www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Historie: Dvě staré fotografie Březových Hor

2014-03-17 09:30:56 | Vladimír Srnka ©

Děti ze školy na Březových Horách jsou připraveny zasadit stromy před školou na dnešním náměstí J. A. Alise. Druhé foto v článku je letecký pohled na Březové Hory - zřejmě ze začátku 20. století. Uprostřed jsou vidět Březové Hory, v pravém horním rohu je Příbram.

Foto

Děti ze školy na Březových Horách jsou připraveny zasadit stromy před školou na dnešním náměstí J. A. Alise. Někteří žáci drží slavnostně opentlené stromky. Od vchodových vrat vlevo sázeli stromky chlapci a napravo děvčata. Za každou třídu jeden stromek. Této události přihlíželo také velké množství občanů. Většina zasazených stromů je dodnes před školou. Tedy úctyhodných 76 let. Originál fotky zapůjčil pan Klíma z Březových Hor, který se také zúčastnil jako žák sázení. Fotka je unikátní tím, že nám díky datumu na fotografii ukazuje přesně den, kdy se událost stala.
Letecký pohled na Březové Hory asi ze začátku 20. století. Uprostřed jsou Březové Hory. V pravém horním rohu je Příbram. Březové Hory s Příbramí spojovaly tři cesty. Vpravo Mariánská. Na konci Březových Hor vlevo je dnešní Pahorek nad Domem dětí. Původně důl Karolína. Uprostřed je Prokopská ulice. Dnes v některých místech vidíme původní ulici. Na začátku a u bývalé Weilovny. Ještě dříve byla ulice přerušena vlakovým nádražím. A vlevo Anenská ulice. Ta je z větší části patrná i dnes. Končí na lávce přes nádraží.

V pravém dolním rohu je část obce Drkolnov a lesík před je Březohorský hřbitov. Od hřbitova vpravo se jelo na Březnici a Brod. Dnešní Žežická ulice. Dole uprostřed je silnice na Rožmitál a od ní vlevo je ulice Ke Stadiónu. Nalevo od Hor je Drmlovo Pole a Podlesí se silnicí na Lazec. V levém horním rohu je silnice do Lhoty u Příbrami, napravo od ní Škrtilka a železniční trať . Uprostřed nahoře se klikatí silnice na Trhové Dušníky a vpravo silnice na Pičín. V pravém horním rohu je cesta na Dubno.

Vladimír Srnka
Březové Hory
Zdroj foto: Vladimír Srnka


Vladimír Srnka ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka