým směrem chcete. Vaše tunely ve firmách , které vlastníte jsou na pováženou. Oleo chemical, Ravak odkud vás vyrazili, nedávna likvidace firmy Kajgr. Čistotou neoplývate. Tak přestante psát o chytrosti a spravedlnosti.Je mnoho lidí, kteří díky vám přisli o práci na Ravaku a mnozí by pohovorili o vaší minulosti.

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

Doporučujeme!

Spolek ve čtvrtek

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka